Lot samolotem w niecałą minutę – tyle trwa najkrótszy na całym świecie rejs

Pięćdziesiąt siedem sekund – własnie tyle trwa najkrótszy, pasażerski lot samolotem na całym świecie. Co najciekawsze, cieszy się dość sporym zainteresowaniem! Nie tylko turystów, ale również tubylców, ponieważ jest to najszybszy sposób na to, aby dostać się z wyspy Westray na Papa Westray w Szkocji. Z tej możliwości chętnie korzystają, na przykład miejscowi nauczyciele, bankierzy i lekarze. Połączenie zostało uruchomione w 1967 roku, a od tamtej pory skorzystało z niego ponad milion osób. Dla porównania – lot samolotem na tej trasie to 2,7 km, czyli tyle, ile ma pas startowy na lotnisku W Edynburgu!

samolot

Pociąg tu się nie sprawdzi

Spójrz w niebo, widzisz jakiś samolot? Nie? To wcale nie oznacza, że go tam nie ma! W każdej minucie w powietrzu znajduje się około dziesięciu tysięcy samolotów! To oznacza, że w jednej chwili w chmurach transportowanych jest ponad milion pasażerów! Te dane dotyczą oczywiście całego świata. Nie ma w tym niczego dziwnego, że samoloty są tak bardzo popularnym środkiem transportu. W końcu jest to doskonała alternatywa dla samochodów czy też pociągów. Ponadto samolot jest najbezpieczniejszy ze wszystkich możliwych środków transportu. Lot samolotem może trwać naprawdę bardzo długo. Najdłuższy trwa aż dziewiętnaście godzin! Jest to rejs bezpośredni z Singapuru do Nowego Jorku. Łatwo zrozumieć potrzebę lotu na tak długiej trasie, która liczy ponad piętnaście tysięcy kilometrów. Jednak po co komu lot, który trwa pięćdziesiąt siedem sekund? Już wyjaśniamy!

Lot samolotem w pięćdziesiąt siedem sekund

Warto podkreślić, że lot samolotem z wyspy Westray na Papa Westray trwa zaledwie pięćdziesiąt siedem sekund przy sprzyjających warunkach. Przy mniej korzystnych warunkach atmosferycznych lot wydłuża się do… dwóch minut! Uwzględniając przy tym kołowanie. Cała trasa liczy 2,7 kilometra. Ten lot samolotem jest obsługiwany przez linię Loganair, które są głównym szkockim przewoźnikiem. Jest to najszybsza metoda przemieszczenia się pomiędzy wyspami. Bilet w jedną stronę kosztuje około osiemdziesięciu złotych. Jest to dość wysoka cena, jak za pokonanie niecałych trzech kilometrów, jednak mimo tego wiele osób cały czas decyduje się na to rozwiązanie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy komuś zależy na czasie.

lot samolotem

Tylko ośmiu pasażerów

Na tej trasie kursuje samolot niewielkich rozmiarów – Britten-Norman Islander. Pomieści on jedynie ośmiu pasażerów i charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą. Oczywiście, w trakcie wyprawy nie masz co liczyć na przekąski! W minutę raczej nie zgłodniejesz. Ważne jest również to, że w tym przypadku lot samolotem jest przyjazny dla środowiska w porównaniu z innymi statkami powietrznymi. Boeing 747 podczas samego kołowania przed startem spala aż 1,5 tony paliwa! Z kolei ten niewielki samolot pokonując całą trasę zużywa jedynie 10 kilogramów.

Zanim się obejrzysz – już będziesz na miejscu

Cały lot odbywa się nad wodą, ponieważ łączy dwie wyspy. Po wystartowaniu, niemal po chwili ląduje, zatem możesz nawet nie zdążyć się zorientować, że już dotarłeś na miejsce! Jest i miła niespodzianka dla turystów. Po wyjściu z samolotu otrzymasz certyfikat! Widnieje na nim nazwisko pasażera, a także potwierdzenie odbycia najkrótszego lotu na świecie. Dyplom jest opatrzony pieczęcią światowych rekordów Guinessa.

lot

Stewardessy ubrane w szkocką kratę

Stewardessy linii lotniczych Loganair noszą na sobie uniform w szkocką kratę. Ten charakterystyczny motyw pojawia się również na ogonach niektórych samolotów, a także w wystroju kabiny. Nadaje to całości wyjątkowy klimat. Na lotniskach całego świata można spotkać wiele ciekawie ozdobionych samolotów. Przodują w tym linie Kulula z Południowej Afryki. Ich statki powietrzne są pomalowane na zielone, często pojawiają się na nich również zabawne motywy. Przykładem jest Flying 101, który jest pokryty opisami różnych części samolotu, a także zabawnymi określeniami, jak na przykład „tą stroną do góry”. Personel pokładowy z kolei wita pasażerów zabawnymi dowcipami oraz uwagami. Ten lot samolotem z pewnością będzie bardzo bezpieczny, ponieważ linie mogą poszczycić się imponującymi statystykami, jeśli chodzi o tę kwestię.

Dlaczego nie wybudowano mostu pomiędzy wyspami?

Pewnie zastanawiasz się nad tym, że skoro wyspy Westray oraz Papa Westray dzielą niecałe trzy kilometry, to dlaczego nie wybudowano między nimi mostu? Okazuje się, że władze Szkocji doszły do wniosku, że jest to zbyt kosztowna inwestycja. Bardziej opłacalne było wybudowanie lotniska i zapewnienie mieszkańcom lotów. W obie strony można przeprawić się niemal w każdy dzień roboczy.

Szybciej niż statkiem

Jest to zdecydowanie szybsza metoda, niż pokonanie tej trasy statkiem. Właśnie dlatego zdarza się również, że samolot pełni funkcję karetki. Pozwala na zapewnienie szybkiej pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Jeśli nabraliście ochoty na lot – daleki czy nieco bliższy – koniecznie odwiedźcie naszą stronę i sprawdźcie oferty dostępne w naszej przeglądarce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *