Wakacje na Majorce – co warto zobaczyć? – część I

Jeśli zastanawiacie się dlaczego lub czy w ogóle na swoje wakacje wybrać Majorkę, przedstawimy Wam najważniejsze i najciekawsze atrakcje wyspy. Wskażemy co warto zobaczyć i przekonamy Was do tego, żeby choć raz w życiu zdecydować się na wybranie właśnie tego kierunku.

Majorka w pigułce

Ale zacznijmy od początku… Majorka to największa wyspa na Morzu Śródziemnym należąca do Hiszpanii. Od lat nieprzerwanie cieszy się uznaniem turystów z całego świata, niezależnie od ich wieku (jeśli jesteście ciekawi jakie kierunki na wakacje wybierają Polacy, zajrzyjcie tutaj). Według przekazów historycznych jej pierwszymi mieszkańcami byli Fenicjanie, którzy zajęli wyspę na przełomie XI/X w. p.n.e. W późniejszych okresach panowanie nad Majorką przejmowali m.in. Grecy, Rzymianie, Kartagińczycy, ludy germańskie czy Arabowie.

majorka

Rozwój turystyki na wyspie zaczął gwałtownie wzrastać od lat ’50 XX wieku. Obecnie aż 90% dochodów, które osiąga Majorka pochodzi właśnie z tej gałęzi gospodarki. Nie ma się co dziwić – jej liczne atrakcje, piękna przyroda, czy choćby urokliwe plaże (z których aż 33 nagrodzono Błękitną Flagą) sprawiają, że to doskonałe miejsce na wakacje.

Wakacje na Majorce – atrakcje wyspy

Poniżej znajdziecie pierwszą część naszych rekomendacji miejsc, których nie możecie przegapić, jeśli celem Waszych wczasów jest Majorka.

Palma de Mallorca

Stolicy i zarazem największego miasta Majorki nie sposób ominąć, ponieważ z pewnością właśnie tam wylądujecie. Innej opcji nie ma, to jedyne lotnisko na wyspie. Palmę warto zwiedzić, ponieważ kryje ona wiele interesujących miejsc dla każdego typu turystów.

wakacje majorka katedra

Miłośnicy architektury poczują się jak ryba w wodzie, ponieważ niesamowitych budynków jest tu na pęczki. Na szczególną uwagę zasługują na przykład: katedra La Seu, Pałac de l’Almudaina, zamek Bellver (pierwszy okrągły zamek w Europie z XIV w.), latarnia Porto Pí (jedna z najstarszych nadal działających latarni na świecie) czy starożytne młyny El Jonquet. Oczywiście to tylko garstka niesamowitych zabytkowych budowli wartych zobaczenia. Miasto posiada również sporych rozmiarów port warty zobaczenia, a także Stary Rynek z krętymi, klimatycznymi uliczkami, w których znaleźć można takie atrakcje, jak np. poukrywane muzea i prywatne galerie.

majorka port

Wakacje w Valdemossa

Pomijając już fakt, że stare kamienne budynki wybudowane wzdłuż stromych uliczek nadają miasteczku niesamowity klimat, znajdziemy tu atrakcje, których pominąć po prostu nie można. To niewielkie miasteczko oddalone od stolicy zaledwie o kilkanaście kilometrów i położone pośród gór Sierra de Tramuntana przez jakiś czas było miejscem zamieszkania Fryderyka Chopina. W udostępnionym do zwiedzania klasztorze Real Cartuja de Jesus de Nazaret istnieją muzea poświęcone jemu oraz jego kochance. Znajdziemy w nich m.in. rękopisy, szkice czy pianino, na którym Chopin skomponował preludium Des-dur. Będąc w mieście w sierpniu możemy również wybrać się na organizowany co roku od niemal 90 lat festiwal chopinowski.

wakacje valdemossa

Spędzając wakacje w Valdemossie polecamy także udać się do galerii sztuki współczesnej, w której znajdziecie dzieła takich mistrzów, jak np. Pablo Picasso, Francis Bacon czy Joan Miro. Miłośnicy muzeów mogą też odwiedzić lokalne muzeum ze zbiorami miejscowych pejzażystów.

Jaskinie

Jeśli nie straszne Wam jaskinie i groty, warto wybrać się do przynajmniej jednej z kilku dostępnych dla turystów jaskiń Majorki. Robiącą oszałamiające wrażenie jest z pewnością Cuevas del Drach, czyli kompleks 4 połączonych ze sobą jaskiń, głębokich na 25 m i rozciągających się na długości około 4 km. W ich wnętrzu spotkamy np. podwodne jezioro o długości 115 m i turkusowej wodzie oraz tysiące stalaktytów i stalagmitów. Naukowcy nie są zgodni jak stare są jaskinie będące jedną z głównych atrakcji Majorki, jednak przypuszcza się, że powstały w epoce miocenu, czyli między 23 mln, a 5 mln lat temu. Robi wrażenie, prawda?

majorka smocza jaskinia

Alcudia

Alcudia jest jednym z najbardziej popularnych miast Majorki, idealnym na rodzinne wczasy. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy i przyciąga wczasowiczów długą na 14 km plażą. Jednak najważniejsze atrakcje kryją się wewnątrz średniowiecznych murów obronnych, którymi otoczone jest Stare Miasto. Na Starówce znajdziemy bowiem dobrze zachowane domy mieszkalne pamiętające nawet XIII-wieczne wydarzenia, mnóstwo lokalnych restauracji oraz targowisko.

Fani dobrej zabawy, muzyki i festiwali pokochają miasto zwłaszcza w wakacje, kiedy przez pierwszych 9 dni lipca celebruje się święto St. Jaume. Miasto zachwyca wówczas dekoracjami, a mieszkańcy świętują chodząc np. po ulicach w strojach starożytnych Rzymian, wystawiając uliczne spektakle, organizując walki byków, liczne wystawy czy zawody sportowe.

wakacje alcudia

Drugi warty zapamiętania okres w Alcudii to miesiąc wrzesień, kiedy organizowany jest coroczny Alcúdia Jazz Festival. To jednak nie wszystkie atrakcje dla fanów szaleństw przy dobrej muzyce. Alcudia jest bowiem miastem, w którym cały czas coś się dzieje, stąd liczba festiwali w ciągu roku jest naprawdę obfita.

Wakacje w Parku Natury S’Albufera

Nie możemy zapominać, że Majorka to także miejsce z cudowną przyrodą. Na wyspie znajdziemy wiele atrakcji dla miłośników fauny i flory, ale warto wspomnieć o miejscu unikalnym, jakim jest park S’Albufera. To obszar największych mokradeł nad Morzem Śródziemnym rozciągający się na 800 ha i oddzielony od morza wydmami. Jeśli oczekujecie ciszy i spokoju, tu Wasze życzenia zostaną spełnione. Park jest domem dla blisko 200 gatunków wędrownych i lokalnych ptaków, koni Camargue, nietoperzy czy żab.

konie

Najlepsze porady na Majorce

To zaledwie część atrakcji Majorki, o których warto pamiętać planując wakacje na wyspie. Już niebawem przedstawimy Wam kolejną porcję naszych rekomendacji interesujących miejsc wartych odwiedzenia podczas hiszpańskiego urlopu. Podążajcie za papugą!

Jeśli chcielibyście spędzić wakacje na Majorce, zachęcamy Was do przejrzenia ofert w naszej wyszukiwarce – jesteśmy przekonani, że znajdziecie coś dla siebie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024