Wakacje 2020 – czy koronawirus dalej pokrzyżuje nam plany? Aktualizacja z 02.06.2020

Aktualizacja z 02.06.2020

Wakacje 2020 koronawirus: Dokąd i kiedy możemy podróżować w Europie i nie tylko pomimo jeszcze ciągle gorącego tematu pandemii i cały czas obecnego koronawirusa? Oto najnowsze informacje i prognozy!

Rodos, Kos, Kreta - wakacje 2020 w Grecji

grecja

Hotele już od 22 marca są zamknięte i prawdopodobnie w czerwcu lub zaraz na początku lipca zaczną przyjmować gości. Według organizacji turystycznej “Visit Greece”, 1 czerwca rozpocznie się miesięczna faza ponownego otwarcia w kilku etapach dla restauracji, kawiarni, parków rozrywki i hoteli. Rząd w Atenach nie ukrywa, że chciałby szybkiego powrotu do otwarcia granic w Europie. W nieoficjalnym dokumencie przedłożonym Komisji Europejskiej w poniedziałek 12 maja – jak donosi „Politico“ – celem jest ponowne otwarcie granic i możliwość podróży między krajami UE, w miarę możliwości do 15 czerwca. Premier Grecji wspomniał na jakich zasadach miałoby się odbywać wjazd zagranicznych turystów. Mówiono o wcześniejszych badaniach na Covid-19, europejskich protokołach zdrowotnych i nadzorowi rozwoju sytuacji. To dość optymistyczna tymbardziej, że Grecja to chętnie wybierany kierunek wakacyjny przez Polaków.

Hiszpania kontynentalna, Baleary i Kanary

majorka

Hiszpania dość wcześnie wyraziła chęć jak najszybszego reaktywowania swojej gospodarki, której dużą część stanowi turystyka. Początkowo mówiono, że turystyka zagraniczna nie będzie możliwa przed końcem roku (o czym informowaliśmy poniżej). Jednak nastąpił zwrot akcji i Hiszpania planuje otwarcie swoich granic dla turystów w lipcu. Obecnie Hiszpania powoli będzie rozpoczynać trzecią fazę powrotu do normalności aż do czasu udostępnienia szczepionki. W ramach tej fazy plaże na Majorce powinny zostać otwarte od 8. czerwca oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad higieny i zachowania bezpiecznej odległości. Od lipca przyjmowanie zagranicznych turystów zostanie wznowione w bezpiecznych warunkach”, powiedział premier Pedro Sánchez w przemówieniu do narodu 23 maja. Z dniem 1 lipca obowiązek kwarantanny osób wjeżdżających do kraju zostanie zniesiony. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem  sezonu turystycznego ma nastąpić faza testowa z udziałem tylko kilku urlopowiczów, donosi “Gazeta de Mallorca”.

Wakacje 2020 w Turcji

turcja

Już w maju hotele w miastach i ośrodkach wypoczynkowych nad Morzem Śródziemnym zostały ponownie otwarte. Celem jest test przeprowadzony z tureckimi turystami zanim wypoczynek będzie znów możliwy dla zagranicznych gości. Hotele, domy wakacyjne i cały sektor usług w sektorze turystycznym mają być testowane przez specjalną grupę powołaną na skutek pandemii koronawirusa. Istnieją również protokoły zdrowotne dla lotnisk, samolotów i autokarów.

Urlop we Włoszech

włochy

Hotele w całym kraju są zamknięte od początku marca. Kiedy zostaną ponownie otwarte – na to pytanie jeszcze nie udzielono odpowiedzi. Bary i restauracje wystartowały ponownie od 18 maja, a muzea i biblioteki 19 maja. Plaże we Włoszech również są ponownie otwarte. Jednakże, podobnie jak w innych krajach, wszystkie dyskusje na temat łagodzenia obostrzeń w odniesieniu do podróży koncentrują się przede wszystkim na turystyce krajowej. Na przykład gazeta “La Repubblica” donosi o pomyśle wakacyjnej premii dla Włochów, tak jak ma to miejsce u nas z bonami turystycznymi 1000+. „Nie możemy się zatrzymywać, musimy biec“ – mówi premier Giuseppe Conte i w ten sposób zapowiada otwarcie granic kraju zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych już 3 czerwca. 

