Kiedy turystyka, hotelarstwo i gospodarka wystartują na nowo?- od 20 kwietnia ważne zmiany!

Już chyba każdy z nas nie mógł się tego doczekać – czyli informacji o powrocie do życia sprzed pandemii koronawirusa. I powoli tak się stanie za sprawą decyzji rządu i planie powrotu do „nowej“ normalności. Informujemy, jakie zakazy od 20 kwietnia zostaną zniesione i które branże najpierw mogą na nowo startować ze swoimi usługami. Warto dodać, że sytuacja dynamicznie się rozwija dlatego konkretne daty zmian będą podawane na bieżąco.

happy

Powrót do „nowej“ rzeczywistości w czterech etapach

Od 20 kwietnia dotychczasowe obostrzenia jedne po drugich przestaną obowiązywać. Aby odbywało się w to sposób rozważny i bezpieczny proces ten realizowany będzie w czterech etapach. Oczywiście wszystko z zachowaniem koniecznego dystansu i obowiązku zasłaniania twarzy.

Etap pierwszy: handel, usługi, życie społeczne

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób może zrobić zakupy w sklepie. W przypadku sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 mkw. będzie to tyle osób ile jest kas lub punków płatniczych pomnożona przez cztery. Z kolei w sklepach mniejszych niż 100 mkw na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 mkw. powierzchni. Ponadto od 20 kwietnia będziemy mogli wejść do lasów i parków, biegać i jeździć na rowerze. Place zabaw nadal pozostaną zamknięte. Jeśli chodzi o udział w nabożeństwach kościelnych to na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15mkw powierzchni. Co więcej osoby powyżej 13. roku życia będą mogły przemieszczać się bez obecności osoby dorosłej.

Etap drugi: hotele, sklepy, muzea

koronawirus

Na drugim etapie nastąpi otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami, a także bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

Etap trzeci: galerie, fryzjerstwo, salony urody

W przedostatnim etapie swoją działalność wznowią:

  • fryzjerzy
  • kosmetyczki
  • sklepy w galeriach handlowych z ograniczeniami
  • oraz firmy ze stacjonarnymi usługami gastronomicznymi  z ograniczeniami.

Ponadto wydarzenia sportowe do 50 osób w otwartej przestrzeni bez udziału publiczności będą mogły się odbyć. Nastąpi też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 przy ustalonej maksymalnej liczbie dzieci w sali.

Etap czwarty: salony masażu, solaria, kina, siłownie

I w końcu na ostatnim etapie wystartować mogą solaria, salony masażu, sale fitness, siłownie, teatry oraz kina, ale w reżimie sanitarnym.

Trzymajmy kciuki, aby liczba osób zakażonych zaczęła się zmniejszać i abyśmy mogli w końcu normalnie żyć! Więcej informacji na temat pandemii w rubryce “Koronawirus”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024