Koronawirus i podróżowanie – FAQ

Na tej stronie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące podróżowania w dobie epidemii koronawirusa. Tutaj znajdziesz między innymi aktualne ostrzeżenia, obszary objęte ryzykiem czy odpowiedzi na najważniejsze pytania związanych z planowaniem wakacji i nie tylko. Koronawirus utrudnia jak narazie wyjazdy w celach turystycznych dlatego zachęcamy do regularnego zaglądania na tę stronę. Z Wakacyjną Papugą będziesz zawsze na bieżąco!

covid-19

Spis treści:

Ostrzeżenia przed wyjazdami zagranicznymi i obszary podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem

koronawirus lotnisko

Czym jest ostrzeżenie przed wyjazdami zagranicznymi?

Ostrzeżenie przed wyjazdami zagranicznymi to zalecenia wydane po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie. W takim wypadku MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. W praktyce oznacza to, że wyjeżdżając należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Najważniejsze informacje czy aktualne zmiany ogłasza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gdzie znajdę listę aktualnych obszarów podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem?

Na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących“. Na niej wyświetli Ci się lista krajów, a po kliknięciu w wybraną przez Ciebie destynację w dziale bezpieczeństwo, znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących.

Sprawdź:  Informacje dla podróżujących

Jak mogę na bieżąco informować się o wymaganiach dotyczących wjazdu na teren danego kraju?

Pomocny może się okazać serwis do sprawdzania restrykcji na obszarze Unii Europejskiej. Narzędzie to zapewnia przegląd sytuacji zdrowotnej w krajach europejskich w oparciu o dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Informacje są często aktualizowane i dostępne w 24 językach. 

Sprawdź: RE-open EU 

W których regionach Polski obowiązuje podwyższone ryzyko zakażenia koronawirusem?

Zasady ze strefy czerwonej zostały rozciągnięte na całą Polskę. W każdym powiecie – obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa. 

Sprawdź: Aktualne zasady i ograniczenia

Sprawdź: Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2)

Obowiązek kwarantanny i izolacji

kwarantanna w domu

Kiedy muszę poddać się obowiązkowej kwarantannie?

Kwarantanna domowa dotyczy:

  • osób, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE* oraz
  • osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem

Na stronie Straży Granicznej znajdziesz informacje, kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej z UE.

Sprawdź: Straż Graniczna

 Od 24 października 2020 r. obowiązują zasady dotyczące:

  • kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
  • izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni).

Taka izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni – przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. W czasie kwarantanny:

  • nie możesz opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Ponadto osoby przebywające na kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. zobligowane są do korzystanie z aplikacji „kwarantanna domowa“.

Sprawdź: Aplikacja Kwarantanna domowa

Podróżowanie w czasie pandemii: Touroperatorzy i koronawirus - informacje

info

Czy mogę anulować zarezerwowaną wycieczkę za darmo, jeśli miejsce do którego chciałem jechać zostanie ogłoszone obszarem ryzyka?

To, czy wycieczka może zostać bezpłatnie odwołana, zależy od indywidualnego przypadku. Pewnym jest, że muszą zaistnieć wyjątkowe, nieuniknione okoliczności lub podróż musi być znacznie utrudniona. Musi to być udowodnione w każdym indywidualnym przypadku.

W przypadku poważniejszych ograniczeń masz możliwość obniżenia ceny wycieczki. W przypadku bardzo ostrych ograniczeń, można również rozważyć anulowanie umowy o organizacji imprezy turystycznej. Należy to sprawdzić w każdym indywidualnym przypadku.

Co jest korzystniejsze: rezygnacja z wycieczki czy zmiana rezerwacji?

To, czy zmiana rezerwacji lub jej anulowanie jest dla Ciebie korzystniejsze, zależy od tego, czy masz czas na odbycie w podróży w późniejszym terminie. Jeśli tak nie jest, dobrym rozwiązaniem jest anulowanie podróży. Jednak jeśli możesz przełożyć wycieczkę to polecamy skorzystać z opcji zmiany rezerwacji. Pomoże to touroperatorom, liniom lotniczym, hotelarzom i innym firmom z branży turystycznej w planowaniu ofert na najbliższe miesiące.

Gdzie znajdę komunikaty od Touroperatorów w związku z epidemią koronawirusa?

Wielu Touroperatorów na swoich stronach zamieszcza odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2) na Twoje wakacje (w tym także kwestie ubezpieczeniowe). Poniżej lista wybranych Touroperatorów, którzy udostępniają takie informacje.

Sprawdź: TOP Touristik

Sprawdź: Rego Bis

Sprawdź: Coral Travel-Wezyr

Sprawdź: ETI

Sprawdź: Exim Tours

Sprawdź: Funclub

Sprawdź: Best Reisen Group

Sprawdź: Oasis Tours

Sprawdź: Prima Holiday

Sprawdź: PBPO

Sprawdź: Volare Travel

Sprawdź: Matimpex Travel

Sprawdź: Mouzenidis Travel

Sprawdź: OrexTravel

Sprawdź: Tourist Polska

Sprawdź: Frater

Sprawdź: Unique Moments

Aktualne informacje dot. koronawirusa od Wakacyjnej Papugi

koronawirus

Ponadto w naszej rubryce „Koronawirus“ znajdziesz wiele ciekawych informacji dotyczących COVID-19, podróżowania, gospodarki i wiele innych.

Sprawdź: Koronawirus

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024