⚠️ Koronawirus i podróżowanie ⚠️ – informacje dla Europy i świata

Koronawirus i wyjazdy zagraniczne: bądź na bieżąco razem z nami

Klikając w poniższy obrazek znajdziesz aktualne informacje dotyczące zasad podróżowania w czasie pandemii koronawirusa. Skoncentrowaliśmy się na najbardziej popularnych kierunkach wakacyjnych. Sprawdź gdzie potrzebujesz testu, szczepienia lub innych dokumentów, aby móc wyjechać na urlop.

Aktualizacja z dnia 24.06.2021

Nowe zasady kwarantanny dla przybywających spoza strefy Schengen i EOG

Covid-19 lotnisko

Niestety koronawirus dalej nie daje za wygraną. Tym razem na skutek nowych mutacji rząd przywraca 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen oraz nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego (EOG) – taką informację podał w środę (24.06.2021) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pojawiające się nowe warianty COVID-19 zdają się być bardziej zakaźne od „klasycznego“ koronawirusa. W odpowiedzi na to zagrożenie uruchomiono w Polsce system monitorowania tych mutacji.

Zasady 10-dniowej kwarantanny

Dzieci do 12. roku życia zwolnione z kwarantanny

Kwarantanna obowiązuje dziś od północy i wynosi 10 dni. Istnieje możliwość jej skrócenia po 7 dniach w przypadku otrzymania testu z wynikiem negatywnym. Wiceminister podkreślił, że decyzja ta ma chronić nas przed nowymi wariantami koronawirusa. Dodał on też, że pełne zaszczepienie zwalnia z kwarantanny. Jak wiadomo zawsze są wyjątki od reguły. I tak zwolnione z kwarantanny są też na przykład osoby przekraczające granicę w ramach niektórych czynności zawodowych, jak choćby załogi samolotów, kierowcy transportowi, czy dyplomaci, żołnierze itp.

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie będą musiały ani odbywać kwarantanny, ani robić testów.

O jakie mutacje chodzi?

szczepionka na COVID-19

WHO sklasyfikowało cztery warianty SARS-CoV-2 uznawane przez WHO za budzące obawę. Każdy z nich jest opisywany literami greckiego alfabetu. Dotychczas znane są następujące warianty:

  • alfa (brytyjski wariant)
  • beta (południowoafrykański wariant)
  • gamma (brazylijski wariant) 
  • i delta (indyjski wariant). 

W sumie jest sześć wariantów godnych uwagi, od Epsilon do Kappa. Odmiana znana wcześniej jako “wariant kalifornijski” to Epsilon, a “wariant nigeryjski” – Eta.

Które kraje należą do strefy Schengen i EOG?

Unia Europejska

Do strefy Schengen należą 22 kraje Unii Europejskiej, czyli Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz cztery kraje stowarzyszone, a więc Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.

Natomiast Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy) oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Aktualizacja z dnia 17.06.2021

Od dziś na Cypr bez obowiązku testowania się na COVID-19

Cypr

Kolejne dobre wiadomości dla wszystkich, którzy planują wakacje poza granicami Polski. Zgodnie z decyzją rządu Republiki Cypryjskiej, od 17 czerwca 2021 r., czyli od dziś, Polska „awansuje“ do strefy „zielonej“. W praktyce oznacza to, że podróżując na Cypr nie potrzebujesz negatywnego wyniku testu PCR. Jedyne o czym musisz pamiętać to wypełnienie formularza na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy w przeciągu 48 godzin przed wylotem. Dodatkowo tamtejsze władze zastrzegają sobie prawo do przeprowadzania bezpłatnych testów na lotnisku po przylocie na zasadzie wyrywkowej. Jest to kolejne państwo, które zdecydowanie wychodzi na przeciw turystom luzuje swoje przepisy wjazdowe.

Od 14 czerwca nowe zasady tranzytu i podróżowania do Czech

Praga

I tutaj mamy podobną sytuację do tej opisanej wyżej. Rząd Czech od 14 czerwca uznał Polskę za kraj bezpieczny pod względem ryzyka zakażenia COVID-19, przez co Polska trafiła na „zieloną listę“. Wjazd do Czech odbywa się bez żadnych ograniczeń, czyli nie musisz okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Mimo to jeśli chcesz skorzystać z noclegu w hotelu czy infrastruktury restauracyjnej to podróżując z Polski musisz posiadać jeden z trzech dokumentów. Są to:  

  • zaświadczenie o zaszczepieniu
  • dokument o przechorowaniu koronawirusa 
  • bądź negatywny wynik testu

Zasady zwolnienia z kwarantanny dla podróżujących na Słowację

Strbske pleso Słowacja

I tutaj Polsce sprzyja zielony kolor, bo w ramach wprowadzenia tzw. semafora turystycznego na Słowacji wraz z innymi państwami członkowskimi UE, Andorą, Australią, Chinami, Grenlandią, Hong Kongiem, Islandią, Izraelem, Japonią, Koreą Południową, Lichtensteinem, Makao, Monako, Norwegią, Nową Zelandią, San Marino, Singapurem, Szwajcarią, Tajwanem, Watykanem i Wyspami Owczymi jesteśmy na „bezpiecznej“ liście.

Od 14 czerwca po uprzednim zarejestrowaniu się na  https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/) obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej, którzy w ciągu ostatnich 14 dni odwiedzili wyłącznie państwa oznaczone kolorem zielonym (m.in. Polskę), nie podlegają kwarantannie pod warunkiem, że spełniają jedno z poniższych kryteriów, czyli:

  • przedłożą negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19, który nie jest starszy niż 72 godziny
  • wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają negatywny wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub na Słowacji
  • potrafią udokumentować fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19
  • nie ukończyli 18 lat
  • lub posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni (w przypadku dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 – AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech – nie minęło więcej niż 90 dni od daty podania pierwszej szczepionki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana; w przypadku zaszczepionych drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej szczepionki; w przypadku jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty tego szczepienia; w przypadku zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19  (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) od dnia pierwszego szczepienia minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19

Dodatkowo istnieje możliwość skrócenia kwarantanny do czasu uzyskania na Słowacji negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dotyczy to osób, które nie spełniają warunków wymienionych powyżej. W takim przypadku obowiązuje 14-dniowa kwarantanna w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych, przy czym możesz ją zakończyć, jeśli we własnym zakresie wykonasz test antygenowy lub RT-PCR i jego wynik będzie negatywny. Test przeprowadzić można już pierwszego dnia kwarantanny. 

DODATKOWO: Jeśli podróżujesz na terytorium Słowacji samolotem to dodatkowo musisz wypełnić elektroniczny formularz na stronie internetowej https://www.mindop.sk/covid/. Z obowiązku tego są zwolnione osoby, które bezpośrednio z lotniska w Bratysławie, Koszycach lub Popradzie jadą do miejsca zamieszkania poza terytorium Republiki Słowackiej.

WAŻNE: Nie lekceważ obowiązku rejestrowania się online, bo grozi za to 14-dniowa kwarantanna plus wysokie kary pieniężne nawet do 1659 euro – jak podaje gazeta „Rz“.

Aktualizacja z dnia 09.06.2021

Wyjazd do Francji dla zaszczepionych bez testu

Paryż

Od dziś, czyli 9 czerwca 2021 osoby zaszczepione jedną z czterech uznanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19 będą mogły przyjechać do Francji bez obowiązku okazania negatywnego testu PCR. Aby móc skorzystać z tego „przywileju“ musisz posiadać dowód na przyjęcie pełnej dawki szczepień na co najmniej 14 dni przed podróżą (4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen). Do grupy krajów dla których złagodzono warunki wjazdu należą: kraje UE, Korea Południowa, Australia, Izrael, Japonia, Liban, Nowa Zelandia i Singapur.

Natomiast osoby niezaszczepione oraz dzieci powyżej 11 roku życia muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa oraz wypełnić oświadczenie o braku symptomów zakażenia koronawirusem i kontaktu z osobą zakażoną. Test należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.

