Egipt – co sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością?

Egipt – jedno z najpopularniejszych państw wybieranych przez turystów na wakacje. Co sprawia, że tak wielu z nas za swój cel urlopowy obiera właśnie te strony? Czy Egipt może zagwarantować coś, czego nie znajdziemy nigdzie indziej? Co warto zobaczyć w Egipcie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na postawione tu pytania.

Egipt

Jedzenie w Egipcie

Kuchnia egipska to zdecydowanie jeden z punktów, który trzeba “odhaczyć” będąc w ojczyźnie faraonów. Ogromny wpływ na posiłki tam serwowane mają dania arabskie i tureckie. To właśnie nimi inspirowane są specjały egipskie, na które składają się przeróżne sałatki, potrawy na bazie fasoli ful i niezwykle aromatycznych przypraw, dania z kaszy kuskus, jak również znany każdemu kebab z baraniny w wielu odsłonach.

egipskie przyprawy

Podwodne atrakcje, czyli Egipt w najwspanialszej odsłonie

Nie bez przyczyny Egipt znajduje się na liście najczęściej odwiedzanych miejsc nurkowych na świecie. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem nurkowania czy snorkelingu, to kolorowe rafy koralowe Egiptu i perfekcyjna widoczność sprawią, że – jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej – na pewno kupisz na miejscu rurkę i maskę do pływania. Bogactwo podwodnej fauny i flory w egipskich wodach powoduje, że nie chce się wychodzić na ląd. To jeszcze nie wszystko… Egipt to miejsce idealne, jeśli marzy Wam się spotkać pod wodą delfiny, wraki statków, ławice ryb czy strome ściany. Nie wspominając oczywiście o temperaturze wody wahającej się od 20 do 30 stopni Celsjusza.

egipt rafa koralowa

Skarby faraonów – gratka dla każdego

Ówczesne bogactwo egipskich faraonów to temat, który od lat inspiruje twórców filmowych, poszukiwaczy skarbów, archeologów, a także pozwala pobudzić wyobraźnię każdego z nas. Aby zobaczyć to na własne oczy wystarczy odwiedzić Muzeum Egipskie w Kairze, które w swoich zbiorach ma ponad 120 tysięcy starożytnych eksponatów datowanych na lata świetności cywilizacji egipskiej. Jest to największe muzeum sztuki egipskiej na świecie, w którym można zobaczyć np. pośmiertną maskę Tutanchamona, jego łoże pogrzebowe, rzeźby, liczne sarkofagi, biżuterię czy pokaźnych rozmiarów posągi.

maska tutanchamona

Egipt i piramidy w Gizie  

Niezwykłe budowle, których sposób budowy do dziś stanowi olbrzymią zagadkę dla badaczy. Wzniesione z ponad 2 milionów kamiennych bloków, dociętych tak precyzyjnie, że trudno pomiędzy nie wsadzić żyletkę. Każdy z nas wie jak wyglądają, kojarzy je ze zdjęć i filmów, jednak bezpośredni kontakt z piramidą Cheopsa – jednym z 7 starożytnych cudów świata, a zarazem największą piramidą w zespole piramid w Gizie, to spotkanie z historią, niesamowitą architekturą, a także widokami, które zapierają dech w piersiach.

egipt giza piramidy

Egipt i Góra Synaj 

Synaj, Dżabal Musa, ale też Góra Mojżesza – takie nazwy nosi masyw górski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kojarzona przez wielu ze Starym Testamentem góra ma wysokość 2285 m n.p.m. i jest drugim najwyższym szczytem kraju, zaraz po Górze Świętej Katarzyny. U jej podnóża znajduje się zabytkowy klasztor chrześcijański oraz miejsce, w którym można spędzić nocleg. Na Dżabal Musa można wejść kilkoma dostępnymi szlakami. Jeśli jesteście fanami górskich krajobrazów lub wschodów i zachodów słońca, które odbierają mowę, to zdecydowanie warto się tam wybrać.

góra synaj egipt

Piaski Sahary i oazy 

Rozległe morze piasku, wydmy ukształtowane przez wiejące wiatry i tworzące krajobrazy zmieniające się każdego dnia. Sahara jest największą pustynią na świecie, ciągnącą się od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czerwone. Swoim obszarem obejmuje tereny aż 11 państw. Ale czym byłyby pustynie bez zamieszkanych oaz, na których można uzupełnić zapasy czy kupić oryginalne pamiątki. To również okazja odkrycia przestrzeni, które nie zmieniły się zbytnio od setek lat. Takim miejscem jest między innymi Dakhla przez wielu uznawana za najpiękniejszą oazę w Egipcie. Na jej terenie spotkać można bowiem ponad 500 gorących źródeł, czy wioski zbudowane z glinianych cegieł produkowanych na terenie oazy. To niezwykła okazja do skonfrontowania naszego wyobrażenia życia ponad 1000 lat temu z  rzeczywistością, która wcale zbytnio nie odbiega od tej minionej.

mieszkaniec egiptu

Jeśli szukacie interesujących ofert wakacji, w kraju jakim jest Egipt – możecie zajrzeć do naszej wyszukiwarki ofert.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024