Koronawirus na pokładzie samolotu – co to oznacza?

Jak już zapewne wiesz od 15 czerwca planowane jest wznowienie ruchu lotniczego w UE. Naturalnie linie lotnicze przygotowały się na przyjęcie pasażerów w innych jak dotąd okolicznościach. Koronawirus nie odpuszcza i sprawia, że jak narazie podróżowanie samolotem i loty nie będą takie jak dawniej. Mimo, że linie lotnicze podejmują wiele środków ostrożności takich jak na przykład rezygnacja z menu na pokładzie czy obowiązkowe maski nie da się wykluczyć, że na pokładzie razem z Tobą są też ludzie zakażenie koronawirusem. Wyjaśniamy co to oznacza i co należy w takiej sytuacji zrobić.

Koronawirus a cyrkulacja powietrza w samolocie

koronawirus w samolocie

Jakie jest ryzyko zakażenia w trakcie lotu? Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jeszcze zbyt wiele danych na ten temat. Jednak należy jasno powiedzieć, że całkowita wymiana powietrza w samolotach odbywa się co dwie lub trzy minuty. Właśnie dzięki takim systemom wentylacyjnym nie dochodzi do obiegu mas powietrza zawierających wirusy. Wielu ekspertów postrzega czas przed i po locie jako o wiele bardziej ryzykowny jeśli chodzi o okazję do zakażenia COVID-19. Odprawa bagażowa, kontrola paszportowa, transport autobusowy to są realne zagrożenia na lotnisku w dobie pandemii koronawirusa.

Zakażenie koronawirusem na pokładzie

koronawirus

Jeśli zarażona osoba wejdzie na pokład, jak to miało miejsce w zeszłym tygodniu podczas lotu Lufthansy do Chin lub pod koniec maja podczas transportu z Madrytu na Lanzarote, ma to konsekwencje dla wszystkich pasażerów. W obu przypadkach, wszystkie 200 lub 134 pasażerów musiało przejść 14-dniową kwarantannę zaraz po przybyciu. W obu przypadkach przed odlotem pasażerowie zostali również przebadani pod kątem koronawirusa, ale wyniki testów były znane dopiero później. 

Co to oznacza w praktyce można się od razu domyślić. Niestety tak długo wyczekiwane wakacje z cudownego czasu zmieniają się mniej lub więcej w najczarniejszy scenariusz. Nawet jeśli planujesz zaledwie kilka dni za granicą może okazać się, że będziesz zmuszony zostać dłużej na skutek obowiązkowej izolacji.

Obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich pasażerów?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy w przypadku zakażenia na pokładzie wszyscy pasażerowie muszą zostać poddani kwarantannie. Na pewno się zgodzisz, że ewentualne 14 dni w hotelu lub jakimś innym miejscu po przylocie zamiast dwóch tygodni relaksu w słońcu na plaży nie jest niczym przyjemnym. Nie jest jednak jeszcze jasne, czy w przyszłości, w przypadku infekcji, wszyscy pasażerowie zostaną rzeczywiście poddani kwarantannie, czy tylko ci, którzy siedzieli wokół chorego, jak to miało miejsce podczas lotu Lufthansy w styczniu. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) deklaruje na tę chwilę w dokumencie dotyczącym bezpieczeństwa, objęciem kwarantanną współpasażerów, którzy zajmowali dwa miejsca przed, z tyłu, po lewej lub prawej stronie chorego. Ponadto na ten moment nie zakłada się przeprowadzania testów wszystkich pasażerów przed odlotem. Planowane są jednak pomiary temperatury na lotnisku – gorączka jest objawem zakażenia COVID-19, ale wielu zakażonych pasażerów nie ma objawów, co utrudnia już i tak trudną sytuację.

Nagle ktoś na pokładzie ma objawy zakażenia koronawirusem - co wtedy?

W już wspomnianym wyżej dokumencie jest zapis, że podróżowanie w samolocie odbywa się z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego. Z kolei jeżeli podczas lotu u danej osoby wystąpią objawy, należy ją odizolować wraz z jej towarzyszami w jednym rzędzie. Dwa rzędy z przodu i z tyłu nie powinny być zajmowane przez innych pasażerów. Protokół zaleca, aby chory pasażer siedział na siedzeniu w ostatnim rzędzie przy oknie w miejscu w którym następuje wymiana powietrza w kabinie. Nie mniej jednak może to mieć konsekwencja dla pozostałych pasażerów, szczególnie dla osób siedzących dwa miejsca obok w każdym kierunku. Zaraz po wylądowaniu poddani oni zostaną szybkim testom na koronawirus. Gdy wynik będzie pozytywny muszą przejść ona 14-dniową kwarantannę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023