Jak spędzić Sylwestra?

Sylwester to noc wyjątkowa, którą wielu skrupulatnie planuje z dużym wyprzedzeniem, dbając o najdrobniejsze szczegóły. A wszystko po to, by nie tylko świetnie się bawić, ale też wkroczyć w Nowy Rok w jak najlepszym nastroju. Podpowiadamy zatem, jak spędzić Sylwestra i powitać Nowy Rok!

jak-spedzic-sylwestra-1

Sylwester – tak spędzają go Polacy najcześciej

Część osób oddaje kwestie organizacyjne w ręce właścicieli lokali, którzy prześcigają się w pomysłach na udaną i oryginalną noc. Czy to wielki bal czy Sylwester w klubie studenckim. I tu pomysłów jest sporo. Oferty nieustannie zaskakują: Sylwester w stylu retro, a’la Gwiezdne Wojny, w klimacie disco itp.

Inni spragnieni zabawy sylwestrowej w bardziej intymnej atmosferze decydują się na przygotowanie imprezy w domu. Wówczas listą spraw do załatwienia jak dekoracje czy sylwestrowe potrawy i przekąski dzielą się z współuczestnikami sylwestrowej „domówki“, gdyż domowe świętowanie i rozmowy w gronie znajomych też mają swój urok.

Sylwester w Zakopanem lub w Krakowie – na takie rozwiązanie decyduje się wielu z nas. Jeszcze innym, cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem jest wyjazd sylwestrowy daleko od domu. Popularnym celem są stolice różnych krajów, by uczestniczyć w imprezie na świeżym powietrzu. Może to być miejski Sylwester czy inne charakterystyczne dla wybranej lokalizacji miejsce. Co więcej modne są również sylwestrowe wakacje w egzotyczne, odległe miejsca, gdzie zderzysz się z zupełnie inną kulturą i zwyczajami świętowania ostatniej nocy roku.

Jak spędzić Sylwestra – może niekoniecznie w domu

Polacy coraz częściej wybierają oryginalne kierunki podróży noworocznych i otwierają się na to, czego nie doświadczyliby, pozostając w domowych pieleszach. Takie „sylwestrowe“ wakacje odciążają od obowiązków związanych z organizacją zabawy, wizyt u fryzjera, barbera czy kosmetyczki, polowania na niepowtarzalne kreacje. Pozwalają po prostu w pełni odpocząć i zaznać czegoś zupełnie nowego. Proponujemy Wam Sylwester w Amsterdamie – idealna lokalizacja dla wszystkich, którzy chcą się wyluzować!

Ci, którzy cenią sobie tradycję zabawy sylwestrowej mogą podzielić się polskimi zwyczajami noworocznymi w odmiennej kulturowo rzeczywistości. Taka wymiana dostarcza często nie tylko wiedzę, ale staje się też sama w sobie dobrą zabawą.

Warto sobie przypomnieć, jak kształtowała się w Polsce historia celebrowania Sylwestra i nadejścia kolejnego roku.

jak-spedzic-sylwestra-2

Jak spędzić Sylwestra – tak w przeszłości bawili się Polacy

Tradycja i zwyczaje świętowania nocy sylwestrowej w Polsce sięgają XIX wieku. Początkowo ta noc była celebrowana wyłącznie w bogatszych domach szlacheckich czy arystokratycznych. Wiązała się wówczas z organizacją polowań, które tak bardzo lubiła polska szlachta. W sylwestrowe łowy włączali się zaproszeni przez gospodarzy goście, którzy saniami przemierzali gęste lasy, popijając rozgrzewające trunki, śpiewając i przekomarzając się. Sylwestrowy kulig to doskonały czas na flirty i zaloty, które mogły zaowocować hucznym weseliskiem w kolejnym roku. Polowania wieńczyły zazwyczaj ogniska, które służyły też wyeksponowaniu zdobytej zwierzyny.

