Sylwester na świecie celebrowany jest w różny sposób. Sprawdź, gdzie pokaz sztucznych ogni, fajerwerków, bal sylwestrowy i nie tylko Cię zachwyci!
Noc kończąca stary i inicjująca nowy rok należy do tych szczególnych. Ludzie w różnych zakątkach globu przywiązują ogromną uwagę do tego, jak będzie przebiegać. Być może niektórzy z Was zdecydują się na spędzenie sylwestrowego czasu gdzieś bliżej lub dalej swojego domu. Sylwester na świecie? To świetna okazja, by zaznać czegoś nowego, by poznać inne obyczaje i niebanalnie zaszaleć!
Chcemy Wam dzisiaj zaprezentować przegląd niektórych zwyczajów noworocznych na świecie (o tradycjach noworocznych w Polsce pisaliśmy tutaj). Jeżeli znajdziecie się w różnych zakątkach globu – będziecie mieli możliwość włączyć się w lokalne zwyczaje.
Stare przysłowie mówi – “co kraj, to obyczaj”. Zapraszamy na sylwestrowy przegląd miejsc, gdzie szał nocy sylwestrowej i repertuar tradycji noworocznych z pewnością Was porwie!
Sylwester na świecie – Grecja
Sylwester na świecie może oznaczać wyjazd na południe Europy. Kierunek – Grecja! W tym ciepłym kraju sylwestrowy czas to okazja, by wręczać sobie upominki. Przypomina to nieco połączenie zwyczajów mikołajkowych i bożonarodzeniowych w Polsce – obdarowywane są przede wszystkim dzieci, które zostawiają na tę okazję buty – i te nie powinny zostać puste. Wystarczy jakiś drobiazg – liczy się bowiem sam gest i sama tradycja.
Innym greckim zwyczajem jest pieczenie ciasta, w którym umieszcza się jedną monetę. Uważa się, że osoba, która spożywając słodką przekąskę trafi na nią, będzie miała szczęście w kolejnym roku.
Hiszpania
W Hiszpanii obchody związane z Nowym Rokiem mają również ciekawy przebieg. Jak bawią się Hiszpanie? Przed Wami kolejna odsłona, jak wygląda Sylwester w na świecie.
Nieważne, czy znajdziecie się w Madrycie, Barcelonie czy Walencji – w sylwestrowy czas zetkniecie się na pewno z poczęstunkiem winogronami. Dlaczego? Otóż do najważniejszej tradycji w tym kraju, gdy wybija północ, należy właśnie zjadanie 12 winogron. Ich liczba odpowiada kolejnym miesiącom roku. Gwarantuje się w ten sposób szczęście w nadchodzących dniach. Nie jest to jednak zwyczajne delektowanie się słodkim owocem – winogrona należy spożywać wówczas, gdy dzwony kościelne wybijają kolejne minuty.
Najskuteczniej zapewni się pomyślność, jeśli będzie się wówczas stało na lewej nodze, a wraz z wybiciem ostatniej minuty, stanie się na prawej. Czyli wtedy sukces murowany!
Sylwester na świecie – Niemcy
A co u naszych najbliższych zachodnich sąsiadów? W Niemczech obchodzenie zabawy sylwestrowej wiąże się także ze zwyczajem obdarowywania prezentami. Upominki powinny być jednocześnie symbolami szczęścia, taki jak: kończyna, kominiarczyk, świnia czy kamyk z dziurką.
Przy tej okazji także odbywają się wróżby – przypominające te, z którymi wiążą się w Polsce Andrzejki.
Dania
Jeżeli będziecie kiedykolwiek świętować te wyjątkową noc w Danii to warto zadbać o kondycję. Musicie być bowiem przygotowani do tradycyjnego skoku z krzesła równo z wybiciem północy.
Ponadto – sylwestrowym zwyczajem Duńczyków jest tłuczenie szklanych czy porcelanowych naczyń – i to nie w zaciszu domowym. Talerze, szklanki, dzbanki itp. wynosi się pod drzwi domu swoich przyjaciół i tam spektakularnie roztrzaskuje. I nikt się o to nie gniewa – wprost przeciwnie! Im więcej bowiem potłuczonych naczyń przed drzwiami – tym lepiej. Może to oznaczać tylko coś dobrego – mamy sporo oddanych koleżanek i kolegów oraz życzliwych sąsiadów.