Wakacje letnie w Chorwacji

chorwacja

Chorwacja chce umożliwić czeskim turystom spędzenie wakacji w kraju tego lata. Rząd wspomniał ponadto o “korytarzu turystycznym” pomiędzy krajami europejskimi. Warto dodać, że granice są już ponownie otwarte dla turystów zagranicznych, jeśli posiadają oni łódź lub zakwaterowanie w kraju lub jeśli wjazd leży w interesie gospodarczym kraju. Natomiast jeśli chodzi o hotele to stopniowo zaczną być one otwierane ponownie oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpiecznego dystansu społecznego.

Wczasy w Egipcie

egipt

Wyjazdy do Egiptu są obecnie niemożliwe. Turystyczne loty do kraju są nadal zawieszone, publiczne plaże w popularnych kurortach nadmorskich, takich jak Hurghada i Sharm el-Sheikh, są nadal zamknięte. Obecnie nie ma jasnej decyzji, kiedy to się zmieni. Ponadto przewiduje się ponowne otwarcie hoteli w ciągu kilku tygodni, a na początku czerwca ich działalność wzrośnie o 25 %. Później można sobie wyobrazić wydajność obłożenia na poziomie 50 procent. Na razie tylko turyści z Egiptu będą mogli korzystać z usług hotelowych. 

Wypoczynek w Portugalii

portugalia

João Fernandes, szef zarządu turystycznego Algarve, wypowiedział się dosyć optymistycznie w kwestii wakacji letnich. “Oczekujemy, że zagraniczni turyści wrócą do Algarve od czerwca.“ Ponad dwie trzecie hoteli w Algarve jest już otwartych, a do lipca prawie wszystkie hotele powinny być w stanie ponownie przyjąć wczasowiczów. Do połowy czerwca hotelarze w pozostałej części kraju również przygotowują się do wznowienia swoich usług i przyjmowania nowych gości. Ponadto od 18 maja zabytki, muzea i restauracje są ponownie otwarte dla zwiedzających. Z kolei oficjalne korzystanie z plaż planowane jest od 6 czerwca 2020 r.

A co z wakacjami w Bułgarii?

bułgaria

W dniu 13 maja Bułgaria zakończyła po dwóch miesiącach stan wyjątkowy w kraju. Jednakże większość środków mających na celu powstrzymanie koronaawirusa pozostaje w mocy. Środki te będą początkowo obowiązywać do 14 czerwca 2020 r., ale nadal nie jest jasne, czy i na jakich warunkach turyści będą mogli ponownie wjechać do Bułgarii po tym czasie. Ale jest jeszcze nadzieja na letnie wakacje w Bułgarii: Kraj ten jest jednym z uczestników konferencji kilku wakacyjnych krajów Europy, na której omówione zostało otwarcie granic, przepisy dotyczące kwarantanny oraz środki na rzecz bezpiecznego podróżowania.

Informacje z 01.05.2020

Obecnie cała Europa jak i świat jest na etapie łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Mimo, że nadal nie możemy podróżować w celach turystycznych poza Polskę, hotele przygotowują się do przyjęcia wczasowiczów. Koronawirus wakacje 2020 za granicą – jest cień nadziei, że rezerwacja wypoczynku będzie możliwa. Sprawdzamy na jakich zasadach będzie się to odbywać w najpopularniejszych destynacjach wakacyjnych.

Austria

austria

Ograniczenia związane z wychodzeniem z domu przestaną obowiązywać od 1 maja. Dzień później wszystkie sklepy i prawie wszystkie inne usługi będą mogły wznowić swoją działalność. Ponadto od 15 maja otwierają restauracje, a pod koniec maja hotele. Naturalnie w dalszym ciągu obowiązywać będą zasady higieny, zachowania niezbędnego dystansu społecznego oraz noszenia maski ochronnej w sklepach i środkach transportu publicznego. Dodatkowo ważne wiedeńskie muzea będą otwarte wcześniej niż planowano.

