Tropem greckich wysp: Zakynthos atrakcje

Zakynthos jest uważana za jedną z najpiękniejszych wysp greckich i nie będziemy z tym polemizować, bo coś w tym jest. Ta perła na Morzu Jońskim znana jest także jako “Fior di Levante“ i słynie ze swoich kilku wspaniałych plaż oraz z wielu atrakcji jak choćby wszystkim znana Navagio Beach z wrakiem statku. Poniżej podpowiemy Ci jak spędzić idealny urlop na Zakynthos i pokażemy Ci najlepsze miejsca do odkrycia. Nasze wirtualne oprowadzanie  „Zakynthos atrakcje“ czas start!

Absolutny numer 1: Navagio Beach

navagio beach
Słynna Zatoka Wraku

Nie mogło być inaczej, gdyż na pierwszym miejscu w naszym rankingu jest bezsprzecznie Navagio Beach, czyli Zatoka Wraku nazwywana także Shipwreck Beach. Dostaniesz się tam tylko i wyłącznie łodzią płynąc w kierunku północno-zachodniej części wyspy. I to co zobaczysz na pewno Cię zauroczy. Cudowna panorama, biała, delikatna, piaszczysta plaża, turkusowo błękitne morze, wysokie oraz strome klify oraz osiadły na mieliźnie wrak statku “Panagiotis”, zdają się być wręcz jak ze snu. Właśnie z tego powodu Navagio Beach jest ulubionym motywem fotograficznym z wakacji na Zakynthos a sama plaża jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Niezliczone łodzie wycieczkowe i mniejsze łodzie zabiorą Cię tam niemal  prawie o każdej porze dnia. My jednak polecamy wycieczkę do Zatoki Wraku wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Oczywiście będąc tam nie możesz przegapić platformy widokowej nad klifami, z której roztacza się wspaniały widok na całą zatokę.

Zakynthos atrakcje: Blue Caves, czyli Błękitne Groty

blue caves
Malownicze Blue Caves

Błękitne Groty nazywane również Błękitnymi Jaskiniami to imponujące formacje skalne i jedno z najpiękniejszych spektakli natury na Zakynthos. Ciekawostką jest fakt, że praktycznie każda z jaskiń wydaje się mieć inny odcień błękitu, choć woda jest ciągle ta sama. Błękitne Groty zaczynają się w Agios Nikolaos (na Zakynthos są dwa miejsca o tej nazwie) i kończą przy Cape Skinari. Oczywiście najlepiej opłynąć je na łodzi, przez niektóre da się nawet przepłynąć, ale naszym zdaniem jest to atrakcja tylko i wyłącznie dla doświadczonych pływaków czy nurków. Na miejscu znajdziesz kilka firm, które oferują połączone wycieczki na Navagio Beach i Błękitnych Grot, gdyż są one stosunkowo blisko siebie. I bardzo ważne: ze względów bezpieczeństwa z radzilibyśmy zwiedzanie z przewodnikiem, który zna dany obszar, ponieważ morze to żywioł i może być nieprzewidywalny. Ponadto na trasie pomiędzy Agios Nikolaos i Cape Skinari znajduje się mały młyn – idealny malowniczy motyw zdjęciowy.

Fascynacja skałami ciąg dalszy: Limni Keri

Keri Caves - równie piękne jak Blue Caves

Na południe od Zakynthos leży małe miasteczko Limni Keri. Tam znajduje się Latarnia Keri z cudownym widokiem na Zakynthos. Z tego miejsca roztacza się ponadto fantastyczna panorama na morze i wybrzeże. Kolejną atrakcją w Keri są Keri Caves. Jak sama nazwa wskazuje, są to formacje skalne przypominające jaskinie, otoczone morzem. I teraz albo możesz wynająć łódź na własną rękę i popływać po jaskiniach, albo wziąć udział w wycieczce łodzią z przewodnikiem. Dla wielu Keri Caves są nawet piękniejsze niż te powyżej wspomniane Błękitne Groty.

Miasto Zakynthos

miasto Zakynthos
Zakynthos City z perspektywy lotu ptaka

Zakynthos to oczywiście nazwa greckiej wyspy, ale również tak nazywa się jej stolica. Miasto Zakynthos może poszczycić się bogatą historią – od czasów bizantyjskich i panowania Wenecjan, aż po czasy kolonialne pod rządami Brytyjczyków. Warto wspomnieć, że najwięcej śladów pozostawił okres ponad 500 lat panowania weneckiego, zwłaszcza w zakresie sztuki i kultury. To jest też powód dla którego Zakynthos znana jest również pod włoską nazwą „Zante”.