Szkocja
Interesujący jest sposób świętowania Sylwestra w Szkocji, gdzie organizuje się spacery ulicami miast z pochodniami. Ostatecznym celem takiego marszu jest rytualne spalenie łodzi wikingów. Tego typu parady i zabawy trwają czasem cztery dni.
W Szkocji przywiązuje się dużą wagę do tego, kto pierwszy 31.12. i w jaki sposób przekracza próg domu (istotne, by była to najpierw prawa noga!). Od tego bowiem – zgodnie z przesądem – zależy pomyślność przez kolejnych 365 dni.
Pożądane jest, by pierwszą osobą, która pojawi się w domu w Nowym Roku był wysoki mężczyzna o ciemnych włosach. To wróży szczęście. Gorzej, gdy w progu pojawi się jasnowłosy człowiek, który kojarzy się z typowym wikingiem. Nie zapowiada to niczego dobrego w kolejnym roku.
Sylwester na świecie – USA
Sylwester w światowym wydaniu? Nowy Jork na pewno zasługuje na to miano.
W Nowym Jorku od lat celebruje się nadejście Nowego Roku w charakterystyczny dla tego miasta sposób. Otóż mieszkańcy Nowego Jorku spotykają się na Manhattanie na Times Squere, gdzie najpierw uczestniczą w hucznej zabawie ulicznej. Mają okazję podziwiać występy największych gwiazd, które prezentują swój repertuar na scenie.
Minutę przed wybiciem na zegarze północy z wieżowca Times Square One spuszczana jest wielka mieniąca się kula – “Ball Drop”. Wówczas nowojorczycy zaczynają wspólnie odliczać czas do nadejścia Nowego Roku. Wraz z wybiciem północy kula spada, a na świętujących spada deszcz konfetti.
Rosja
A co, jeżeli znajdziemy się na terenie Rosji w noc rozpoczynającą Nowy Rok? Jak bawią się Rosjanie? Hucznie i z rozmachem! Tam do tradycji noworocznych należy też zapisanie życzeń na karteczce, którą następnie należy spalić, a pozostały popiół wrzuca się do kieliszka z szampanem, który następnie się wypija. W ten sposób marzenia mają szansę się spełnić.
Wietnam
Inna odsłona tego, jak może wyglądać Sylwester na świecie to wizyta w Wietnamie.
Jeżeli traficie na świętowanie do Wietnamu, ujrzycie domy ozdobione kwiatami brzoskwini, co zgodnie z tamtejszą tradycją ma zapewnić ich mieszkańcom ciekawe i długie życie. Wcześniej Wietnamczycy skrupulatnie sprzątają swoje mieszkania, co ma wymiar przede wszystkim symboliczny – w ten sposób pozbywa się negatywnych wspomnień, dokonuje się oczyszczenia duchowego.
W związku z nadejściem Nowego Roku maluchy otrzymują pieniądze, które koniecznie muszą być zapakowane w papier lub kopertę koloru czerwonego – w ten sposób gwarantuje się w kolejnych dniach pomyślność.
Sylwester na świecie – Filipiny
Powitanie Roku na Filipinach? Dlaczego nie? Pamiętajcie jednak, by koniecznie zabrać ze sobą coś okrągłego – to bowiem jeden z najważniejszych zwyczajów obowiązujących na wyspach. Jeżeli zatem zasiądziecie do stołu – musi być owalny, a na nim muszą pojawić się okrągłe owoce. A tych musi być 12 rodzajów, odpowiednio do każdego miesiąca roku.
Filipińczycy obdarowują się wówczas drobnymi monetami – nie z powodu nominału, ale kształtu.
Co do stroju obowiązującego tej nocy – koniecznie musi mieć okrągłe akcenty, a zatem groszki jak najbardziej wskazane!
Najmłodsi Filipińczycy tej nocy rywalizują w wysokości podskoków. Im wyżej uda się wzbić w powietrze, tym więcej się urośnie.
Filipińczycy nadejście nowego roku świętują w gronie rodzinnym i pilnują, by nikogo nie brakowało, bowiem czyjakolwiek absencja może wróżyć odejście w kolejnym roku.
I jeszcze jedno – mieszkańcy Filipin w noc powitania nadchodzącego roku starają się możliwie głośno hałasować. Dlaczego? Ma to na celu przepędzenie złych duchów, które wystraszą się i nie pojawią przez kolejne 365 dni.
