Planujecie wyjazd turystyczny, wakacje czy krótki urlop – może zainteresuje Was wycieczka do Rzymu filmowym tropem?
Stolica Włoch to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Posiada swój niepowtarzalny klimat, który w dużym stopniu budują sami mieszkańcy tego pięknego miasta. O jego urokach rozpisywali się pisarze, a kompozytorzy poświęcali mu melodyjne piosenki.
Najwięcej jednak rzymskich obrazków zapisało się w pamięci dzięki licznym obrazom filmowym. Rzym to miasto niezwykle wdzięczne dla filmowców – bywa nie tylko pięknym tłem historii, ale czasem jest ich bohaterem. To filmy utrwaliły urocze kadry rzymskich zakamarków i wielkich placów. Na ekranie wielokrotnie podziwialiśmy rzymskie fontanny, pałace i piękne widoki ze wzgórz. Znamy też z filmów włoski styl życia, pełen radości i żywiołowości ujawnianej choćby w gwałtowne gestykulacji i głośnym tonie rozmów.
Na spotkanie z filmowym Rzymem
Zapraszamy Was dzisiaj na spacer po Wiecznym Mieście. By Was rozerwać podczas tej wędrówki i w nowym mieście przypomnieć to, co znacie ze srebrnego ekranu – proponujemy wspólny spacer śladami filmów. Chcemy Wam przybliżyć kilka pięknych miejsc w Rzymie, które towarzyszyły bohaterom z filmowych obrazów. Gotowi na takie opcje poznawania stolicy Włoch? Wycieczka do Rzymu inspirowana filmami czas start!
Życie jest słodkie, czyli wycieczka do Rzymu w okolicach Fontanny di Trevi
W historycznym centrum znajdziecie jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w tym mieście – to barokowa Fontanna di Trevi.
Amatorzy klasyki kina mogą kojarzyć fontannę z jedną ze słynnych scen obrazu Federico Felliniego “La Dolce Vita”. W filmie prezentującym życie włoskiej elity lat 50. ubiegłego wieku utrwalono bohaterów granych przez zmysłową Anitę Ekberg i Marcello Mastroianniego kąpiących się nocą właśnie w tej fontannie. Scena zapisała się w historii kina i przyczyniła do popularności rzymskiej Fontanny di Trevi.
Uprzedzamy jednak – podczas wycieczki do Rzymu nie starajcie się naśladować filmowych postaci. Powód? Kąpiel w fontannie jest surowo zakazana i za złamanie zakazu grozi poważna kara grzywny.
Nazwa fontanny pochodzi od imienia dziewicy Trevi, która – zgodnie z legendą – odkryła w miejscu fontanny źródełko wody. Rzekomo przyczyniło się to do powstania akweduktu. Ile w tym prawdy – nie wiadomo, jednak na cześć mitycznej bohaterki wody fontanny określane są do dzisiaj “aqua virgo”, czyli “woda dziewicza”.
Z Fontanną di Trevi wiąże się też znany przesąd. Otóż jeśli chcemy jeszcze wrócić do Rzymu – należy wrzucić do fontanny drobny pieniążek. Z kolei dla przesądnych romantyków istnieje jeszcze inny wariant tego przesądu. Zatem – jeżeli wrzuci się (koniecznie przez ramię!) dwie monety ma to zapewnić ognisty romans, natomiast pozbycie się trzech monet wywróży szybki ślub z ukochaną osobą. Tyle romantycznej legendy dla turystów. Natomiast całkiem poważnie – fontanna jest dochodową inwestycją dla Rzymu. Co pewien czas wyławia się pieniądze turystów z odmętów wody fontanny. Następnie – przeznacza się je na odnawianie rzymskich zabytków i pomoc dla ubogich.
Wycieczka do Rzymu z Audrey Hepburn
Gdy znajdziecie się we włoskiej stolicy Waszą uwagę przykują zapewne mknące ulicami setki skuterów w stylu retro. Ten kultowy pojazd liczący już ponad 70 lat cieszy się sławą nie tylko we Włoszech. Warto wiedzieć, że do spopularyzowania Vespy przyczynił się inny film, którego akcja rozgrywa się w Wiecznym Mieście. Mowa o “Rzymskich wakacjach”, w których ikona stylu – Audrey Hepburn wraz z przystojnym Gregorym Peckiem przemierzali zaułki miasta.
