Spośród pożądanych kierunków na europejski City Break najczęściej pojawia się włoska stolica, która kusi mnóstwem zabytkowych obiektów, niepowtarzalną atmosferą i pyszną kuchnią. Rzym, położony nad Tybrem i Morzem Śródziemnym jest miejscem uwiecznionym w wielu kadrach filmowych i na kartach powieści. Uwiecznianym na płótnach, opiewanym przez bardów. Wskazywanym jako cel podróży dla odkrywców, archeologów, antropologów. Jest absolutnie wyjątkową metropolią, o której zwykło się mówić, że nie starczy jednego życia, by poznać choćby jego fragment. Taki jest właśnie Rzym!
Wielu nazywa Rzym „caput mundi”, co tłumaczy się jako „głowę świata”. Wieczne Miasto czy stolica świata są określeniami, w których nie ma nawet krzty przesady. Dla miłośników historii, malarstwa, architektury to perełka, która może przyprawić o zawrót głowy. Wszakże europejska cywilizacja swoimi korzeniami sięga m.in. do tej kolebki kulturowej. Rzym dyktował modę, wskazywał wzorce dla klasycznych budowli, przecierał drogi dla rozwoju nowoczesnych miast. Rzym to również okazja, by posmakować prawdziwych włoskich specjałów kulinarnych – o czym pisaliśmy w artykułach poświęconych słodkim przysmakom z Italii oraz daniom z rożnych obszarów Półwyspu Apenińskiego. I dlatego krótka wizyta w Rzymie pozostawi w każdym niedosyt i jedno postanowienie: należy tam jeszcze wrócić i to nie raz. Nie będzie z tym problemu, bowiem – jak głosi porzekadło: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…”
Koloseum, gigantyczny fenomen starożytnego świata
Zapewne jednym z najbardziej pożądanych obiektów do podziwiania w Rzymie jest Koloseum, którego pierwsze fundamenty stanęły w 70 roku z rozkazu Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. Ogromna eliptyczna budowla, nazywana Amfiteatrem Wespazjana, miała pełnić funkcję areny w czasie igrzysk, w których udział brali m.in. gladiatorzy. Imponujący może być fakt, iż widownia Koloseum mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów, którzy wchodzili na jego teren 80 wejściami. Odgrywano tam spektakle imitujące bitwy morskie, tzw. naumachie, jak też polowania na dzikie zwierzęta.
W późniejszym okresie w Koloseum wzniesiono mały kościół. Z kolei arena zamieniła się w cmentarz. Następnie spełniało funkcję twierdzy. W 1744 roku ogłoszono je miejscem męczeństwa chrześcijan. Od połowy XVIII wieku w Wielki Piątek organizowana jest jego terenie droga krzyżowa, w której bierze udział papież.
Rzym – spotkajmy się na Forum Romanum
Innym rozpoznawalnym miejscem w Rzymie jest jego najsłynniejszy i najstarszy rynek, czyli Forum Romanum. Otoczony sześcioma wzgórzami stanowił centrum starożytnej metropolii. To właśnie tam organizowano najdonioślejsze uroczystości publiczne. Mieszkańcy Rzymu korzystali z rozmaitych budynków, które z czasem tam wzniesiono, np. świątyń Kastora i Polluksa, Romulusa,Westy, Cezara, Wespazjana czy Zgody, bazylik czy też kurii.
Spośród miejsc, które przykuwają szczególną uwagę na Forum Romanum są zachowane bądź odrestaurowane łuki triumfalne, np. Septymiusza Sewera czy Tytusa. Obecnie Forum Romanum to miejsce intensywnych prac wykopaliskowych, systematycznie prowadzonych od 1898 roku.
Arcydzieło wielu geniuszy – Rzym i Bazylika św. Piotra
Wizyta w Rzymie nie może pominąć zwiedzania jej symbolicznej budowli. Mowa o jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie – czyli Bazylice św. Piotra. Została ona wzniesiona na Wzgórzu Watykańskim na życzenie papieża Juliusza II. Za jej projekt odpowiadał w głównej mierze sam mistrz Donato Bramante, ale swój wkład w jej kształt miał też Rafael Santi i Gianlorenzo Bernini. Z kolei kopułę zaprojektował Michał Anioł. Zgodnie z tradycją twierdzi się, że budowla została wzniesiona na miejscu pochówku św. Piotra.
Zwiedzanie tej kunsztownej budowli wymaga czasu, bowiem zgromadzono tam naprawdę mnóstwo arcydzieł, z których najbardziej znanym jest Pieta Michała Anioła. Uwieńczeniem wizyty może być wejście na kopułę, z której podziwiać można przepiękną panoramę Wiecznego Miasta.