Sylwester na świecie – Japonia
Gdy wybierzecie Japonię, by witać Nowy Rok, liczcie się z tym, że świętowanie trwa tam trzy dni. Waszą uwagę przyciągną na pewno pięknie przystrojone bramy i wejścia do domów.
Japończycy przywiązują ogromną wagę do tego, by przed rozpoczęciem kolejnego roku rozwiązać wszystkie problemy, zakończyć spory, zwrócić długi, dokończyć rozpoczęte sprawy i – podobnie jak w wielu innych krajach – dokładnie posprzątać mieszkanie. Nowy Rok należy przywitać z czystym kontem.
Japończycy witają Nowy Rok z rodziną przy tradycyjnej uroczystej kolacji.
Nowy Rok zaczyna się wraz z dźwiękiem dzwonów, które dobiegają z buddyjskich świątyń. Jeśli starczy Wam cierpliwości – możecie liczyć liczbę uderzeń. Jest ich dokładnie 108, co w japońskiej tradycji symbolizuje liczbę pokus skrytych w ludzkim umyśle.
Brazylia
Egzotyczne wydanie Sylwestra na świecie? Spróbuj zabawy w Brazylii.
W tym słonecznym kraju, gdzie pogoda dopisuje w Sylwestra obowiązuje zwyczaj ubierania białych strojów w noc sylwestrową. Ma to rzekomo odpędzić złe duchy w Nowym Roku.
Biorąc pod uwagę klimat w Brazylii inna tradycja noworoczna może być całkiem przyjemna. Otóż tej nocy wypada udać się na plażę, by przeskoczyć przez 7 fal. Przy każdym skoku należy wypowiedzieć kolejne życzenie. Wykonanie tego zadania ma zapewnić spełnienie owych marzeń.
Sylwester na świecie – Panama
By przekonać się, że Sylwester na świecie może się bardzo różnić od tego, do czego przywykliśmy a więc pokaz sztucznych ogni czy moc fajerwerków – warto zdecydować się na wyjazd do egzotycznych miejsc czyli na przykład odległej Panamy.
Zwyczajem noworocznym, z którym zetniecie się, jeśli wybierzecie Panamę, jest rozpalanie ognisk, w których lądują papierowe podobizny znanych osób. Takie wizerunki – czy to znanych aktorów, piosenkarzy, polityków, sportowców, celebrytów – symbolizują miniony rok. Obrzęd nie ma nic wspólnego z sympatią czy antypatią wobec postaci, których portrety wrzucane są do ognisk. Chodzi tu wyłącznie o zamknięcie rozdziału, jakim był stary rok.
Republika Południowej Afryki
Sylwester na świecie, w odległym zakątku Afryki? Trafiając do RPA, spodziewajcie się jednak ekstremalnych przeżyć. I zachowujcie czujność, spacerując ulicami Kapsztadu czy innego miasta w tym kraju.
Dlaczego? Otóż jednym z najważniejszych zwyczajów nocy wieńczącej stary rok jest pozbywanie się starych przedmiotów. Odbywa się to w sposób dość gwałtowny i chaotyczny – mieszkańcy RPA wyrzucają w tym okresie niepotrzebne, zepsute, niechciane urządzenia przez okna swoich domów. W ten dosłowny sposób pozbywają się niepotrzebnego balastu, z którym nie chcą wchodzić w Nowy Rok.
Podróżuj z Wakacyjną Papugą cały rok
Na koniec jeszcze jedna wersja, jak może przebiegać Sylwester na świecie. Szczególnie ważna dla osób, które chętnie pakują walizki i pędzą przed siebie w różne ciekawe miejsca.
Otóż – jeżeli lubicie podróżować i życzycie sobie jak najczęściej poznawać nowe zakątki świata – wybierzcie się do Kolumbii lub Meksyku. Tam bowiem obowiązuje zwyczaj wybierania się o północy na spacer do sąsiadów z pustą walizką. Zgodnie z tamtejszą tradycją – dzięki temu zapewnicie sobie rok pełen wojaży.
Możecie jednak zawsze też liczyć na nas – z Wakacyjną Papugą macie zapewnione zawsze ciekawe wyprawy w te bliższe i dalsze kierunki świata! Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Szerokiej drogi w Nowym Roku!