Ci, którzy widzieli “Rzymskie wakacje” zapewne przypominają sobie scenę, gdy bohaterowie filmu znaleźli się w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. To właśnie w tym miejscu znajduje się uwieczniony na kadrach filmowych marmurowy medalion prezentujący oblicze brodatego bóstwa. To tzw. Usta Prawdy, które zgodnie z średniowieczną legendą spełniały funkcję wykrywacza kłamstw. Być może przypominacie sobie, że Gregory Peck w filmie wkłada do Ust Prawdy swoją dłoń. Powód? Otóż legenda głosiła, że osoba, która kłamie nie będzie w stanie wyjąć już ręki z otworu – dłoń oszustowi zostanie odgryziona.
Podczas wycieczki do Rzymie spotkacie przed Ustami Prawdy wielu turystów, którzy robią sobie zdjęcia z dłonią w tych ustach. To jeden z obowiązków punktów programu wizyty w tym magicznym miejscu.
Wakacje w stylu “piękno nicnierobienia” po włosku
Podążanie śladem filmowych bohaterów może okazać się wyczerpujące – warto sobie zrobić od czasu do czasu przerwę.
A tę najlepiej wykorzystać na wizytę w klimatycznych restauracjach i kafejkach. Szukajcie tych mniej turystycznych, w bocznych uliczkach i zaułkach Rzymu. Poza tym, że poznacie znakomitą włoską kuchnię, to będziecie mieli też okazję przyjrzeć się codziennym zwyczajom rodowitych mieszkańców Rzymu, ich filozofii życiowej ujętej w formule “Il bel far niente”, czyli “piękno nicnierobienia”. Włosi bowiem uwielbiają przesiadywać w knajpkach i po prostu delektować życiem. Prawda, że wycieczka do Rzymu może być nie tylko przyjemna, ale też kształcąca?
Wycieczka do Rzymu z Julią Roberts, czyli jedzenie jest ważne!
Ten urok włoskiej codzienności chłonęła też bohaterka filmu “Jedz, módl się i kochaj”. Elizabeth Gilbert – postać odgrywana przez Julię Roberts, decydując się na radykalne zmiany w swoim dotychczasowym życiu, pierwsze kroki skierowała właśnie do Włoch. W pierwszej części filmu – realizujące nakaz “jedz” – błogo spędza czas, włócząc się po Rzymie i chłonąc jego atmosferę. To z nią widzimy nie tylko panoramę stolicy, ale wizytujemy liczne restauracyjki i smakujemy włoskie potrawy. Te wypełniają kadry filmu i wzmagają apetyt. Tu pasta, cannoli i risotto, dalej tiramisu, gelato i panna cotta. Dajcie się skusić i podążajcie tropem Elizabeth z filmu “Jedz, módl się i kochaj”!
A jeśli traficie na Piazza Navona – przypomnijcie sobie, że w tym miejscu bohaterka zajadała się pysznymi włoskimi lodami. Rozejrzyjcie się też dokładnie – jest to bowiem wyjątkowo urokliwe miejsce, którego centrum wypełnia imponująca fontanna Czterech Rzek.
Quo vadis, czyli wycieczka do Rzymu starożytnym tropem
Wielu z Was widziało zapewne historyczne produkcje filmowe, których akcja przenosiła się do czasów starożytnych. Przykładowo – pamiętacie “Gladiatora”, “Quo Vadis?”, “Spartakusa” czy “Ben Hura”?
Większość z filmów odnoszących się do antycznych wydarzeń nie może się po prostu odbyć bez jednej z budowli rzymskich – Koloseum. I choć często producenci filmowi nie korzystają z autentycznego pleneru, to starożytny Amfiteatr Flawiusza stanowi tło lub miejsce wydarzeń.
