Wakacje w Chorwacji – część 1: przygotowania, termin podróży i chorwacka kuchnia

Wakacje w Chorwacji – dla wielu gwarancja wspaniałego wypoczynku. Ponad 1000 wysp i prawie 6000 kilometrów cudownej linii brzegowej tworzy krajobraz Chorwacji. Do tego spektakularne łańcuchy górskie, które wpadają niejako do morza, liczne parki narodowe i bogate dziedzictwo kulturowe sprawiają, że w Chorwacji na pewno nie będziesz się nudzić. Zarówno miłośnicy przyrody, sportowcy, osoby zainteresowanych kulturą oraz amatorzy plażowania znajdą w tym urokliwym państwie nad Adriatykiem wszystko, czego tylko zapragną.

Chorwacja

W tym artykule dowiesz się:

  • jak przygotwać się do podróży na wakacje w Chorwacji
  • jaki termin wakacji wybrać
  • i co serwuje chorwacka/bałkańska kuchnia

Przygotuj się na wakacje w Chorwacji

Aby przekroczyć chorwacką granicę wystarczy mieć przy sobie paszport lub inny dokument identyfikacyjny np. dowód osobisty. Ponadto napięcie w gniazdkach wynosi 220 Volt prądu przemiennego, więc nie musisz zabierać ze sobą adaptera. Dodatkowo warto wiedzieć, że chorwacką walutą jest Kuna. Jedna Kuna to około 0,58 złotego. Zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów. Co więcej w większych miastach i ośrodkach turystycznych można często płacić w euro. 

Starannie wybierz termin podróży

Chorwacja

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy najlepiej wypoczywać w Chorwacji. Wszystko zależy od tego, jaki typ wakacji preferujesz. Jeśli uwielbiasz kąpiele w morzu i błogie lenistwo na plaży to na pewno powinieneś wybrać miesiące typowo letnie. Najlepsza warunki na iście słoneczne wakacje to okres od początku czerwca do końca sierpnia. Na wybrzeżu Dalmacji, a więc na południu kraju, można nawet pływać w morzu we wrześniu, a często nawet w październiku. Natomiast jeśli nastawiasz się na piesze wędrówki w góry bądź wizyty w chorwackich Parkach Narodowych to wiosna lub jesień są na to perfekcyjne. Temperatury wtedy nie są tak wysokie, a natura prezentuje się w tych miesiącach od swojej chyba najlepszej strony. Również te pory roku najlepiej nadają się do zwiedzania słynnych zabytków kultury, takich jak Pałac Dioklecjana w Splicie lub historyczne stare miasto Dubrownik.  

Zdecyduj, jak chcesz dotrzeć do Chorwacji

wakacje w Chorwacji

Jeśli chcesz spędzić swoje wakacje w Chorwacji, to zdecydowanie polecamy rezerwować lot i hotel możliwie jak najwcześniej. Lotniska, które obsługują bezpośrednie loty z Polski to: Zagrzeb, Zadar, Osijek, Split, Pula, Dubrownik i Rijeka. Naturalnie do Chorwacji możesz dojechać samochodem słynną Jadrańską Magistralą (Magistrala Adriatycka), dla wielu najpiękniejsza nadmorska trasa w Europie. Największe porty promowe do przeprawy na chorwackie wyspy znajdują się w Rijece (Istria), Splicie (Centralna Dalmacja) i Dubrowniku (Południowa Dalmacja).

Wakacje w Chorwacji – rozkosz dla podniebienia

wakacje w Chorwacji

Jak wakacje w Chorwacji to oczywiście mielone kotleciki z grilla czyli Ćevapčići oraz słodki Palačinke, rodzaj naleśnika z różnymi rodzajami farszu. Warto również spróbować Burka, coś na kształt pieroga wypełnionego mięsem mielonym, owczym serem lub szpinakiem. Dla miłośników ryb, morze oferuje świeże ryby i owoce morza. W Chorwacji jada się przede wszystkim kalmary, langusty, małże i homary. Podobnie jak mięso, ryba jest często grillowana lub podawana w formie w pysznej zupy rybnej. Ponadto prawie wszystkie regiony mają swoje własne specjalności. Dalmacja, na przykład, znana jest z wyśmienitej jagnięciny.

Jeśli chodzi o napoje alkoholowe to zarówno białe jak i czerwone wina są w większości wysokiej jakości i warte pokusy. Autentyczna kuchnia chorwacka najlepiej smakuje w tzw. konobie. Są to lokalne, w większości rustykalne restauracje, których jest wiele w każdym mieście. 

Chorwacja

Mamy nadzieję, że informacje zwarte w tym artykule pomogą Ci dobrze zaplanować wakacyjny wypad do Chorwacji. W drugiej części przeczytacie z kolei o najpiękniejszych miejscach na wakacje w Chorwacji.

Aby ułatwić Ci zalezienie odpowiedniego celu na wakacje w Chorwacji zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki wakacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024