Czarnogóra otwarta dla turystów bez ograniczeń

Czarnogóra

Kolejny kraj dołącza do jednak jeszcze małego grona państw w których możesz spędzić urlop bez konieczności testowania się czy szczepienia przeciwko koronawirusowi. Od 5 czerwca możesz pojechać na wczasy do tego jakże przepięknego kraju bez żadnych dokumentów potwierdzających negatywny wynik testu na COVID,19 czy przyjęcia pełnej dawki szczepienia. Zasada ta obowiązuje narazie do 18 czerwca. Dlatego przed planowanym wyjazdem po tym czasie trzeba koniecznie sprawdzać aktualne komunikaty w tej sprawie przez rząd Czarnogóry. Oczywiście my też będziemy o wszystkim na bieżąco informować.

Nowe przepisy dotyczące wyjazdów do Włoch

Portofino

Włochy już w maju zachęcały turystów do rezerwowania wczasów właśnie w tym kraju. Do 30 lipca 2021, aby wjechać na teren Włoch jesteś zobligowany do:

  • zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych wypełnienia oświadczenie autodichiarazione); 
  • oraz przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch

Dzieci poniżej drugiego roku życia są zwolnione z obowiązku testowania się.

Jak narazie ani szczepienie ani „przechorowanie“ koronawirusa nie zwalnia z konieczności posiadania negatywnego wyniku testu.

Pamiętaj też, że w zależności od tego do jakiego regionu Włoch się udasz musisz mieć na względzie dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne.

Od 7 czerwca podróże do Hiszpanii na nowych zasadach

Hiszpania

Osoby podróżujące do Hiszpanii z Polski muszą przedstawić wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jeden z poniższych dokumentów:

  • dokument potwierdzający przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia. Na takim dokumencie powinny być zawarte następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie
  • zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane są testy RT-PCR lub testy antygenowe. Takie lub zaświadczenie musi zawierać  imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu oraz wskazanie kraju, którym przeprowadzono test
  • lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19. Takie zaświadczenia musi być wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT. Co więcej zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT. Pamiętaj, że na takim zaświadczeniu muszą być takie informacje jak: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, którym przeprowadzono test.

Dodatkowo zaświadczenia trzeba przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Jeśli nie ma możliwości otrzymania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie musisz przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

WAŻNE: Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń.

Aktualizacja z dnia 02.06.2021

Turcja otwarta dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Turcja - Oludeniz

Turcja od wczoraj (tj. 01.06.2021) łagodzi zasady wjazdu dla turystów. W praktyce oznacza to, że z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są:

  • osoby zaszczepione pełną dawką szczepień przeciwko COVID-19 (upłynąć musi minimum 14 dni od podania ostatniej dawki) wraz z dokumentem szczepienia
  • osoby, które przeszły koronawirusa, czyli tzw. „ozdrowieńcy“ co najmniej 6 miesięcy przed wylotem do Turcji wraz z odpowiednim zaświadczeniem lekarskim dokumentującym „ozdrowienie“

Wszystko pozostałe osoby, które nie zaliczają się do obu wyżej wymienionych grup muszą wykonać testy PCR w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Turcji lub 48 godzin przed wylotem test antygenowy. Ponadto przypominamy, że wszystkie osoby przybywające do Republiki Turcji (również zaszczepieni i ozdrowieńcy) są zobowiązane do wypełnienia formularza najwcześniej 72 godziny przed podróżą dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Turcji: https://register.health.gov.tr/

Ułatwione warunki wyjazdu na wakacje do Tunezji

Tunezja - Djerba

Podobne zasady jak w Turcji obowiązują od 1 czerwca w Tunezji. Bez okazania negatywnego wyniku testu do Tunezji wjadą:

  • osoby, które otrzymały pełną serię szczepień i przedstawią zaświadczenie z kodem QR wydane przez właściwe władze sanitarne
  • oraz osoby po odbytym zakażeniu koronawirusem co najmniej sześć tygodni przed datą podróży, po okazaniu zaświadczenia lekarskiego

Z kolei osoby powyżej 12 roku życia, które nie są zaszczepione i nie były chore na koronawirusa muszą w dalszym ciągu okazać negatywny wyniku testu PCR z kodem QR lub odpowiednio oznaczony przez wyznaczone władze sanitarne, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Pamietaj, że należy też najwcześniej 48 godzin przed wylotem wypełnić elektroniczny formularz na stronie https://app.e7mi.tn/language, a następnie wydrukować wygenerowane potwierdzenia z kodem QR.

Aktualizacja z dnia 27.05.2021

Minister zdrowia Malty ogłosił w poniedziałek (24.05.2021) że kraj ten stał się pierwszym w UE, który osiągnął odporność stadną na koronawirusa.

Otwarcie turystyki od 1 czerwca na Malcie i nie tylko

Malta

Około 70% dorosłych przyjęło co najmniej pierwszą dawkę szczepionki

Jak poinformował minister zdrowia Chris Fearne, 70% dorosłych mieszkańców kraju otrzymało już przynajmniej jedną dawką szczepionki. Według niego, 42% Maltańczyków może udokumentować przyjęcie obu dawek szczepionki. Ponadto na Malcie szczepić się mogą osoby powyżej 16 roku życia. Malta wraca wielkimi krokami do normalności.

Start turystyki od 1 czerwca

Ponadto na Malcie od 1 czerwca 2021 startuje na nowo turystyka. Fearne wspomniał również, że od 1 lipca wymóg stosowania maseczek na zewnątrz zostanie zniesiony dla osób zaszczepionych, dopóki poziom infekcji będzie na niskim poziomie. 

Szwajcaria otwiera gastronomię wewnątrz lokali i znosi kwarantannę dla osób zaszczepionych

Szwajcaria Lungernsee

Szwajcaria w dalszym ciągu znosi obostrzenia na skutek pandemii koronawirusa. Od 31 maja 2021 restauracje będą mogły ponownie korzystać ze swoich powierzchni wewnątrz budynków. Ponadto złagodzone zostają zasady spotykania się z innymi.

Rząd Szwajcarii ogłosił w środę, 26 maja, dalsze łagodzenie wprowadzonych obostrzeń. W związku z tym od 31 maja będzie można wyjść do restauracji wewnątrz. Dotyczy to jednak tylko maksymalnie 4 osób przy jednym stoliku. Z kolei tarasy ogródki restauracyjne są już otwarte od końca kwietnia.

Od 20 maja br. Polska nie jest już zaliczana do grupy państw i regionów wysokiego ryzyka, a zatem osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie.

Aktualizacja z dnia 25.05.2021

Od 16 lipca 2021 można ponownie zwiedzać wieżę Eiffla

Wieza Eiffla

Wieża Eiffla to bez wątpienia najbardziej znana atrakcja Paryża i poniekąd wizytówka całej Francji. Od 16 lipca 2021 znowu będzie można podziwiać panoramę miasta z tej niesamowitej budowli. Być może wielu z nas zapomniało, ale Wieża Eiffla pozostaje zamknięta już sporo czasu, bo od 30 października 2020 z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście – jak podaje Le Monde – od 16 lipca zostanie ona otwarta dla turystów z 50% przepustowością wind. Oznacza to, że dziennie będzie mogło udać się na wieżę około 10.000 odwiedzających. Ten sam limit sprawdził się już zeszłego lata. Przed pandemią limit ten wynosił jeszcze 25 000 odwiedzających. Z kolei bilety będziesz mógł kupić od 1 czerwca, tak zapowiedział prezes SETE Jean-François Martins. Zakłada on, że ponad połowa turystów zarezerwuje bilety wstępu online. Planuje się otwarcie wszystkich pięter wieży z wyjątkiem niektórych stref budowy, zwłaszcza na drugim piętrze.

Hiszpania otwiera granicę od 7 czerwca dla zaszczepionych turystów z całego świata

Wszystkie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 już od 7 czerwca będą mogły podróżować do Hiszpanii bez obowiązku okazania negatywnego wyniku testu diagnostycznego, ogłosił premier Pedro Sánchez na targach FITUR. Ponadto podkreślił on, że wjazd na teren Hiszpanii jest niezależny od kraju pochodzenia. Na targach Sanchez wyjaśnił dodatkowo, że na razie złagodzenie przepisów będzie dotyczyć krajów, z którymi obowiązują umowy o swobodnym przepływie osób. Należą do nich na przykład Stany Zjednoczone. Turyści z tych krajów będą mogli wjeżdżać z zaświadczeniem o szczepieniu od 7 czerwca. Inne kraje to Australia, Nowa Zelandia, Izrael, Chiny i Japonia. Co więcej planowane jest rozszerzenie tej listy do 7 czerwca. Hiszpania ma wielką nadzieję, że w nadchodzącym sezonie letnim uda się jej ugościć możliwie największą liczbę turystów i w ten sposób ożywić turystykę w kraju.