Wrzuć monetę, by wrócić do Rzymu
Nie sposób podczas wizyty w Rzymie pominąć wizyty przy najsławniejszej fontannie di Trevi. Ta uwieczniona w kultowej scenie filmu Felliniego barokowa budowla powstała w I połowie XVIII wieku zgodnie z projektem Nicola Salviego. Nazwa fontanny pochodzi od jej lokalizacji na skrzyżowaniu trzech dróg (tre vie). Obiekt zachwyca misternym pomysłem i precyzyjną realizacją przedstawiającą powóz Okeanosa i dwa trytony symbolizujące Kastora i Polluksa. W bocznych niszach dostrzec można statuy Dostatku i Zdrowia, a na balustradzie posągi symbolizujące cztery pory roku.
Tradycja nakazuje wrzucić przez ramię do fontanny monety, co ma zagwarantować powrót do włoskiej metropolii. Pieniądze, które co pewien czas wyławiane są zbiornika, przeznaczane są na renowację rzymskich zabytków, jak też na potrzeby najuboższych mieszkańców miasta.
Rzym i wykrywacz kłamstw
Dla wielbicieli sztuki, ale też filmu „Rzymskie wakacje”, celem wędrówki po Rzymie będzie na pewno Bazylika Santa Maria in Cosmedin. To w niej znajduje się słynna kamienna tarcza prezentująca rzymskiego brodatego boga rzek, nazywana Bocca della Verita, czyli tzw. Usta Prawdy. Ten liczący ponad 2000 lat marmurowy medalion w przeszłości mógł być częścią fontanny albo pokrywą do starożytnego wodociągu.
Miejsce uwiecznione w jednej ze scen wspomnianego filmu owiane jest legendami. Jedna z nich głosi, że kto włoży dłoń do boskich ust i skłamie – temu bóg odgryzie rękę. W średniowieczu za tą kamienną rzeźbą rzekomo naprawdę siedział człowiek, którego praca polegała na odcinaniu rąk osobom składającym nieprawdziwe deklaracje czy też zeznania.
Rzym pamięta o Giordano Bruno
Rzym to mnóstwo zabytkowych placów z zachwycającymi budowlami, dekoracyjnymi fontannami i rzeźbami. Wiele z nich naznaczonych zostało historycznymi zdarzeniami. Jednym z nich jest słynny Campo dei Fiori, w literaturze polskiej uwieczniony za sprawą nieśmiertelnego utworu Czesława Miłosza. To miejsce z tragiczną przeszłością, bowiem niegdyś odbywały się tam nie tylko zgromadzenia i turnieje, ale także publiczne egzekucje.
Nazwa miejsca może być tłumaczona jako „plac kwiatowy”, bowiem to także popularny rzymski targ, gdzie wiele stoisk oferuje sprzedaż bukietów kwiatów. Niektórzy jednak nazwę wywodzą od mieszkającej przy placu kochanki Pompejusza – Flory. Na środku placu znajduje się statua z brązu, która przypomina o dramatycznym incydencie, który miał miejsce 17 lutego 1600 roku. Wówczas na stosie spalono humanistę posądzonego o herezję – Giordano Bruno. Za głoszenie, że Ziemia krąży wokół Słońca – podobnie jak Kopernik i Galileusz – zapłacił śmiercią w płomieniach na oczach rzymskiej widowni.
Rzym i fontanny na Piazza Navona
Miejscem w Rzymie, które urzeka pięknem i atmosferą jest Piazza Navona. To barokowy plac zbudowany na ruinach stadionu Domicjana, który w średniowieczy pełnił funkcję wielkiego targowiska. Wizyta na Piazza Navona to okazja, by podziwiać imponujący budynek Palazzo Pamphilj. Nie przeoczcie także przepięknych fontann: Quattro Fiumi, del Moro czy też del Nettuno.
Podziwiaj Rzym z Wakacyjną Papugą
Wybierając się do Rzymu można zaplanować wycieczkę tematyczną, np. śladem filmowych motywów, o czym pisaliśmy w naszym Magazynie Podróży. Warto też przejrzeć oferty wycieczek objazdowych i wypadów na City Break, dzięki którym w krótkim czasie uda Wam się zobaczyć najważniejsze obiekty Wiecznego Miasta. Ponadto zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki i planowania swojego wypadu do Rzymu. Niezapomnianych wrażeń życzy Wam Wakacyjna Papuga!