Ostatni dzień starego roku w ówczesnej Polsce to także wizyty w kościołach, by wymodlić pomyślność na kolejne 365 dni. Czasem sylwestrową noc urozmaicano wróżbami – ta tradycja z czasem została przeniesiona na Andrzejki miesiąc wcześniej.

Nadal jednak pozostało w kulturze polskiej wiele sylwestrowych przesądów, których się nie lekceważy. Wszak w Sylwestra – lepiej dmuchać na zimne! Ja widać jest wiele sposób na to, jak spędzić Sylwestra świetnie się bawiąc.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok

Spośród najbardziej rozpowszechnionych zabobonów w Sylwestra wymienia się kategoryczny nakaz spłacenia wszelkich długów. W Nowy Rok należy wejść z czystym kontem!

W celu zapewnienia sobie bogactwa wielu w sylwestrowy wieczór chowa do portfela łuskę z karpia, którego tradycyjnie spożywało się przy wigilijnym stole (o Świętach Bożego Narodzenia wspominaliśmy tutaj).

Zwyczajem przestrzeganym w wielu domach jest zakaz sprzątania w Sylwestra. Tradycja tłumaczy to tym, że zapobiega to wykurzeniu szczęścia w kolejnym roku. Również przezorne gospodynie zdejmują tego dnia pranie ze sznurków. Wiszące rzeczy w sylwestrową noc mogą przynieść pecha w najbliższych miesiącach. Nie ma co kusić losu zwłaszcza w Sylwestra!

W noc sylwestrową należy też szczególnie zadbać o elegancki strój. To bowiem może zagwarantować pomyślność u płci przeciwnej w następnym roku. Niezamężne dziewczęta powinny też wyczulić słuch tuż po wybiciu północy. Zgodnie z przesądem pierwsze usłyszane imię męskie wróży przyszłego małżonka.

Jednym ze zwyczajów nocy sylwestrowej jest też wróżenie z bąbelków szampana (który w polskiej tradycji świętowania noworocznego pojawił się dopiero w okresie powojennym). Tu oczywiście interpretacja zależy nie tyle od jakości trunku, co od ilości już spożytego alkoholu. Przyjęło się jednak, że im większe bąble, tym poważniejsze zmiany w Nowym Roku.

Noworoczne postanowienia a rzeczywistość

Rozpowszechnione jest także układanie listy postanowień na Nowy Rok. Któż z nas nie obiecywał sobie systematycznych ćwiczeń, wizyt na siłowni, rezygnacji ze słodyczy, zerwania z nałogami, wczesnego wstawiania, nauki języków obcych i to właśnie w pierwsze dni roku?

Różnie potem z tym bywa – po sylwestrowej nocy zawsze znajdzie się jakaś wymówka, a listę można zmodyfikować, plany odłożyć na kolejną noc sylwestrową. W tradycji zapisał się zwyczaj, który już chyba uchodzi za rzadko respektowany – spisywania dotychczasowych kłopotów na kartkach czerwonego papieru, a następnie ich palenie. To ma ostatecznie rozwiązać wszelkie problemy. Gdyby to było takie proste…

Największym problemem w pierwszy dzień po upojnej nocy sylwestrowej okazują się najczęściej konsekwencje spożycia trunków. Odnotowuje to stare przysłowie: “Minął wspaniały bal sylwestrowy, Nowy Rok budzi się z bólem głowy”.

Wiadomo – by ustrzec się takiego bólu głowy należy przestrzegać jednej prostej zasady: wstrzemięźliwości. Ta jednak reguła nie zawsze idzie w parze z wyjątkową nocą, jaką jest chyba dla każdego Sylwester.

Życzymy nie tylko poranka, ale i całego Nowego Roku bez jakichkolwiek dolegliwości! Mamy nadzieję, że z naszymi inspiracjami, jak spędzić Sylwestra tegoroczna zabawa sylwestrowa będzie udana!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023