Centralnym placem w mieście Zakynthos jest plac Dionysosa Solomosa, poświęcony zakyntyjskiemu poecie i autorowi tekstów greckiego hymnu narodowego. Na placu Dionysos Solomos znajduje się kościół św. Mikołaja z XVI wieku. Zbudowano go na cześć patrona marynarzy i został całkowicie zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku. Jednak udało się go odbudować zgodnie z oryginałem z charakterystyczną bizantyjską wieżą. Ponadto  placu Dionysos Solomos dotrzesz na plac św. Marka, najważniejszego reliktu czasów weneckich. Plac ten miał być wzorowany na Piazza San Marco w Wenecji i mieści jedyny na wyspie kościół katolicki. Idąc dalej promenadą portową w kierunku południowym, znajdziesz nie tylko ładną plażę miejską, liczne kawiarnie, bary, restauracje, tawerny ale przede wszystkim kościół Agios Dionysos. Stosunkowo młody kościół, zbudowany w 1948 roku, jest ostatnim miejscem spoczynku św. Dionizosa.

Zakynthos atrakcje: Keri

Restauracja "Lighthouse" ze słynną grecką flagą

Mała wioska Keri w zachodniej części wyspy jest jedną z najpiękniejszych „miejscówek“ na Zakynthos. Miasteczko to wyróżnia się swoim charakterem typowo starożytnym tak jakby czas tutaj stanął  w miejscu. Panoramę Keri tworzą gaje oliwne z malowniczymi domami i wąskimi uliczkami w tle. Kościół Panagia Keriotissa i jego dzwonnica to absolutna atrakcji tej wioski.

Widok z tego miejsca jest nieopisanie piękny i bardzo romantyczny – zwłaszcza o zachodzie słońca. Kolejną atrakcją jest latarnia morska Keri. Ta śnieżno-biała wieża wznosi się bezpośrednio z pokrytych lasami gór i oferuje wspaniały widok na zatokę Keri i skały Mizithres u wybrzeży. Przy latarni morskiej znajduje się restauracja „Lighthouse” z ponoć największą grecką flagę na świecie (około 37 metrów długości  i szerokością 18 metrów).

Caretta Caretta na Marathonisi

Żółw Caretta Caretta

Żółwie Caretta Caretta są szczególną atrakcją na Zakynthos, ponieważ ta grecka wyspa jest jednym z niewielu miejsc na Morzu Śródziemnym, gdzie można zaobserwować ten gatunek żółwia. I dodatkowo jest jedno miejsce, gdzie na pewno je znajdziesz. A mamy na myśli wyspę żółwi Marathonisi, na którą można szybko dotrzeć łodzią z Zakynthos. Jest on również pod ochroną przyrody. Wycieczki w poszukiwaniu żółwi łodzią ze szklanym dnem oferowane są również w celu obserwacji tych morskich mieszkańców w ich naturalnym środowisku. Oczywiście są też wyprawy gdzie z perspektywy „nadwodnej“ możesz podziwiać te cudowne stworzenia. Wspomnienia i wrażenia z takiej wyprawy niezapomniane!

Zakynthos atrakcje: wyspa Cameo

Cameo
Drewaniany most na Cameo

Będąc na Zakynthos zachęcamy do wypadu na wyspę Cameo, zwaną również Agios Sostis. Jest to mała wysepka, która pierwotnie była połączona z lądem Zakynthos kilkadziesiąt lat temu. Jednak na skutek trzęsienia ziemi ta malutka wysepka została oddzielona od lądu. Dziś można dotrzeć na tę malowniczą wysepkę drewnianym mostem.

Wakacje w Laganas

laganas
Opalaj się w Laganas

Laganas znajduje się w południowo-zachodniej części Zakynthos i tutaj mieści się jednocześnie największa plaża na wyspie. Liczne restauracje i bary wzdłuż rajskiej promenady zadbają o Twój wyśmienity nastrój. Naturalnie masz do dyspozycji wiele rozrywek rekreacyjnych, jak choćby gra w siatkówkę plażową czy wycieczka łodzią po morzu. Z kolei w nocy plaża Laganas zamienia się w prawdziwą zatokę imprezową. Szczególnie młodzi wczasowicze po zachodzie słońca bawią się w barach i klubach na plaży.

I jak Ci się podobały nasze wskazówki i porady „Zakynthos atrakcje“? Jeśli zatem planujesz wakacje w Grecji to zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Chętnie pomożemy Ci w wyborze! Ponadto warto również zerknąć na nasze inne artykuły jak choćby Rodos, Kreta czy na obie części Grecja na wakacje – daj się oczarować – część I i Grecja na wakacje – daj się oczarować – część II. Życzymy owocnej lektury!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *