Koronawirus i home office – czyli praca zdalna w obliczu epidemii

„Polak potrafi“ – to zdanie zna chyba każdy z nas i jest w nim wiele prawdy. 🦠 Koronawirus i home office to dla wielu pracodawców i pracowników pewnego rodzaju sprawdzian wzajemnego zaufania i zdyscyplinowania. Jednak Polacy jako naród są elastyczni, co pozwala dopasować się do panujących aktualnie warunków w Polsce, Europie i na świecie. Przy tak dużej czasem improwizacji pamiętajmy, że pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracownika w narzędzia pracy, jak na przykład komputer. Ponadto powinien on upewnić się, że wszystkie przepisy BHP są przestrzegane – tak jak na miejscu w firmie.

Czy Home office i praca zdalna są odpowiednie dla każdego?

praca zdalna

I oczywiście nie chodzi nam tu o każdy rodzaj pracy. Jednak jest wiele zawodów, przede wszystkim w branży biurowej, gdzie z powodzeniem praca zdalna jest możliwa. Jednak nie zapominajmy, że nie każdemu taki charakter pracy odpowiada. Przede wszystkim może być to skomplikowane dla osób, które nigdy nie miały z tym nic do czynienia. Nie taki diabeł straszny jak go malują, bo najważniejsze jest po prostu spróbować. Naturalnie konieczna jest pewna doza samozaparcia i talentu organizacyjnego. Ważne jest również, aby stworzyć w domu miejsce pracy, w którym nie będzie nam nikt ciągle przeszkadzać. Jest to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa danych firmy oraz komfortu pracy dla samego siebie. A więc zadbaj o jak najlepsze otoczenie w pomieszczeniu, w którym wykonujesz swoje służbowe zadania.

Czy pracując z domu jestem ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Tak, pracując z domu przysługuje Ci takie ubezpieczenie jeśli taki wypadek byłby bezpośrednio związany z pracą. Jednak nie wystarczy, że będziesz w trybie pracy wyłącznie pod względem godzin pracy. Hipotetycznie rzecz biorąc mogłoby być trochę skomplikowane gdybyś w drodze do toalety skręcił sobie nogę. Wszystko jest uzależnione od sytuacji i zapisów w ubezpieczeniu. Z kolei wszelkie uszkodzenia laptopa czy telefonu obejmuje zwyczajowo firmowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Czas pracy w trybie home office - jakie obowiązują zasady?

home office

Zasady dotyczące czasu pracy obowiązują zarówno w domu, jak i w firmie. W zakresie czasu pracy i przerw stosuje się przepisy ustawowe i umowy o pracę. Pracownicy, którzy pracują w domu, nie muszą być dostępni poza zaplanowanymi godzinami pracy. Naturalnie zwyczajowy czas można zmienić na skutek osobnych ustaleń między pracodawcą i pracownikiem.

Wydajność home office - czyli jak pracować z domu?

Wiele badań amerykańskich naukowców potwierdza, że wydajność pracowników w systemie pracy zdalnej wzrosła o 13%. Wynika to zazwyczaj również z mniejszej ilości przerw w pracy, co pozwala pracownikom na większą koncentrację. W biurze, w którym jest często kilka osób, zawsze ktoś dzwoni lub rozmawia oraz jest hałas w tle. To powoduje rozproszenie uwagi. Okazało się również, że rzeczywisty czas pracy pracownika w biurze na miejscu jest zazwyczaj dłuższy niż w domu. Jeśli zatem Twój szef pozwoli Ci pracować w home office jako ochrona przed koronawirusem to ta konieczność może kiedyś okazać się cnotą dla obu stron.

Home office - poproś swojego pracodawcę o wsparcie!

home office

Abyś zarówno Ty, jak i Twój pracodawca czerpali zalety z takiego rozwiązania warto ustalić kilka ważnych kwestii i zasad:

  • Pracodawca ma za zadanie zadbać o wszelkie niezbędne środki techniczne oraz wyjaśnić, jak powinna wyglądać Twoja praca zdalna.
  • Zarówno pracownik jak i pracodawca powinni porozmawiać, jakie mają oczekiwania wobec home office.
  • Polecamy używać w codziennej komunikacji telekonferencji, aby zapewnić pewną formę kontaktu osobistego – nawet jeśli odbywa się to przez ekran.
  • Pracodawcy powinni szczególnie pomóc tym pracownikom, którzy nie mają doświadczenia w pracy w domu.
  • Nie zapominaj o raportowaniu z codziennych działań, aby zapewnić aktualny przepływ informacji.

Kto wie może ten stan wyjątkowy pracy zdalnej w wielu firmach okaże się tak przekonujący, że pracodawcy postanowią wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim dla osób, które mają dzieci może mieć to wiele zalet. Trzeba starać się wyciągać wnioski z obecnej sytuacji, aby ułatwiać sobie życie zawodowe – z korzyścią i dla pracodawcy i dla pracownika! Jeszcze więcej informacji na temat COVID-19 znajdziesz w rubryce „Koronawirus“.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024