Do Austrii bez obowiązkowej kwarantanny

Minister zdrowia Wolfgang Mückstein ogłosił że od 19.05.2021 wjazd na teren Austrii między innymi z Polski jest znów możliwy bez kwarantanny. Mimo to nadal obowiązują ograniczenia wjazdu w postaci konieczności udokumentowania stanu zdrowia. Osoby przekraczające austriacką granicę muszą przedłożyć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (test metodą PCR nie może być starszy niż 72 godziny, natomiast test antygenowy nie starszy niż 48 godzin), dokument potwierdzający wykonanie szczepienia lub fakt bycia ozdrowieńcem. Dodatkowo nadal obowiązuje rejestracja przed przekroczeniem granicy – wszystkie informacje TUTAJ. 

Aktualizacja z dnia 12.05.2021

Włochy znoszą kwarantannę dla osób przybywających z państw UE

Wlochy

Włochy postanowiły znieść obowiązek 5-dniowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju z państw UE już od 15 maja. Oznacza to że obywatelom UE, Brytyjczykom i osobom podróżującym z Izraela wystarczy, negatywny test na obecność COVID-19, udokumentowane szczepienie przeciw koronawirusowi lub udokumentowane wyzdrowienie po zakażeniu się COVID-19. Decyzję w tej sprawie podjęli włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio i minister zdrowia Roberto Speranza. Oznacza to, że Włochy przygotowują się na start sezonu turystycznego 2021. Ponadto kolejną kwestią we Włoszech jest zniesienie godziny policyjnej. Konkretna data nie jest jeszcze znana – nieoficjalnie mówi się o 17 maja. Jak już informowaliśmy wcześniej premier Mario Draghi zapowiedział, że „paszport szczepień“ ma być gotowy od połowy maja nie tylko dla obywateli Włoch. Według ostatnich doniesień, ukończenie prac nad paszportem przesunie się w czasie.

Baleary - restauracje mogą obsługiwać tarasy w 100%

otwarte restauracje

Od niedzieli (09.05.2021) restauracje na Balearach mają do dyspozycji 100% powierzchni na tarasach czy w ogródkach piwnych. Dodatkowo właściciele lokali mogą obsługiwać gości w godzinach 06.00-22.30. Taką informację podaje portal Mallorca Informa. Dotychczas lokale gastronomiczne musiały być zamknięte na kilka godzin po południu. Jest to kolejny krok w walce z powrotem do normalności w czasie pandemii koronawirusa. Z kolei jako kolejne „luzowanie“ obostrzeń zapowiada się otwarcie wnętrz lokali dla gości na Ibizie i Majorce. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w okolicach 24 maja. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zmniejszająca się liczba zachorowań i zgonów. Oczywiście gastronomia to tylko jeden z punków kompleksowego planu „odmrażania“ gospodarki we Włoszech. 

Aktualizacja z dnia 06.05.2021

Grecja przygotowuje się do otwarcia sezonu turystycznego

Grecja

Chyba jeden z naszych najbardziej ulubionych kierunków na wakacje wielkimi krokami zbliża się do wystartowania sezonu urlopowego. Turyści, którzy udokumentują odbyte szczepienie przeciw COVID-19 (tj. minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) lub przedstawią negatywny wynik testu PCR zrobionego nie później niż 72 godziny przed przyjazdem, będą mogli ponownie przybyć do Grecji od 15 maja. Różnica polega na tym, że od połowy maja Grecja luzuje lockdown przez co wakacje będą o wiele przyjemniejsze.

Łagodzenie obostrzeń w Grecji po Wielkanocy

Maj to w tym roku wyjątkowo pozytywny miesiąc, bo większość destynacji urlopowych luzuje dotychczasowe obostrzenia „covidowe“. Od 3 maja bary i restauracje ponownie otworzyły swoje ogródki na świeżym powietrzu. Nastąpiło to tuż po prawosławnych Świętach Wielkanocnych. Grecy podkreślają, że ich celem była bezpieczna Wielkanoc, a teraz umożliwienie turystom wypoczynku letniego. Ma on bowiem ogromne znaczenie gospodarcze dla Grecji jako klasycznego kierunku urlopowego. Warto przypomnieć, że już 19 kwietnia Grecja zniosła siedmiodniową kwarantannę dla podróżnych z państw członkowskich UE i kilku innych krajów (wtedy oczywiście po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR). Jednak, aby móc w pełni korzystać z wakacji rząd stopniowo wprowadza kolejne ułatwienia. Otwarcie barów, wyznaczonych kąpielisk i klubów na plażach planowane jest krótko przed 15 maja, co zdecydowanie sprzyja rezerwowaniu wakacji w Grecji.

Specjalna przepustka we Włoszech od połowy maja

Paszport szczepien

Włochy postawiły sobie za cel wprowadzenie „przepustki wakacyjnej“ od 15 maja, aby zdążyć przed otwarciem sezonu turystycznego. We wtorek (04.05.2021) premier Mario Draghi oznajmił, że można spokojnie zacząć rezerwować wakacje w słonecznej Italii już teraz. Dokumentował to faktem, że Włochy wprowadzą specjalną przepustkę na podróże i wakacje od połowy maja, czyli nieco wcześniej niż jest to planowane wraz z „paszportem szczepień” w dużej części Europy. Warunek przepustki to udokumentowanie wyzdrowienia po zakażeniu koronawirusem, odbycie szczepienia lub negatywny wynik testu. W ten sposób nie tylko Włosi, ale i zagraniczni turyści będą mogli na tym skorzystać – jak powiedział minister turystyki, Massimo Garavaglia, cytowany przez agencję Reuters.

Plan wsparcia turystyki na Balearach

Majorka

Nawet do 100 euro dotacji mogą otrzymać w tym sezonie letnim urlopowicze (mieszkańcy), którzy zarezerwują co najmniej dwie noce w hotelach partnerskich AETIB (Agencia de Estrategia Turística de las Illes Balears). Baleary mają bardzo ambitny plan na ożywienie turystyki i planują zainwestować na ten cel 11 milionów euro. Taką informację podała prezydent Balearów, Francina Armengol. Część tych środków jest przeznaczona na bony dla krajowych turystów. Warto dodać, że program ożywiania branży turystycznej przyniesie korzyści również liniom lotniczym, jak i przewoźnikom morskim. Rząd przeznaczył 5 mln euro na promocję połączeń z Balearami jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest zobowiązanie się do utrzymania swoich tras co najmniej do 15 listopada. Powodem tego jest dążenie Balearów do przedłużenie sezonu do jesieni, a nawet i do Bożego Narodzenia. Jak już wspomnieliśmy przewidziane są vouchery dla mieszkańców regionu. Do 100 euro na osobę jest do wykorzystania na rezerwacje na co najmniej dwa noclegi. Taki nocleg trzeba będzie zamówić w biurze podróży lub w obiekcie kooperującym z Agencją Rozwoju Turystyki Balearów (AETIB). Bony mają ważność od 15 do 30 czerwca i od 1 września do 15 listopada.

Otwarcie Muzeów Watykańskich

Rzym

Od poniedziałku (03.05.2021) otwarły się ponownie Watykańskie Muzea w Rzymie – informuje o tym La Presse. Aby móc zwiedzić dane muzeum trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji. Podczas zwiedzania należy zachować dystans społeczny i obligatoryjnie nosić maskę. System rezerwacji ma na celu rozłożenie w czasie wejścia do muzeów, aby w ten sposób regulować „przepływ“ turystów. Bazylika św. Piotra w Watykanie również jest dostępna dla turystów i pielgrzymów, a za kontrolę dostępu do katedry odpowiada Gwardia Szwajcarska oraz wolontariusze Zakonu Maltańskiego. 

Aktualizacja z dnia 05.05.2021

Kwarantanna przy wjeździe do Polski - zasady

kwarantanna graniczna
© gov.pl

Chyba jeden z naszych najbardziej ulubionych kierunków na wakacje wielkimi krokami zbliża się do wystartowania sezonu urlopowego. Turyści, którzy udokumentują odbyte szczepienie przeciw COVID-19 lub przedstawią negatywny wynik testu PCR nie później niż 72 godziny przed przyjazdem, będą mogli ponownie przybyć do Grecji od 15 maja.

