Brexit i jego konsekwencje dla turystów

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zmianach jakie przyniesie Brexit. To nie dotyczy tylko typowych kwestii formalnych, ale też samego faktu podróżowania do Wielkiej Brytanii. Pewnie każdy z nas ma wiele wątpliwości dotyczących zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii, waluty czy biletów lotniczych. Spieszymy z wyjaśnieniami i najważniejszymi faktami po Brexicie (31.01.2020).

Czy Brexit skomplikuje przekraczanie granic Wielkiej Brytanii?

Brexit

Dopóki Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej podróżowanie na dowód osobisty było oczywiste. Po 1 lutego 2020 nic się w tej kwestii nie zmieniło. Wszyscy obywatele UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii mogą dalej podróżować do Wielkiej Brytanii na ważnym dowodzie osobistym. Uprawnia on do pobytu do 3 miesięcy bez konieczności posiadania wizy. Dodatkowo praca czy wyjazd na studia są nadal możliwe bez żadnych obraniczeń.

Na co muszę zwrócić uwagę kupując bilet lotniczy do Wielkiej Brytanii?

lotnisko

I pewnie to jest kwestia, która dla wielu była najważniejsza. Dlatego spokojnie wyjaśniamy, że na mocy ustaleń z września 2019 roku ruch lotniczy między państwami UE a Wielką Brytanią nie zmieni się do końca 2020 roku. Jednak to co się z pewnością zmieni to ceny biletów lotniczych. Dotychczas UE podjęła wiele wysiłku, aby można było latać tanimi liniami takimi jak na przykład Easyjet i aby ceny były możliwie niskie. Istnieją w związku z tym uzasadnione obawy, że wzrost cen spowoduje spadek zainteresowania turystów wyjazdami do Wielkiej Brytanii.

Co się stanie z funtem brytyjskim?

waluta

Od czasu referendum o wyjściu bądź pozostaniu w UE funt znacznie stracił na wartości. Eksperci przewidują, że po Brexicie funt brytyjski będzie wart znacznie mniej niż w momencie przystąpienia Wielkiej Brytanii do UE. Oznacza to, że dla turystów jest to dobra wiadomość, ale dla samych Brytyjczyków już nie. Jako wczasowicz prawdopodobnie będzie można taniej spędzić wakacje w Londynie. Natomiast mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyjeżdżając do innego kraju UE będą musieli zapłacić więcej niż przed Brexitem. W perspektywie doprowadzić to może do tego, że preferencje wakacyjne Brytyjczyków mogą się drastycznie zmienić.

Brexit i korzystanie z telefonów komórkowych

Brexit

Chyba każdy przyzwyczaił się już do zniesienia opłat roamingowych, bo oznaczało to pożegnanie się z wysokimi kosztami wykonywania połączeń za granicą w UE. Zmieni się to wraz z Brexitem, choć nie od razu. Najpóźniej od 2021 roku przebywając w Wielkiej Brytanii na wakacjach będziesz musiał prawdopodobnie płacić za telefonowanie właśnie tam.

Brexit a przepisy celne

europa

Jeżeli do końca 2020 r. nie zostanie ustanowiona inna nowa ustawa to ograniczenia w przywozie dla podróżnych z państw trzecich będą prawdopodobnie obowiązywać od 2021 r. W praktyce oznacza to, że drogą lotniczą będziesz mógł wwieźć towary o maksymalnej wartości do 430 euro. Dodatkowo ilość papierosów jak i alkoholu jaką będzie można przywieźć zostanie znacznie oraniczona. Ponadto jeśli podróżujesz ze zwierzakiem domowym to paszport unijny nie wystarczy do wjazdu po 2021 roku. Wtedy to konieczna jest rozmowa z lekarzem weterynarii, który oceni, czy Twój pupil posiada niezbędne szczepienia.

Wniosek: Brexit skomplikuje wiele

znak

Nie da się ukryć, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to strata bardzo popularnego kierunku przede wszystkim na spontaniczny city break. Jak na razie negatwne skutki Brexitu nie są aż tak bardzo odczuwalne. Jednak co przyniesie przyszłość i w jakim stopniu wycofanie się Wielkiej Brytanii wpłynie na turystykę pozostaje w sferze spekulacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024