Ciekawostki turystyczne: Dlaczego samoloty są białe?

Nie da się zaprzeczyć, że większość samolotów, do których wsiadamy ma kolor biały – za wyjątkiem logo i jakimiś oznaczeniami w kolorze. Ale dlaczego tak jest? Eksperci podkreślają, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać kadłubowi jakiś kolor. Decyzja ta należy jednak do właściciela danej linii lotniczej. Mimo to jest kilka innych czynników, które wpływają na pozostawienie maszyn w białym kolorze. Zdradzamy szczegóły!

Dlaczego samoloty są białe? Przede wszystkim z przyczyn technicznych i finansowych

samolot

Często mówi się, że jeśli niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. I w tym przypadku tak trochę jest. Z czysto technicznego punktu widzenia oraz ze względu na bezpieczeństwo lotów nie ma ograniczeń co do koloru samolotu. Czy i na jaki kolor polakierować „stalowego“ ptaka zależy od możliwości finansowych danego przewoźnika. Za wyborem białego koloru przemawiają też właściwości natury fizycznej. Podczas lotu samolot się nagrzewa. Wynika to zarówno ze światła słonecznego z zewnątrz, jak i z tego, że ludzie na pokładzie i urządzenia elektroniczne emitują ciepło. Wiadomo, że kolor biały odbija dużo światła słonecznego i mniej się nagrzewa.

Z kolei ciemne barwy dają odwrotny efekt. Im ciemniejszy kolor tym bardziej pochłaniają one ciepło i jeszcze bardziej nagrzewają samolot. To skutkuje tym, że chłodzenie ciemnego samolotu zużywa więcej energii oraz w efekcie zwiększa zużycie paliwa. Oczywiście fakt ten zwiększa tym samym koszty przelotów linii lotniczych. Tę zależność możemy też zaobserwować w branży budowlanej, bo większość elewacji domów jest w jasnych kolorach.

Białe samoloty mają jeszcze inne zalety

loty

Biała powłoka samolotu ma wiele korzyści dla linii lotniczych. Nierzadko zdarza się, że maszyny wynajmowane są na czas określony od czarterowej linii lotniczej. Wtedy po prostu, aby uniknąć niepotrzebnych lub dodatkowych kosztów przewoźnicy przyklejają folię ze swoim logo na takim „wypożyczonym“ samolocie. Jak leasing się kończy to łatwiej jest przygotować samolot dla kolejnych linii lotniczych. Ponadto dzięki rezygnacji z pomalowania maszyny na jakiś kolor linie lotnicze po prostu oszczędzają, bo farba kolorowa jest droższa od białej.

Każdy, kto ma biały samochód zna pułapki jasnych modeli. Każda, nawet najmniejsza plama od razu rzuca się w oczy i to w większości przypadków najzwyczajniej w świecie denerwuje. Jednak jeśli chodzi o samoloty to właśnie z tego powodu biel jest tak popularna. Wszelkie oznaki korozji lub wyciek oleju czy choćby jakieś uszkodzenia zdecydowanie łatwiej zauważyć na białym lakierze. 

Kolorowy samolot jako nośnik reklamy

kolorowy samolot

Wśród linii lotniczych są też takie, które celowo używają kolorowych farb, aby wyróżnić się z tłumu białych maszyn. Dodatkowo w ten sposób można wykorzystać to do celów reklamowych.  Na niebie widzieliśmy już takie maszyny jak te od TUIfly z reklamą Haribo czy Air Europa z Disneylandem i różnymi postaciami z bajek na swoich samolotach.

I co wiedziałeś już o tym czy jednak niektóre informacje na ten temat Cię zaskoczyły? Jeśli interesuje Cię ta tematyka to polecamy lekturę naszego artykułu „Lot samolotem w niecałą minutę“. Dodatkowo w poszukiwaniu lotów zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki lotów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024