.

Zasady zwalniana z obowiązku odbycia kwarantanny granicznej dla osób przyjeżdżających ze strefy Schengen

szczepionka covid-19

Jeśli otrzymałeś pełny cykl szczepień szczepionką przeciw COVID-19 zarejestrowaną w Unii Europejskiej to przekraczając granicę Polski jesteś zwolniony z kwarantanny. Dotyczy to zarówno szczepionek składających się z dwóch dawek jak na przykład Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca oraz szczepionki jednodawkowej Johnson & Johnson.

Z kwarantanny zwolnione są – jak dotychczas – osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 (w języku polskim lub angielskim). Pamiętaj przy tym, że:

  • test powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem/wjazdem do Polski
  • w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż 2 doby licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu
  • ujemny wynik testu musisz pokazać funkcjonariuszom Straży Granicznej lub Policji na ich żądanie.

Przy zwolnieniu z kwarantanny honorowane są wyniki testów antygenowych oraz RT-PCR (molekularnych, genetycznych), tzn. testów wykonanych metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych zawartych w aktualnej Definicji przypadku COVID-19 z dn. 31.10.2020.

Jeśli z jakichś powodów nie posiadasz testu w chwili przekroczenia granicy podlegasz automatycznie kwarantannie. Jednak możesz zostać z niej zwolniony jeżeli w okresie do 48 godzin po przekroczeniu granicy Polski wykonasz test w kierunku SARS-CoV-2 i uzyskasz negatywny wynik. Zwolnienie z kwarantanny następuje dopiero z chwilą zgłoszenia przez laboratorium negatywnego wyniku badania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej (poprzez system EWP).

UWAGA: Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej nie zwalniają natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne oraz kasetkowe)

WAŻNE: Z obowiązku poddania się kwarantannie są zwolnione wybrane kategorie osób wskazane w aktualnym Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zasady zwalniające z odbycia kwarantanny w przypadku osób przybywających spoza strefy Schengen

Są one takie sama jak w przypadku osób przekraczających granicę Polski ze strefy Schengen. Jednak jest pewna różnica i dotyczy ona osób wykonujących test przeciw COVID-19. Test zwalnia z kwarantanny osoby, które w okresie do 48 godzin po przekroczeniu granicy Polski (np. na lotnisku bezpośrednio po wylądowaniu lub w innym punkcie poboru próbek) wykonają test w kierunku SARS-CoV-2 i uzyskają negatywny wynik. Testy wykonane przed przekroczeniem granicy, w kraju wylotu leżącym poza strefą Schengen NIE będą uznawane.

Kwarantanna graniczna - najważniejsze informacje

Jeśli nie jesteś zwolniony z kwarantanny wjazdowej na wyżej opisanych zasadach to masz obowiązek zgłosić funkcjonariuszowi Straży Granicznej lub do Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem infolinii następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – datę urodzenia oraz serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
  • adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym osoba ta będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, oraz numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą
  • oraz dane dotyczące podróży, w szczególności datę przekroczenia granicy

Aktualizacja z dn. 19.04.2021

Hiszpania chce znieść obowiązek testowania i kwarantannę dla osób zaszczepionych

Hiszpania

Turyści wjeżdżający do Hiszpanii z Cyfrowym Zielonym Cerytfikatem (tzw. „paszportem szczepionkowym“) będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny oraz konieczności testowania się na obecność koronawirusa – taką informację przekazał sekretarz generalny ds. zdrowia, Alfredo Gonzalez. Hiszpania ma nadzieję, że w ten sposób uda się ożywić turystykę, a sam certyfikat ułatwi mobilność osób w Unii Europejskiej zapewniając przy tym ochronę zdrowia publicznego. W Hiszpanii rozpoczął się już proces wdrażania „paszportu szczepionkowego“, tak aby móc się optymalnie przygotować do startu letniego sezonu urlopowego. Wspólnoty autonomiczne wraz z Ministerstwem Zdrowia są odpowiedzialne za wydawanie i dostarczanie certyfikatów.

Malediwy chcą zaoferować możliwość szczepienia na miejscu

Malediwy

W tej trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa wiele krajów wakacyjnych próbuje na różne sposoby przyciągnąć turystów. Malediwy wpadły na pomysł aby po przylocie oferować turystom zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Cała akcja obywa się pod hasłem „Visit – Vaccinate – Vacation“. Możliwe jest to, bo 90% pracowników branży turystycznej oraz połowa kraju otrzymała już przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Na podstawie tych danych Malediwy szacują, że zostanie im po postu szczepionek. Dochodzi jeszcze do tego fakt, że Malediwy leżą na Oceanie Indyjskim i w związku z tym pozostają w strefie wpływów Chin i Indii, a co oznacza, że przez to mają dobry dostęp do szczepionek. Warto dodać, że 2/3 PKB Malediwów pochodzi właśnie z sektora turystycznego, dlatego tak bardzo zależy temu państwu na szybkim powrocie turystów.

Sri Lanka łagodzi ograniczenia wjazdu dla osób zaszczepionych

Sri Lanka

Sri Lanka postanowiła poluzować restrykcje wjazdowe w odniesieniu do obowiązku testowania się i kwarantanny. Turyści przybywający na wyspę którzy otrzymali szczepionkę będą mogli po 24 godzinach opuścić hotel po kwarantannie. Poza tym odnosi się to do osób, które otrzymały szczepionkę minimum 14 dni wcześniej. Sri Lanka już wcześniej złagodziła przepisy i skróciła obowiązek kwarantanny do 7 dni. Natomiast osoby niezaszczepione lub te, które otrzymały pierwszą dawkę muszą odbyć kwarantannę w oficjalnie do tego celu wyznaczonych hotelach. Ponadto osoby przybywające na Sri Lankę ( i te zaszczepione i te niezaszczepione) muszą przedłożyć negatywny wynik testu PCR wykonany w ciągu 96 godzin przed wyjazdem. Dalsze testy PCR za około 35 euro trzeba będzie zrobić po przyjeździe – dwa w przypadku nieszczepionych i jeden w przypadku szczepionych. Ponadto przed wyjazdem na Sri Lankę trzeba wykupić tzw. ubezpieczenie od COVID-19 w cenie około 10 Euro. 

Madryt chce wprowadzić voucher dla turystów

Madryt

Madryt rozpoczął prace nad wprowadzeniem vouchera (bonu) turystycznego w najbliższych tygodniach. Początkowo będzie on dostępny dla mieszkańców/obywateli Hiszpanii. Natomiast najpóźniej w sezonie letnim również turyści zagraniczni powinni móc z niego korzystać. Nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat kwoty i dystrybucji bonów. Można się spodziewać, że będą one funkcjonować tak jak w Galicji, która wdrożyła już taki program z bonami konsumenckimi umożliwiającymi zniżki w obiektach hotelarskich, turystycznych i muzeach. Z kolei w Andaluzji vouchery są dostępne przy rezerwacji określonej liczby noclegów w hotelach.

Aktualizacja z dn. 29.03.2021

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski - od jutra nowe zasady

Na skutek zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski. Zmiany te wejdą w życie zarówno jeśli chodzi o transport lądowy, jak i lotniczy. Nowe restrykcje obowiązują od jutra. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły.

nowe zasady dotyczące kwarantanny

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

  • Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Ważne: Szczepionka zwalnia z kwarantanny.

Aktualizacja z dn. 19.03.2021

Paszport szczepień od czerwca - wakacje 2021 uratowane?

paszport szczepień

Paszport szczepień jest nie tylko dowodem szczepienia, ale też zawiera informacje, że dana osoba otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19 lub wynik testu jest negatywny. Ponadto w dokumencie tym jest adnotacja o tym, że dana osoba miała koronawirusa i należy w związku z tym to do grupy „ozdrowieńców“. Certyfikat ten będzie dostępny za darmo w formie cyfrowej oraz papierowej. Za aktualność paszportu w formie papierowej odpowiadać będzie zamieszczony w nim kod QR. Zapewni on również bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatów.

Rozwój unijnego paszportu szczepień obejmuje nie tylko samo stworzenie certyfikatu, ale także stworzenie infrastruktury dla certyfikatu. Komisja Europejska chce zapewnić możliwość weryfikacji wszystkich certyfikatów w całej UE, a także pomoże państwom członkowskim w technicznym wdrożeniu certyfikatów. Chodzi o to, aby każdy miał do nich równy dostęp i nie był w żaden sposób dyskryminowany.

Komisarz ds. sprawiedliwości Unii Europejskiej Didier Reynders podkreślił bardzo wyraźnie, że „Zielony Certyfikat“ („paszport szczepień“) ma zapewnić obywatelom UE i członkom ich rodzin możliwość bezpiecznego podróżowania w tegoroczne wakacje przy minimalnych ograniczeniach. Dodatkowo wspomniał on, że dokument ten w żadnym wypadku nie ma na celu podzielenia społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych. Reynders dodał, że ma on być warunkiem wstępnym do swobodnego przemieszczania się.

Mimo wszystko jest jeszcze wiele pytań choćby o ochronę danych osobowych dlatego musimy jeszcze poczekać na wynik końcowy tego projektu Unii Europejskiej. 

Baleary wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich wjeżdżających

majorka

Baleary wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich przylatujących bez wyjątku i zaostrzają kontrole na lotniskach. Zdecydowano się na taki krok z obawy, że liczba zakażeń może ponownie wzrosnąć z powodu turystów. Jak dotąd test był wymagany w przypadku pasażerów linii lotniczych i morskich z regionów, w których wskaźnik zachorowań przekroczył 100 na 100 tysięcy mieszkańców, liczonych w ciągu ostatnich 14 dni. Teraz obowiązek przedłożenia negatywnego testu na COVID-19  ma być stosowany niezależnie od skumulowanej częstości występowania zakażeń w ciągu 14 dni na 100 tysięcy mieszkańców. Zasada ta dotyczy też osób przybywających z innych regionów Hiszpanii. To zaostrzenie dotychczasowych ograniczeń będzie obowiązywać do 11 kwietnia. Jest to niejako odpowiedź na wzrost rezerwacji w okresie świąt wielkanocnym przede wszystkim na Majorkę. Rząd chce w ten sposób uniknąć powtórki z rozrywki i totalnego lockdown’u z 2020 roku.

Abu Dhabi oferuje bezpłatne testy PCR dla przylatujących

Abu Dhabi

Po przylocie na lotnisko w Abu Dhabi po wykonaniu testu PCR jego wynik ma być znany w ciągu 90 minut. Usługa ta jest bezpłatna dla wszystkich. Jest to nowa procedura testowa Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR), która ma zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo po przylocie do Abu Dhabi. Dzięki współpracy z Pure Health i Tamouh Healthcare, Abu Dhabi International Airport jest teraz w stanie zaoferować podróżnym najnowocześniejsze szybkie testy. Ma to pomóc wznowić międzynarodowe podróże lotnicze i wesprzeć ponowny – w miarę normalny – start przemysłu lotniczego.

Zasady kwarantanny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Pasażerowie przybywający z Terminali 1 i 3 po przetestowaniu i z negatywnym wynikiem oraz osoby z tzw. „zielonych“ krajów nie będą musiały poddać się izolacji. Osoby przybywające z krajów nie znajdujących się na “zielonej” liście będą zobowiązane do samoizolacji przez okres dziesięciu dni. To samo dotyczy oczywiście osób, których wynik testu PCR jest pozytywny. W obu przypadkach pasażerowie otrzymają na lotnisku specjalną opaskę na czas kwarantanny.

Aktualizacja z dn. 10.03.2021

Wiosna 2021 - podróżowanie choć lekko utrudnione jest możliwe

Covid Wiosna 2021

Pomimo nadal dość utrudnionych warunków podróżowania, aby dodać Wam i nam otuchy przygotowaliśmy infografikę z Waszymi ulubionymi kierunkami wakacyjnymi. Znajdziecie w niej aktualne wymogi wyjazdowe w związku z pandemią koronawirusa w Europie i na świecie. Zaznaczamy, że sytuacja się dynamicznie zmienia dlatego zwracajcie uwagę na datę aktualizacji podanych informacji. Może część z Was się zainspiruje i wyjedzie na wiosenne wakacje.

Chiny wprowadzają cyfrowe „paszporty szczepień“

Szanghaj

Chińskie cyfrowe certyfikaty zdrowia zawierają status szczepień oraz aktualne wyniki badań na COVID-19. „Paszporty szczepień“ informują zatem o szczepieniach jego posiadacza, jak również o wynikach badań testów na COVID-19, tak podaje chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O certyfikacie mówił w niedzielę minister spraw zagranicznych Wang Yi. Ma on na celu weryfikację informacji dotyczących szczepień i testów PCR, przez co umożliwia on bezpieczny kontakt z otoczeniem oraz bezpieczną mobilność. Warto wspomnieć, że narazie istniejące wymogi co do kwarantanny dla osób przybywających do Chin nie zostają zniesione, ponieważ nie jest wykluczone, że osoby zaszczepione nadal nie mogą zarazić się wirusem, oświadczył w lutym rzecznik chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia. Obecnie Chiny prowadzą rozmowy w sprawie międzynarodowego uznania certyfikatu szczepień. Jednak niewiadomo o jakich krajach jest mowa.

Od 25 marca Seszele powitają turystów

Seszele

Seszele ponownie otwierają się na turystykę zagraniczną. Od 25 marca – niezależnie od tego, czy jesteś zaszczepiony czy nie – wjedziesz na teren Seszeli. Obecnie turyści będą musieli przedstawić jedynie negatywny wynik testu PCR. Test musi być zrobiony nie wcześniej niż 72h przed wyjazdem. Poza tym nie będziesz musiał po przylocie odbywać kwarantanny ani nie będzie żadnych ograniczeń na miejscu w przemieszczaniu się przy wjeździe na Seszele. Oczywiście na miejscu obowiązują dotychczasowe zasady dotyczące reżimu sanitarnego. Co ważne wypoczywając na Seszelach masz dostęp do wszystkich części wspólnych na terenie hotelu, w tym barów, basenów, SPA i miniklubów dla dzieci. Wszystko to jest możliwe dzięki intensywnej kampanii szczepień, którą Seszele wystartowały na początku roku.

Do Meksyku bez testów i kontroli

Meksyk Tulum

W tych czasach kiedy dla wielu z nas testy PCR stały się częścią naszej rzeczywistości przyjemnie jest usłyszeć że można pojechać na wakacje bez obowiązku testowania się na koronawirusa. Meksyk jest bowiem jednym z niewielu państw w Ameryce Łacińskiej i na świecie, w których nie ma praktycznie żadnych środków ograniczających podróżowanie, takich jak  obowiązki testy czy kwarantanna po przyjeździe. Jedyne na co musisz się nastawić przy wjeździe do Meksyku to wypełnienie formularza z najważniejszymi pytaniami odnośnie COVID-19 oraz pozostawienie swoich danych kontaktowych.

Aktualizacja z dn. 23.02.2021

Wielka Brytania i jej czteroetapowy plan wychodzenia z lockdownu

Londyn TowerBridge

Wielka Brytania przedstawiła plan wychodzenia z lockdownu wg którego prawie wszystkie ograniczenia mogą zostać zniesione do 21.06.2021. Premier Boris Johnson podkreślił, że wychodzenie z lockdownu musi być ostrożne, aby w końcu móc szczęśliwie zakończyć ten trudny czas. Dodał on ponadto, że wprowadzenie szczepionki przeciwko COVID-19 przesunęło „powrót do normalności“ na naszą korzyść. Koniec tej tak przytłaczającej sytuacji jest w zasięgu wzroku.

W etapie pierwszym tj. od 8 marca nastąpi otwarcie szkół i edukacja stacjonarna. Nakaz pozostania w domu zostanie zniesiony 29 marca. Wtedy to będzie mogło się spotkać na świeżym powietrzu maksymalnie sześć osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. 

