Kwarantanna domowa – czyli #zostańwdomu przez 14 dni

Praktycznie we wszystkich mediach społecznościowych osoby znane i lubiane zachęcają do pozostania w domu, jeśli nie musimy z niego wychodzić. Ta inicjatywa to naszym zdaniem bardzo wielkie wsparcie i wyraz solidarności z tymi osobami, które w domu pozostać muszą z powodu zarządzonej kwarantanny domowej. Ale kiedy #kwaranntanadomowa ma charakter przymusowy i na co należy uważać? Zebraliśmy dla Was kilka faktów! W końcu wszystkim nam zależy, aby #koronawirus w końcu przestał zatruwać nam życie.

Kiedy kwarantanna domowa jest konieczna?

koronawirus

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego kwarantanna domowa jest konieczna, gdy

  • miałeś kontakt z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2
  • wracasz do kraju z zagranicy
  • sam jesteś zarażony, a chorobę COVID-19 przechodzisz w sposób łagodny

Pamiętaj, że kwarantanna służy twojej własnej ochronie i ochronie innych ludzi przed zarażeniem. Kwarantannę na wypadek podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odbywać możesz pod adresem, który podałeś podczas kwalifikacji na kwarantannę. Alternatywnie możesz ją odbyć we wskazanym przez służby innym ośrodku. Jednak nie unikaj odpowiedzialności i miej na uwadze dobro innych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zatrzymać koronawirus i uniknąć konsekwencji z nim związanych.

Ważne: Poinformuj telefonicznie swojego lekarza rodzinnego i pracodawcę, na wypadek, gdyby jeszcze nie wiedzieli, że poddany zostałeś kwarantannie.

Jakie są obowiązki w czasie kwarantanny?

koronawirus

Koronawirus rozprzestrzenia się przez infekcję kropelkową. Okres inkubacji – czyli czas od zakażenia do wybuchu choroby – wynosi do 14 dni. Jeśli zostałeś objęty kwarantanną to musisz przestrzegać kilku zasad:

  • Nie wychodź z domu.
  • Mierz regularnie temperaturę (co najmniej dwa razy dziennie).
  • Ogranicz kontakt z domownikami (zachowaj odstęp około 2 metrów).
  • Jeśli to możliwe korzystaj z osobnej łazienki lub dezynfekuj ją po każdym skorzystaniu z niej.
  • Używaj osobnych naczyń (kubków, szklanek itp.).
  • Myj często ręce.
  • Nie wychodź na tyle na ile to możliwe z psem na spacer (poproś o to sąsiadów/domowników).
  • Nie rób zakupów (poproś o to sąsiadów/domowników jak również o pozostawienie zakupów przed drzwiami)

Za nieprzestrzeganie kwarantanny przewidziana jest grzywna w wysokości do pięciu tysięcy złotych.

Kwarantanna domowa i wynagrodzenie - jak to funkcjonuje?

kwarantanna domowa

To jest pytanie, które dla osób czynnych zawodowo, a skierowanym na kwarantannę z powodu zakażenia, jest wręcz strategiczne. W czasie kwarantanny przysługuje Ci normalne wynagrodzenie jak w przypadku choroby.  A więc, jeśli na mocy decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego jesteś poddany izolacji, czyli kwarantannie i nie jesteś zdolny do pracy to w pierwszym okresie choroby koszty ponosi pracodawca. Od 34 dnia zwolnienia za wypłatę wynagrodzenie odpowiedzialny jest  Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Naturalnie potrzebujesz na ten czas zaświadczenie od lekarza, czyli potocznie mówiąc L4. Wysokość Twojego wynagrodzenia w okresie izolacji wynosi 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli w przypadku pracownika – 80 proc. wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy.

Co robić z czasem wolnym w okresie izolacji?

kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa w wielu przypadkach wiążę się oprócz z obowiązkami z dużą ilością wolnego czasu. Teraz, gdy słońce za oknem i temperatury coraz przyjemniejsze spokojnie możesz spędzać czas w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Świeże powietrze i światło słoneczne są bowiem szczególnie ważne dla Twojego dobrego samopoczucia i psychiki. Naturalnie będąc w domu możesz ćwiczyć. Jest sporo trenerów, którzy w mediach społecznościowych transmitują swoje treningi na żywo lub w jakiejś innej formie je udostępniają (na przykład #bioreqczaja #inowdomu). Swoją potrzebę kontaktów społecznych zaspokoić możesz telefonowaniem czy skypowaniem ze znajomymi czy przyjaciółmi.  Oczywiście możesz też nadrobić wszelkie zaległości filmowe i inne, na które jak dotąd brakowało Ci czasu. Ponadto zachęcamy do tego, aby pozostać aktywnym umysłowo, a więc czytaj, pisz oraz rób rzeczy, na które zwykle nie miałeś czasu – oczywiście w miarę możliwości z uwagi na ograniczoną przestrzeń w Twoich czterech ścianach.

#zostańwdomu - czyli co robić w domu, aby nie zwariować

Wszystkim, którzy są aktywni w mediach społecznościowych polecamy szukać inspiracji na wykorzystanie czasu w domu pod #zostańwdomu, #zostajemywdomu i #zostanwdomu. Okazuje się, że my Polacy potrafimy się jednoczyć i jesteśmy bardzo pomysłowi, jeśli sytuacja nas do tego zmusi. Najważniejsze to bądź pozytywny i pomyśl, że robisz to przede wszystkim dla siebie i innych. Staraj się uśmiechać i doceniać to, co masz i jeszcze bardziej dbać o swoje zdrowie. Dodatkowo polecamy lekturę naszych pozostałych artykułów w rubryce „Koronawirus“. 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024