Grecja

grecja

Tak lubiana Grecja zakomunikowała dziewięciotygodniowy program znoszenia obostrzeń. Maski będą obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i w środkach transportu publicznego od 4 maja. W tym samym czasie zostaną otwarte salony fryzjerskie, sklepy z artykułami elektrycznymi i księgarnie. Podróżowanie na terenie kraju jest na razie niedozwolone. Z kolei w czerwcu hotele będą stopniowo otwierane ponownie.

Włochy

Włochy

Na ten moment do Włoch mogą wjechać tylko ci, którzy mają ku temu bardzo ważny powód. Klasyczne podróże wypoczynkowe nie są możliwe. Obecnie Włosi skupiają się na turystyce krajowej. Hotele są zamknięte od początku marca. Od 4 maja ludzie mogą znów wychodzić na spacer.

Francja

Francja

Plaże we Francji są zamknięte co najmniej do 1 czerwca. Dopiero pod koniec maja rząd ogłosi, czy kawiarnie, restauracje i bary mogą wystartować ponownie w czerwcu. Ponadto nie ma jednoznacznej decyzji dla hoteli i kempingów. Mniejsze muzea będą mogły ponownie przyjmować gości od 11 maja. Natomiast duże muzea, takie jak słynny na całym świecie Luwr w Paryżu, prawdopodobnie będzie dostępny dla turystów dopiero od września.

Hiszpania

Hiszpania

Turystyka w Hiszpanii prawdopodobnie nie rozpędzi się do normalnego poziomu przed końcem roku, ostrzega rząd. Jak dotąd granice są zamknięte, a podróżowanie w obrębie kraju jest bez uzasadnionej przyczyny zabronione. Wiele hoteli będzie mogło otworzyć w połowie maja, ale tylko trzymając się ściśle wyznaczonych zasad.

Turcja

Turcja

Ograniczenia związane z koronawirusem będą obowiązywać do końca maja. Obejmują one weekendowe zakazy wychodzenia z domu (w celach rozrywkowych) dla 31 miast i prowincji, a także dla osób przewlekle chorych, w większości osób poniżej 20. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia. Ponadto szkoły i uniwersytety, bary i kawiarnie pozostaną zamknięte. Pod koniec maja półpaństwowe linie lotnicze Turkish Airlines mają wznowić loty.

Chorwacja

Chorwacja

W Chorwacji od 19 marca nie odbywają się żadne wyjazdy wakacyjne. Ponadto każdy kto przekroczy granicę musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Od 11 maja kawiarnie i restauracje mogą wznowić swoją działalność, jeśli obsługują swoich klientów na zewnątrz. W Chorwacji nie ma obowiązku zakładania masek, a więc w tej kwestii każdy ma wolny wybór.

Niderlandy

Niderlandy

Od 1 maja firmy turystyczne w prowincji Zeeland nad Morzem Północnym mogą początkowo wynajmować 15 procent miejsc noclegowych dla swoich gości. Decyzja ta jest ważna do dnia 22 maja. Co najmniej do 20 maja restauracje, kawiarnie i puby będą zamknięte, a bezpieczna odległość musi być zachowana w miejscach publicznych. Wiele kempingów pozostanie wstępnie zamkniętych.

Egipt

Egipt

Nocny zakaz wychodzenia z domu, który obowiązuje od końca marca, został skrócony. Mieszkańcy Egiptu muszą teraz codziennie pozostawać w domu między 21:00 a 6:00, a sklepy zamykają o 17:00. Restauracje i kawiarnie mogą działać w formie posiłków na wynos, ale nie mogą obsługiwać gości. Plaże publiczne są zamknięte, loty turystyczne do Egiptu są zawieszone.

Informacje z 21.04.2020

Wakacje 2020 w czasach koronawirusa na pewno nie będą takie jak choćby w zeszłym roku. I tutaj jest też wiele przesłanek ku temu, że wypoczynek w niektórych regionach będzie utrudniony. Wakacje 2020 koronawirus brutalnie uderza w branżę turystyczną. Widać to choćby po takich turystycznych magnesach jak Majorka, Nowy Jork, Barcelona czy miasta nadbałtyckie. I jak narazie nie widać końca tej dość „patowej“ sytuacji.

Kiedy i na jakich zasadach wakacje będą możliwe?

lotnisko

Nie tak dawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wypowiadała się, że na rezerwację urlopu letniego w lipcu i sierpniu jest jeszcze trochę za wcześnie. I tutaj też niewiele się zmieniło. Na ten moment nikt nie jest w stanie dokonać wiarygodnych prognoz na lipiec i sierpień. Wakacje 2020 koronawirus nas obecnie bardzo hamuje i pozostaje czekać na rozwój sytuacji.

Podróżowanie w Polsce

wakacje samochodem

Podróżowanie w najbliższych tygodniach po Polsce będzie najprawdopodobniej możliwe w sposób bardziej swobodny na skutek znoszenia obostrzeń we wspomnianych już przez nas zmianach od 20 kwietnia. Dokładny termin powrotu do „nowej“ normalności zależy jednak od liczby zakażeń koronawirusem. Aby spowolnić jego rozpowszechnianie się wydano zakazy noclegu w hotelach oraz zakaz wjazdu do Polski w celach turystycznych oraz dodatkowo po przekroczeniu granicy obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Nikt na ten moment nie umie określić, kiedy granice ponownie zostaną otwarte dla turystów.

Czy wakacje w lecie choćby nad Bałtykiem są realne?

bałtyk

Powrót do normalnego sezonu podróży jest jak na ten moment mało prawdopodobny w perspektywie krótkoterminowej. Oznacza to, że skutki pandemii koronawirusa z pewnością będą jeszcze obecne w 2021 roku. I tu nie chodzi o ilość podróży, ale o tym na jakich zasadach one się odbędą i w które regiony w pierwszej kolejności wycieczki będą możliwe. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie destynacje wakacyjne są dotknięte kryzysem w ten sam sposób. Na pewno należy rozróżnić podróże na terenie Polski, podróże zagraniczne w obrębie strefy Schengen oraz międzynarodowe podróże na duże odległości. Najszybciej podróżować będziemy mogli z pewnością po Polsce.

Co z tak bardzo popularnym kierunkiem jak Majorka?

majorka

Majorka, jedna z ulubionych wysp wakacyjnych Polaków, nie wierzy, aby turyści mogli rezerwować wycieczki na najbliższe 2-3 miesiące. Balearski Minister Turystyki Iago Negueruela mówił o ostrożnym powrocie do turystyki prawdopodobnie od sierpnia. W maju i czerwcu nie widzi żadnych oznak, że turyści mogliby przyjechać na Baleary. Prognozuje się, że od lipca można oczekiwać minimalnego powrotu hiszpańskich turystów. 

Wakacje 2020 koronawirus - a co z podróżami na przykład na Bali?

Bali

Zgodnie z obecnymi szacunkami, najprawdopodobniej wycieczka na Bali, do Nowego Jorku czy do Peru będzie możliwa w ostatniej kolejności. W najbardziej ostrożnych scenariuszach mówi się, że będziemy mogli znów podróżować międzykontynentalnie dopiero w 2021 roku. W końcowej fazie, kiedy wszystkie ograniczenia zostaną zniesione, turystyka międzykontynentalna znowu „ruszy“.

Kiedy już to wszystko minie każdy z nas będzie miał silną potrzebę podróżowania, szczególnie po tej wciąż jeszcze trwającej fazie izolacji. To, na ile to życzenie się spełni zależy od rozwoju pandemii koronawirusa i odpowiedzialnych decyzji, które zostaną podjęte w Polsce i krajach, do których ludzie podróżują. Oczywiście będziemy informować o zmianach w tym temacie. Pozostań z nami i bądź na bieżąco!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023