W etapie drugim – nie wcześniej niż 12 kwietnia – lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, w tym puby, mogłyby zostać ponownie otwarte. Ponadto swoją działalność wznowić mogą sklepy sprzedające towary inne niż te pierwszej potrzeby. Również na 12 kwietnia planuje się otwarcie miejsc noclegowych z własnym wyżywieniem i pól kempingowych. Lokale gastronomiczne wewnątrz będą mogły wystartować w trzecim etapie – czyli nie wcześniej niż 17 maja. Wtedy też pełną działalność wznowią puby i restauracje, hotele i hostele, kina, teatry, sale koncertowe i stadiony, oczywiście z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Podczas czwartego etapu, czyli najwcześniej 21 czerwca kluby nocne mogłyby zostać ponownie otwarte. Wtedy też premier zapowiedział chęć dążenia do zniesienia  wszelkich prawnych ograniczeń w kontaktach społecznych, ślubach i innych wydarzeniach.

Co ważne premier zasugerował, że można by ponownie zezwolić na otwarcie niektórych obszarów życia społecznego, takich jak imprezy pod warunkiem kontroli wstępu jakim byłby „paszport szczepień“. Podkreślił on jednak, że są to kwestie etyczne do rozważenia oraz pytania o dyskryminację i zakres, w jakim rząd może egzekwować takie paszporty. Podsumowując te cztery etapy należy traktować jako plan i światełko w tunelu, aby móc powrócić do normalności.

Korytarze dla turystów - pomysł na bezpieczne podróżowanie na Baleary i Wyspy Kanaryjskie

Majorka

Zielone korytarze na Baleary i Wyspy Kanaryjskie zostały zatwierdzone. Prawdopodobnie w lecie – pod pewnymi warunkami – będzie można spędzić tam wakacje. Minister przemysłu, handlu i turystyki – Reyes Maroto – zaznaczyła ponadto, że jej ministerstwo pracuje obecnie nad takim korytarzem dla regionu wokół Walencji, Katalonii i Andaluzji. Dokładne szczegóły nie są jeszcze znane. Ujawniła ona jednak, że paszporty szczepień będą w tej koncepcji odgrywały rolę jako element bezpiecznej mobilności. Dodatkowo podkreśliła ona, że złagodzenie przepisów dla osób z paszportem szczepień będzie również sprzyjać mobilności grup nieszczepionych. Na szczegółowe informacje w tej sprawie musimy jednak jeszcze poczekać.

Izrael wznawia działalność turystyczną

Israel

Izrael jest jak dotychczas krajem z najwyższą liczbą osób zaszczepionych. Izrael zbliża się do 50% zaszczepionej populacji, co oznacza, że obecnie około 4,3 mln osób otrzymało co najmniej jedno szczepienie przeciwko COVID-19. Taki sukces w walce z koronawirusem przyciąga międzynarodową uwagę. W związku z tym Izrael przygotowuje się do „otwarcia“ branży turystycznej. Mieszkańcy kraju już wkrótce znów będą mogli chodzić na imprezy kulturalne, zakupy w centrach handlowych, do muzeów i na siłownie. Dodatkowo wprowadzono “zielony paszport“, który teraz nosi miano “zielonej przepustki”, by uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi. Taką przepustkę otrzymują osoby, które co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki i około 740 tys. osób , które przeszły zakażenie koronawirusem. Będzie ona ważna sześć miesięcy od daty otrzymania drugiej dawki. 

Aktualizacja z dn. 17.02.2021

Madera chce utworzyć „zielony korytarz“ dla zaszczepionych i odpornych na koronawirusa turystów

Madera

Podróżni z całego świata ze szczepieniem na koronawirusa lub z udokumentowaną odpornością na COVID-19 będą mogli niebawem wyjechać na Maderę bez ograniczeń. Madera to pierwszy region w Portugalii, który opracował koncepcję walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Obecnie rząd Madery zdecydował się stworzyć tzw. „zielony korytarz“ (bezpieczny korytarz) dla osób zaszczepionych i odpornych na koronawirusa.  W praktyce oznacza to, że podróżni z odpowiednimi dokumentami będą zwolnieni z obowiązku przeprowadzenia testu po przylocie i przed odlotem. Szczepienie musi zostać wykonane odpowiednio wcześniej przed wylotem – okres aktywacji po szczepieniu to zazwyczaj około 2 tygodni. Zaraz przy lądowaniu na Maderze należy przedłożyć dokument potwierdzający odbycie szczepienia przeciw COVID-19.

Coraz więcej krajów wprowadza podobne zasady dla podróżnych, aby w końcu ożywić branżę turystyczną i móc podróżować.

Islandia - od piątku wjazd do kraju możliwy dodatkowo z negatywnym testem PCR

Islandia

Już od połowy stycznia, aby móc wjechać do Islandii trzeba się przebadać na obecność koronawirusa zaraz po przybyciu do kraju. Od piątku (tj. 19.02.2021) samo badanie już nie wystarczy. Trzeba będzie dodatkowo przywieźć ze sobą negatywny wynik testu PCR. Islandia bardzo dobrze sobie radzi z pandemią koronawirusa. W ostatnim czasie nie odnotowano praktycznie żadnych nowych zakażeń. Mimo to ten wyspiarski kraj stawia na dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od piątku każda osoba podróżująca na wyspę samolotem lub statkiem musi przedstawić negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny. Taką decyzję podjął islandzki rząd. Nie zmienia to jednak dotychczas panujących zasad obowiązujących od połowy stycznia. Każdy pasażer po przybyciu do Islandii musi przejść obowiązkowe badania na obecność koronawirusa. Po pięciu do sześciu dni kwarantanny robiony jest kolejny test. Jeśli jego wynik  na jeden z trzech najbardziej zakaźnych wariantów koronawirusa jest pozytywny to wtedy taka osoba musi poddać się izolacji w specjalnie do tego celu wyznaczonych hotelu.

Powodem tego, że na Islandii pandemia wydaje się wygasać jest po części oddalenie Islandii od pozostałych części Europy. Wielu Islandczyków popiera dodatkowe przepisy dot. wjazdu do ich kraju jako najlepszą drogę powrotu do „normalności“.

Hiszpania popiera ideę „paszportów szczepień“

Hiszpania

Hiszpańskie Ministerstwo Turystyki chce ożywić turystykę wprowadzając „paszporty szczepień“. Wg jednego ze źródeł tegoż ministerstwa, rząd popiera inicjatywę „paszportów szczepień“, ale nie jako jedyny sposób do przywrócenia mobliności, ale jako jeden ze sposobów włączając w to oczywiście pozostałe zasady zachowania dystansu społecznego, zakrywania nosa i ust oraz testów przed wyjazdem. Na razie nie wiadomo, czy kwarantanny dla zagranicznych turystów będą zaplanowane. Do tego dochodzi kwestia turystów z Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem. Jak wiadomo Hiszpania to jedna z bardziej popularnych wakacyjnych destynacji wśród obywateli Wielkiej Brytanii, stąd hiszpański rząd oczekuje, że UE i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w tej sprawie. Natomiast jeśli chodzi o walkę z koronawirusem to Hiszpania jest podzielona. W Madrycie władze miejskie postawiły na luzowanie obostrzeń, podczas gdy sytuacja branży hotelarsko-turystycznej prezentuje się znacznie gorzej. Na Balearach odbyły się w zeszłym tygodniu protesty branży hotelarskiej, która czuje się zaniedbana przez państwo.

Aktualizacja z dn. 15.02.2021

Wielka Brytania - wysokie grzywny za łamanie przepisów dot. wjazdu do kraju

Londyn

Wielka Brytania wprowadziła bardziej rygorystyczne kontrole graniczne z obawy przed nowymi mutacjami koronawirusa. Ponadto rząd nakazuje również kwarantannę hotelową dla przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Już od jakiegoś czasu w Wielkiej Brytanii należy przedłożyć negatywny wynik testu oraz odbyć kwarantannę, gdy to konieczne. Jednak rząd brytyjski na tym nie poprzestaje i zarządza bardziej rygorystyczne środki w walce z pandemią koronawirusa.

Minister zdrowia Matt Hancock zapowiedział, że osoby naruszające przepisy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 10.000 funtów. Nowe przepisy wchodzą w życie 15 lutego 2021. Ale to nie koniec. Jeśli wypełniając formularz „wjazdowy“ dana osoba będzie próbowała skłamać, że w ciągu ostatnich 10 dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii nie była w kraju z „czerwonej listy“ to może otrzymać karę więzienia do 10 lat.  Hancock dodał ponadto, że brytyjscy i irlandzcy obywatele przybywający do Anglii z krajów najwyższego ryzyka (czerwonej listy), jak choćby RPA, będą musieli zapłacić £1,750 i spędzić minimum 10-dniową kwarantannę w przydzielonym im hotelu. W tym momencie na ten cel przeznaczonych jest około 16 hoteli, co daje w sumie około 4.600 dostępnych pokoi. Te zaostrzone przepisy wywołały bardzo duże obawy wśród linii lotniczych i lotnisk, które i tak bardzo ucierpiały z powodu pandemii.

