ℹ️ Zmiany dla podróżujących i turystów w 2021 roku ℹ️

Koronawirus mocno uderzył niemal w każdą branżę – w tym też i turystyczną. Tak naprawdę dalej niewiadomo jak rozwinie się sytuacja w 2021 roku i na jakich zasadach będziemy mogli wyjechać na wakacje. Mimo wszystko powinniśmy myśleć pozytywnie, że urlop w tym roku się odbędzie i koronawirus w końcu odpuści. Pomimo tego na rynku turystycznym przede wszystkim w Europie wprowadzono kilka zmian wraz z nadejściem tego roku. 

Brexit i jego skutki dla turystów

Londyn Big Ben

Brexit staje się rzeczywistością, bo od 1 stycznia Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Na razie jednak obywatele UE nie będą potrzebowali wizy wjazdowej na pobyt do sześciu miesięcy. Natomiast wjazd z dowodem osobistym będzie dozwolony tylko do 30 września 2021 roku. Od 1 października 2021 musisz pamiętać o ważnym paszporcie, aby móc wyjechać do Wielkiej Brytanii. Z kolei Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie będzie dawała już tak kompleksowej ochrony zdrowotnej jak było to przed Brexitem. W związku z tym polecamy zastanowić się nad jakąś dodatkową opcją w formie choćby osobnego ubezpieczenia. Kolejną ważną zmianą będą przepisy dotyczące roamingu, gdyż unijne przepisy w tym względzie przestaną obowiązywać. Innymi słowy będąc w Anglii odczujesz skutki wzrostu kosztów roamingu. Przed planowaną podróżą do Wielkiej Brytanii warto zapytać swojego operatora telefonii komórkowej o wszelkie opłaty za połączenia i korzystanie z internetu.

Opłata za wstęp do Wenecji

wenecja

Już w 2019 władze miasta Wenecji chciały pobierać opłatę za wstęp od turystów przybywających na jeden dzień. Przekładano tę decyzję – również ze względu na sytuację związaną z panedmią koronawirusa. Start pobierania opłat zaplanowano od 1 lipca 2021. W szczycie sezonu trzeba będzie zapłacić wstęp w wysokości od 6,00 do 10,00 EUR. Natomiast poza nim za wizytę w Wenecji pobierane będą około 3,00 EUR. Ci, którzy nie zapłacą i zostaną skontrolowani zostaną ukarani grzywną od 100 do 450 EUR. Jak dokładnie będzie wyglądał pobór opłat jeszcze niewiadomo.

W Hiszpanii trzeba będzie zdjąć nogę z gazu

hiszpania

Ograniczenie prędkości dla kierowców wraz z nadejściem tego roku zostaną zaostrzone. W terenie zabudowanym od połowy roku pojedziesz 30 km/h po ulicach jednokierunkowych i wszystkich ulicach z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Z kolei w przypadku dwóch lub więcej pasów ruchu dozwolone będzie maksymalnie 50 km/h. Natomiast na drogach bez krawężników na równi z chodnikiem pojedziesz maksymalnie 20 km/h. Dodatkowo wzrośnie też mandat za prowadzenie pojazdu z telefonem komórkowym w ręku do co najmniej 500 euro.

E-winiety na czeskich autostradach

praga autostrada

Czasy papierowych winiet od 2021 przejdą do historii. Od 1 stycznia 2021 r. w przypadku samochodów osobowych do 3,5 tony wprowadzony zostanie system elektroniczny. Czeską winietę kupisz zatem w formie cyfrowej – online lub w oficjalnych punktach sprzedaży. Ceny pozostaną takie same, ale zmieni się okres obliczeniowy dla winiety rocznej. Od 2021 roku będzie ważna przez 365 dni i może być wystawiona maksymalnie na 3 miesiące przed planowaną datą początkową. Ważność rocznych winiet zakupionych w 2020 r. w „starej“ wersji kończy się z dniem 31 stycznia 2021 r.

Opony zimowe i przywóz wyrobów tytoniowych we Francji

mapa francja

Podczas wakacji we Francji pomyśl o oponach zimowych, bo od 1 listopada 2021 r. wprowadza się obowiązek stosowania opon zimowych dla regionów górskich w prawdopodobnie 48 departamentach. Z kolei od początku sierpnia Francja zmniejszyła orientacyjne ilości na przywóz wyrobów tytoniowych z krajów UE. Podobnie jak w przypadku przywozu z krajów spoza UE, nowe wytyczne odnośnie ilości obejmują 200 sztuk papierosów, 100 sztuk cygaretek, 50 sztuk cygar i 250 gramów tytoniu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024