Wakacje w Polsce – bony turystyczne 1000+

Zamrożony ruch lotniczy, zamknięte hotele, opuszczone kurorty turystyczne na całym świecie i totalny chaos – jeszcze do niedawna tak wyglądała sytuacja w turystyce. Powoli zaczyna się to zmieniać, jednak strat z tym związanych nie da się odrobić. Koronawirus jeszcze przez jakiś czas będzie płatał nam figle i aby móc powrócić do „nowej“ rzeczywistości będzie obowiązywać szereg zasad. Jednak jest światełko w tunelu, że wakacje 2020 w Polsce będą możliwe dla każdego. Informujemy co w tej sprawie wymyśliło Ministerstwo Rozwoju wraz z Polską Organizacją Turystyczną.

morze

Program 1000 plus na wakacje w Polsce - o co właściwie chodzi?

Celem Ministerstwa Rozwoju jest wspieranie polskiej turystyki w tych trudnych czasach. Jadwiga Emilewicz – wicepremier i minister rozwoju – zdradza więcej szczegółów odnośnie wdrożenia programu 1000 plus. Całe przedsięwzięcie, czyli realizacja rządowego programu bonów turystycznych kosztować będzie 7 mld złotych. W ramach tej inicjatywy otrzymamy pieniądze – już wspomniane 1000 zł – do wykorzystania na urlop w Polsce.

Dla kogo bony?

Bony przysługiwać będą pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy zarabiają mniej niż średnie wynagrodzenie, które w 2020 roku ma wynieść 5227 PLN brutto. Start programu przewiduje się w połowie roku. W planie jest, że rząd pokryje 90 procent kosztów bonu turystycznego, a pozostałe 10 procent wyda pracodawca.

Na jakich zasadach zrealizujemy bony na wakacje w Polsce?

wakacje w górach

Z bonu będziemy mogli skorzystać w ciągu 2 lat. Miałby on mieć formę karty przedpłaconej, z której będziemy mogli zapłacić za usługi turystyczne. W praktyce ze środków na karcie sfinansować możemy:

  • miejsce noclegowe (hotel, hostel czy inne) na terenie kraju
  • wycieczkę krajową
  • zwiedzanie z przewodnikiem lokalnym
  • i wstęp do obiektów turystycznych jak na przykład muzea, galerie i wszyscy, które oferują atrakcje turystyczne

Czy bony turystyczne to rozwiązanie jednorazowe?

Wiceminister Jadwiga Emilewicz zapowiada, że w kolejnych latach chciałaby, aby pomoc z budżetu państwa się zmniejszała. Mówi ona, że bony zakupowe na święta czy jakiekolwiek inne na wakacje finansowane są przez pracodawców, przy czym oni odliczają to od podstawy opodatkowania. Dokładnie w ten sposób mogłoby to funkcjonować, ale w kolejnych latach. Jednak na kolejne detale i rozpoczęcie programu musimy jeszcze trochę poczekać.

Bony 1000+ jako zastrzyk dla turystyki krajowej

Nie ma co ukrywać, że w ten sposób rząd chce nie tylko już wspomnianego wsparcia finansowego, ale też rozbudzić naszą chęć podróżowania po Polsce. Czy ten pomysł zapobiegnie daleko idącemu kryzysowi w tej branży tego nie jest w stanie nikt powiedzieć. A jak wy myślicie, czy jest to dobra idea? Jesteśmy ciekawi waszych opinii – jeśli macie ochotę podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu. Oczywiście przy okazji serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki w poszukiwaniu idealnych miejsc na wakacje w Polsce. Dodatkowo w naszym Magazynie Podróży znajdziecie sporo propozycji na wypoczynek w kraju. Chętnie pomożemy w wyborze wymarzonej destynacji na wczasy!

Udostępnij:

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.