Phuket znosi ograniczenia dla zaszczepionych turystów

Phuket

Znana ze swoich bajecznych plaż – chyba najpopularniejsza wyspa w Tajlandii Phuket – planuje do października w pełni otworzyć się dla zaszczepionych turystów. W ten sposób turystyka ma w końcu „odżyć“. Ponad 12 grup biznesowych, w tym Phuket Chamber of Commerce i Phuket Tourist Association (PTA), planuje znaleźć fundusze, aby zaszczepić 70% populacji wyspy w wieku powyżej 18 lat, nie czekając na rządowe decyzje. Są oni zdania, że otwarcie regionu na zagranicznych turystów będzie o wiele bezpieczniejsze, jeśli lokalna populacja osiągnie odporność stadną. Oczywiście ten pomysł musi znaleźć poparcie w rządzie, a jego głównym celem jest zniesienie obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Właśnie to jest największą przeszkodzą dla potencjalnych turystów. W praktyce Phuket planuje zaszczepić 70% mieszkańców wyspy do września 2021, tak aby uzyskać zgodę na przyjazd zaszczepionych turystów nie później niż w październiku. W ramach planu “Phuket First October”, branża turystyczna będzie importować szczepionki za pośrednictwem prywatnych firm. Jeśli Tajlandia przeforsuje tę inicjatywę to nie będzie to pierwszy kraj, który zezwoli na swobodne podróżowanie osobom zaszczepionym. Ponadto jeśli wszystko się powiedzie będzie można zastosować te zmiany w innych miejscach docelowych w Tajlandii.

Minorka chce ułatwić dostęp do testów i obniżyć jego koszty

Minorka

Szczepienia nie są jeszcze powszechnie dostępne, dlatego większa dostępność testów na koronawirusa powinna przyczynić się do poprawy sytuacji na Balearach. Nie od dzisiaj wiadomo, że Baleary w dużej mierze żyją z turystyki i turystów. Zamknięte hotele bez pomocy rządu nie mają szans przetrwać. Susana Mora – przewodnicząca Consell of Menorca (parlamentu wyspy) – zwróciła uwagę, że nie tylko szczepienie pozwala na ponowne otwarcie turystyki na wyspie i powrót turystów. Jest ona zdania, że dobry system testowania zachęci wczasowiczów do wakacji na Minorce. Podkreśliła ona, że dla turystów ważne jest, żeby testy były łatwo dostępne, osiągalne, a także przystępne cenowo. W lato 2020 to właśnie testy były kluczowe, aby choć część turystów zdecydowała się na urlop na Balearach.

Aktualizacja z dn. 8.02.2021

Estonia znosi wymóg odbycia kwarantanny dla osób zaszczepionych

Estonia - Tallinn

Jako osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 wjedziesz do Estonii bez obowiązku odbycia kwarantanny na miejscu. Dodatkowo Estonia akceptuje w tym względzie dziewięć szczepionek.

Rząd Estonii poinformował, że rezygnuje z kwarantanny dla podróżnych, jeśli ci będą zaszczepieni lub jeśli jest się odpornym na działanie wirusa po zakażeniu. Konieczne w tym celu jest przedłożenie odpowiednich dokumentów, wraz z numerem producenta i partii otrzymanej szczepionki w języku angielskim, rosyjskim lub estońskim. Estonia akceptuje szczepionki od dziewięciu światowych dostawców, czyli nieco inaczej niż jest to obecnie w UE, która ma na ten moment tylko trzech zatwierdzonych producentów szczepionek. Turyści i inne osoby ubiegające się o zwolnienie z kwarantanny na podstawie wyzdrowienia muszą również przedstawić dowód ostatniego negatywnego wyniku testu na koronawirus zatwierdzonego przez Światową Organizację Zdrowia.

Obecnie Estonia wymaga, aby wszyscy podróżni przyjeżdżający z obszarów o wysokim wskaźniku zakażeń przechodzili 10-dniową kwarantannę po przyjeździe.

Dania chce wprowadzić swój „paszport szczepień“

Dania - Kopenhaga

Duński „paszport szczepień“ powinien zostać wprowadzony w życie za trzy lub cztery miesiące. Do czasu jego startu kraj będzie zezwalał na podróże służbowe osobom już zaszczepionym. Dania pracuje nad cyfrowym „paszportem szczepień“, który umożliwi jego posiadaczom wizytę na koncercie, podróżowanie czy kolację w restauracji. Nie jest on jednak tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych. Może być również wystawiany osobom mającym przeciwciała i ewentualnie tymczasowo również dla osób, które uzyskały negatywny wynik testu na COVID-19.

Do czasu wprowadzenia paszportu Dania wystawi zaświadczenie osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki. Początkowo dokument ten umożliwi Duńczykom podróżowanie w celach zarobkowych lub delegacji bez konieczności poddawania się wielokrotnym testom czy kwarantannie.

Aktualizacja z dn. 4.02.2021

Do Szwecji tylko z negatywnym testem

Sztokholm

Szwecja była prawie jedynym krajem w Europie, do którego można było wjechać bez jakichś surowych ograniczeń w szczycie pandemii koronawirusa. Jednak od najbliższej soboty (06.02.2021) do końca marca Szwecja wymaga negatywnego testu na COVID-19, który nie może być starszy niż 48 godzin. Informację tą podała anglojęzyczna szwedzka gazeta The Local.

Powodem wprowadzenia tych środków ostrożności jest próba ograniczenia rozprzestrzeniania się brytyjskiej mutacji wirusa Sars-CoV-2. Ta mutacja uchodzi za chyba najbardziej zaraźliwą i nadal niewiadomo, czy i w jakim stopniu dotychczasowe szczepionki chronią przed tą mutacją. Naturalnie są też wyjątki od tej zasady. Wymóg testowania nie dotyczy obywateli i stałych mieszkańców Szwecji, osób podróżujących do tego kraju z powodów rodzinnych lub osób poniżej 18 roku życia. Dodatkowo Szwecja chce, aby bez konieczności okazania negatywnego testu do kraju mogły wjechać osoby podróżujące ze względów służbowych lub innych ważnych powodów. Jak widać Szwecja zmienia swoje podejście do pandemii, które początkowo nie było zbytnio restrykcyjne.

Włochy powoli otwierają niektóre bary i atrakcje turystyczne

Rzym

Liczba osób zakażonych koronawirusem od jakiegoś czasu znacznie spada. Na ten moment nie ma we Włoszech regionów oznaczonych jako „czerwone“, a większość z nich to obszary „żółte“, czyli o umiarkowanym ryzyku. Tylko Umbria, Apulia, południowy Tyrol oraz Sycylia i Sardynia mają status „pomarańczowy“ – tzn. średniego ryzyka.

Bary i restauracje otwarte pod pewnymi warunkami

Poprawa sytuacji epidemiologicznej w związku z koronawirusem sprawiła, że Italia zdecydowała się na złagodzenie obostrzeń. I tak bary oraz restauracje od poniedziałku (tj. 01.02.2021) mogą przyjmować gości na miejscu do godziny 18:00. Naturalnie wszystko w reżimie sanitarnym oraz z ograniczoną liczbą klientów. Również wizyta w muzeum jest możliwa, ale tylko w tygodniu, aby uniknąć tłumów w weekendy. Podobnie jest z niektórymi głównymi atrakcjami Rzymu jak Koloseum, Muzea Watykańskie wraz z Kaplicą Sykstyńską. Pomimo tych „poluzowań“ nadal w całym kraju obowiązuje godzina policyjna od 22.00 do 5.00 rano. 