Zakochać się w Rzymie
Jeżeli są wśród Was wielbiciele filmów Woody’ego Allena, na pewno włoską stolicę kojarzą też z jego romantyczną komedią “Zakochani w Rzymie” z piękną Penelope Cruz i przezabawnym Roberto Benignim. W tej historyjce opowiadającej perypetie miłosne Rzym odgrywa istotną rolę tła i współuczestnika zdarzeń. Bohaterowie filmu nieustannie przemieszczają się po mieście, umawiają na spotkania w kluczowych punktach, błądzą i obserwują rzymską codzienność. Kamera zatrzymuje się na zabytkowych obiektach, na mieszkańcach miasta żywiołowo gestykulujących i leniwie odpoczywających podczas siesty.
W jednej ze scen można zaobserwować włoskiego karabiniera dość nieudolnie sterującego ruchem ulicznym na Placu Weneckim. Na rezultat jego działań nie trzeba długo czekać – zdezorientowani kierowcy doprowadzają do zderzenia. Wy, gdy podczas wycieczki do Rzymu, traficie na ten znajdujący się u podnóża Kapitolu plac – bądźcie ostrożni i rozglądajcie się dookoła. Włoscy kierowcy rządzą się swoimi prawami.
Wycieczka do Rzymu – spotkania na Schodach Hiszpańskich
Miejscem, które nierozłącznie kojarzy się z wizytą w Rzymie są XVIII-wieczne Schody Hiszpańskie, które stanowiły tło spotkań wielu filmowych bohaterów. Można je było zobaczyć i we wspomnianej komedii Allena, jak też w innym świetnym filmie – “Utalentowany pan Ripley” w reżyserii Anthony’ego Minghella. Historia młodego Toma Ripleya, w którego postać wciela się Matt Damon, skupia się na jego wizycie w Rzymie, z którego ma sprowadzić trwoniącego rodzinny majątek Dicka. Wystawne życie, luksus i słodkie “nicnierobienie” bardzo przypadają do gustu Tomowi. Podobnie jak i sam Rzym, który potrafi oczarować każdego.
Gdy znajdziecie się w pobliżu jednych z najdłuższych i najszerszych schodów, pamiętajcie o kolejnym przesądzie obowiązującym w Rzymie. Otóż zgodnie z zabobonem – nie należy na nich jeść, jeśli nie chce się kusić złego losu. Wycieczka do Rzymu obfituje w mnóstwo tego typu zwyczajów.
Bohaterowie filmu “Utalentowany pan Ripley” bywają też i w wielu innych charakterystycznych miejscach Rzymu. Na przykład w Muzeach Kapitolińskich, przy słynnej Fontannie Żółwi na niewielkim placu Mattei czy na najstarszym placu miejskim – Forum Romanum.
Wycieczka do Rzymu w poszukiwaniu Wielkiego Piękna
Nieprzebrane bogactwo Rzymu pokazuje też film Paolo Sorrentino “Wielkie Piękno”. Opowieść o pisarzu dokonującym rozrachunku ze swoim życiem jest okazją, by uchylić rąbka tajemnicy o Rzymie jako mieście przepychu i rozpusty. Tu każdy kadr skupia się na pokazywaniu rozmaitych zakamarków Wiecznego Miasta. Popularność filmu przyczyniła się do inicjatywy wielu agencji turystycznych, które oferują trasy wycieczek po miejscach znanych z obrazu “Wielkie Piękno”.
Wasza wycieczka do Rzymu może prowadzić tropem wielu filmowych postaci – czy będziecie to planowali czy też zostawicie wszystko w rękach przypadku.
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Filmowe produkcje odsłaniają tylko fragment miasta, które od stuleci uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w historię miejsc na świecie.
Jesteśmy przekonani, że Wasza wycieczka do Rzymu będzie niezapomniana. Bo o to, że tam traficie się nie martwimy – wszakże “wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”! A więc gwarancja niezapomnianych wakacji czeka!
Możliwe terminy, wolne loty, ciekawe destynacje i inne opcje zwiedzania – na naszym portalu znajdziecie Waszą wymarzoną ofertę. Wenecja, Florencja, Watykan – to obok Rzymu miejsca godne uwagi. Zachęcamy zatem do skorzystana z naszej wyszukiwarki i przeglądania aktualnych ofert na wakacje.