Kwarantanna domowa dotyczy:
- osób, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE* oraz
- osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem
Na stronie Straży Granicznej znajdziesz informacje, kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej z UE.
Sprawdź: Straż Graniczna
Od 24 października 2020 r. obowiązują zasady dotyczące:
- kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
- izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni).
Taka izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni – przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. W czasie kwarantanny:
- nie możesz opuszczać domu,
- spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Ponadto osoby przebywające na kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. zobligowane są do korzystanie z aplikacji „kwarantanna domowa“.
Sprawdź: Aplikacja Kwarantanna domowa