Nowa strategia turystyczna Tajlandii „SEXY“

tajlandia

Tajlandia zamierza ożywić międzynarodową turystykę w ramach koncepcji pod zalotną – wydawać by się mogło – nazwą „SEXY“. Urząd Turystyki Tajlandii (TAT) postanowił odpowiedzieć na potrzeby rynku poważnie dotkniętego pandemią koronawirusa i stworzył ideę „SEXY“. Brzmi zalotnie, ale nie ma to nic wspólnego z oczywistym skojarzeniem tego słowa. Celem tej inicjatywy jest zrównoważona i bezpieczna turystyka. „SEXY“ to akronim i oznacza:

  • S – safety and hygiene (bezpieczeństwo i higiena)
  • E – environmental sustainability (zrównoważenie środowiska)
  • X – X-tra-Experiences (wyjątkowa przeżycia)
  • Y – yields (przychody/zyski)

Naturalnie strategia ta pomoże przywrócić zaufanie podróżnych, jednocześnie napędzając tajską gospodarkę, która w znacznej części „żyje“ z turystyki.

Aktualizacja z dn. 2.02.2021

Dubaj zmienia zasady wjazdu dla podróżujących z UE

dubaj

Dubaj zaostrza ograniczenia wjazdu dla osób przybywających z UE. Nowe przepisy weszły w życie w niedzielę 31 stycznia 2021.

Ujemny wynik testu PCR, obowiązek izolacji i monitoring przez aplikację

Pasażerowie przybywający do Dubaju z dowolnego punktu wylotu (w tym z krajów GCC) muszą mieć posiadać ujemny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Naturalnie nie jest to nic nowego, tyle że do 31.01.2021 test mógł być przeprowadzony przed upływem 96 godzin. Po przylocie na lotnisko DXB należy poddać się kolejnemu testowi, a do czasu poznania wyników należy udać się na kwarantannę. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, taka osoba musi pozostać na kwarantannie przez co najmniej dziesięć dni. Dodatkowo władze mogą monitorować, czy faktycznie jest się na kwarantannie za pomocą aplikacji, którą trzeba zainstalować przy wjeździe.

Zaostrzenie przepisów to skutek znacznego wzrostu zakażeń

Liczba zachorowań na COVID-19 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gwałtownie wzrosła w tym miesiącu. Powodem tej sytuacji są przede wszystkim mutacje wirusa z Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki. W międzyczasie kilka linii lotniczych, jak na przykład Emirates ogłosiło, że odwołuje loty do ZEA. Naturalnie powoduje to poważne opóźnienia w ruchu lotniczym, gdyż Emiraty Arabskie ważnym przystankiem dla wielu lotów pomiędzy Europą i Azją Południowo-Wschodnią lub Australią.

Otwarcie granic na Bali - rząd analizuje możliwości

bali

Indonezyjska minister turystyki Sandiaga Uno sprawdza, czy Bali może ponownie otworzyć swoje granice i na jakich warunkach. W zeszły czwartek (28.01.2021) został ogłoszony ewentualny plan otwarcia granic na Bali tzw. „Free COVID-19 Corridor (FCC)“. Informację o tym rozwiązaniu podał indonezyjski dziennik Bali Sun. Sandiaga zaznaczyła, że pomysł zaczerpnięto z Morowali, które przyjęło co najmniej 5.000 zagranicznych pracowników. Warunkiem jednak było poddanie się szczepieniu na COVID-19 w kraju pochodzenia. Sandiaga zapowiedziała, że przeanalizuje wszystkie możliwości i przedstawi plan zastosowania tej samej koncepcji w turystyce międzynarodowej na Bali. W praktyce oznaczałoby to, że tylko osoby zaszczepione mogłyby wjechać na Bali. “Po przybyciu do Indonezji będą musiały wykonać szybki test antygenowy” – dodała indonezyjska minister turystyki.

Francja zakazuje wjazdu dla osób spoza UE, obywatele Unii tylko z testami

francja

Rząd Francji ogłosił całkowite zamknięcie granic dla wszystkich podróżnych spoza UE. Od północy w niedzielę (31.0.2021) weszły w życie nowe ograniczenia dotyczące wjazdu do Francji. Obowiązuje zakaz wjazdu do Francji dla osób spoza UE, chyba że istnieją ku temu ważne powody. Ograniczenia te nie dotyczą Australii, Korei Południowej, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Singapuru i Tajlandii, bo kraje te nie są uznawane za obszary wysokiego ryzyka w związku z pandemią koronawirusa.

Zakaz ten dotyczy również Wielkiej Brytanii

Nowe ograniczenia na pewno boleśnie odczuje Wielka Brytania, która nie jest już członkiem Unii. Mimo to brytyjski minister transportu wyjaśnił na Twitterze, że uszczelnienie granic przez Francję nie wpłynie na przewoźników przewożących towary do lub z Wielkiej Brytanii.

Nowe mutacje koronawirusa powodem zaostrzenia zasad podróżowania

koronawirus

Nie tylko Francja zaostrza warunki wjazdu na swoje terytorium. Również Niemcy wprowadziły niedawno zakaz wjazdu z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Lesoto, Portugalii, RPA i Suazi na co najmniej dwa tygodnie. Ponadto Czechy zdecydowały o zakazie wjazdu do kraju wszystkich podróżujących, którzy nie są niezbędni, niezależnie od kraju pochodzenia. Zakaz ten obowiązuje od północy z piątku na sobotę (30.01.2021). Podobnie jest też w przypadku Belgii, Danii i Finlandii.

Aktualizacja z dn. 07.12.2020

Zakaz lotów międzynarodowych do 31.12.2020

samolot

W tym momencie obowiązuje jeszcze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 2069). Z końcem dnia 8 grudnia 2020 r. utraci ono swoją moc. Z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym wynika, że zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym ma być przedłużony do 31.12.2020. Obecnie, czyli do 08.12.2020 obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do następujących państw:

  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Gruza, 
  • Jordania, 
  • Armenia, Kosowo, 
  • Macedonia, Serbia, 
  • oraz Stany Zjednoczone Ameryki (z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork)

W jakich przypadkach zakaz ten nie będzie stosowany?

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

Ponadto zakaz nie będzie stosowany:

1) na zlecenie Prezesa Rady Ministrów;
2) za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
3) o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
4) realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
6) z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Rozporządzenie będzie obowiązywało do końca dnia 31 grudnia 2020 r. 

Źródło: BIP Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 

Informacje z 01.10.2020

Koronawirus jak narazie dalej nie odpuszcza i komplikuje nam życie. 1 października 2020 kończy się ogólnoświatowe ostrzeżenie dla podróżnych wydane w związku z pandemią koronawirusa. Chociaż liczba nowych zakażeń wzrasta każdy kraj jest teraz oceniany indywidualnie. Od 15 czerwca rozporządzenie nałożone w połowie marca o zamknięciu granic zostało już zniesione dla większości krajów europejskich. Teraz, nawet poza Europą, każdy kraj jest ponownie oceniany indywidualnie. 

plaża koronawirus

Poniżej znajdziesz interaktywną mapę IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) pokazującą aktualną sytuację dot. wjazdu do danego państwa.

Z kolei jeśli szukasz aktualnych informacji na temat ograniczeń w ruchu podróżnym w Unii Europejskiej to kliknij poniżej.

Zakaz lotów do i z Polski - komunikat MSZ

Zgodnie z Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1665) połączenia lotnicze do 13 października 2020 r.ą nie będą realizowane z/do Polski z/do następujących państw:  

  • Argentyna
  • Bahamy
  • Bahrajn
  • Belize
  • Bośnia i Hercegowina
  • Brazylia
  • Chile
  • Czarnogóra
  • Ekwador
  • Indie
  • Irak
  • Izrael
  • Katar
  • Kuwejt
  • Kolumbia
  • Kostaryka
  • Liban
  • Libia
  • Macedonia Północna
  • Malediwy
  • Mołdawia
  • Oman
  • Panama
  • Paragwaj
  • Peru
  • Republika Zielonego Przylądka
  • Trynidad i Tobago
  • i USA

Koronawirus - lista krajów z/do których loty są możliwe

koronawirus lotnisko

Bez problemu aktualnie możesz planować podróż do poniższych krajów:

Z kolei do Norwegii (info MSZ), Islandii (info MSZ) i Irlandii (info MSZ) też się dostaniesz, ale na miejscu obowiązuje Cię kwarantanna.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na tematy związane z COVID-19 to zajrzyj do naszej rubryki koronawirus.

*Informacje aktualne w dniu publikacji, tj. 01.10.2020

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024