Przewodnik po Polsce: Zakopane atrakcje

Zakopane jest najwyższym górskim miastem w Polsce oraz popularnym ośrodkiem narciarskim. Miasto znajduje się na południu kraju i wyróżnia się swoim wspaniałym klimatem. Zimy są tu względnie łagodne i śnieżne, dlatego Zakopane od wielu lat jest popularnym miejscem rodzinnego wypoczynku w czasie Świąt Bożego Narodzenia czy ferii zimowych. Stoki narciarskie startują w grudniu, a na niektórych z nich można szaleć na nartach do połowy kwietnia – oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli.

Już w XIX wieku ten ośrodek narciarski przyciągał wielu podróżnych z rozmaitych regionów. Infrastruktura tego miejsca latami była ulepszana i dziś uchodzi za perfekcyjną. Kurort ten przekonuje wielu gości nie tylko zimą. Latem przyjeżdżają tu miłośnicy wędrówek, którzy mają do dyspozycji wiele pięknych miejsc na spacery i szlaki turystyczne. Zakopane atrakcje to motto przewodnie tego artykułu dlatego przedstawiamy naszym zdaniem te, które bez wątpienia należy zobaczyć!

„Zakopane najbliżej Tatr“, czyli krótko o fenomenie tego miasta

Zakopane to wyjątkowa lokalizacja z narodową atmosferą, która na pewno zadowoli turystów, którzy chcą poznać kulturalne tradycje i obyczaje Polski. Wg nas wszystko jest tu niesamowite – począwszy od miejscowej architektury, poprzez klimatyczne imprezy folklorystyczne, kuchnię a kończąc na jedynej w swoim rodzaju gościnności i radości życia mieszkańców. Ponadto na terenie Zakopanego dominują piękne drewniane domki, które służą jako hotele, restauracje i inne obiekty noclegowe-rozrywkowe. W sezonie organizowane są codziennie ekscytujące festiwale i jarmarki w stylu narodowym z udziałem najlepszych zespołów folklorystycznych. Dodatkowo rok w rok odbywają się tutaj różne zawody sportów zimowych, dzięki czemu można tu spotkać światowej sławy sportowców. Co więcej bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego uzupełnia ofertę turystyczną Zakopanego i sprawia, że serce miłośników fauny i flory oraz dziewiczej natury zaczyna bić szybciej!

Zakopane atrakcje: TOP 20

Krupówki

Krupówki

Krupówki to bezsprzecznie centralna ulica w Zakopanem, gdzie tłumy turystów przechadzają się wśród licznych budek z tradycyjnymi góralskimi wyrobami jak Oscypek, restauracji, hoteli, kawiarni, galerii sztuk i oczywiście sklepów z pamiątkami. Spotkasz tam absolutnie każdego – zarówno seniorów, jak i rodziny z dziećmi czy szkolne wycieczki. 

Zakopane atrakcje: Gubałówka

Ze swoimi 1126 metrami wysokości Gubałówka nie jest wprawdzie gigantem wśród szczytów górskich, ale właśnie dlatego jest idealnym celem na długie spacery i rodzinne wycieczki. Na szczyt łatwo dojedziesz nowoczesną kolejką linową, która co 10 minut w około 8 minut pokonuje trasę o długości 1338 metrów. Naturalnie możesz wejść też na szczyt w tradycyjny sposób. Z góry jako nagrodę za wysiłek masz wspaniały widok na Giewont (1895 m n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) i Świnicę (2301 m n.p.m.).

Góralski ślizg

góralski ślizg

Góralski ślizg to gigantyczna 8 torowa zjeżdżalnia zapewniająca moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Znajdziesz ją tuż przy Krupówkach pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Ma ona 14 metrów wysokości i 50 metrów długości. Ścigaj się razem z innymi i rozkoszuj się świetną zabawą.

Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Papugarnia Zakopane

Niesamowite miejsce i zarazem największa papugarnia w województwie. Atrakcja ta leży z dala od Krupówek i dysponuje bezpłatnym parkingiem. Zobaczysz tu przeróżne gatunki papug – od tych najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary. Do tego takie zwierzątka jak wiewiórki kanadyjskie, wiewiórczaki trójbarwne z Borneo i susły Richardsona na pewno zachwycą przede wszystkim najmłodszych odwiedzających.

Zakopane atrakcje: Myszogród

Myszogród Zakopane

Miniaturowy świat 1000 myszek to po prostu Myszogród. Absolutnie magiczna kraina w podziemiach kamienicy w górnej części Krupówek jest domem dla ponad 1000 myszek z całego świata żyjących w różnych baśniowych sceneriach! Tutaj te stworzonka jeżdżą pociągiem czy bawią się wśród drzew, a Ty to wszystko podziwiać możesz na żywo zza tafli szkła. Miejsce godne polecania!

Zjazd pontonem ze Skoczni Narciarskiej „Wielka Krokiew“

Adrenalina, adrenalina i jeszcze raz pełno adrenaliny! W czasie zjazdu pontonem z Wielkiej Krokwi na pewno poczujesz dreszczyk emocji. Jest to drugie miejsce na świecie (po USA), a pierwsze w Europie, gdzie możesz zjechać ze skoczni. To tutaj z zawrotną prędkością, ale absolutnie bezpiecznie zjedziesz ze skoczni na pontonie. Wydarzenie to uwiecznione zostanie na certyfikacie za zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew! 

Zakopane atrakcje: Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Bardzo przyjemna atrakcja w ramach której zjeżdżasz wózkiem wyposażonym w hamulec ręczny i odśrodkowy automatyczny hamulec przy prędkości powyżej 20 km/h. Na długości 750 metrów i różnicy wysokości około 45m pędzisz w dół. Polecamy wypróbować!

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to najlepsza w Polsce destynacja dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Góra położona jest w samym środku Tatr, na wysokości 1987 metrów. Do dyspozycji oddano dwa wyciągi, które startują nie bezpośrednio w Zakopanem, ale w Kuźnicach. Jest to atrakcja bardzo popularna zarówno zimą, jak i latem. A widoki po prostu boskie!

Zakopane atrakcje: Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to miejsce niezwykłe uważane za jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Tutaj oczarują Cię bowiem piękno przyrody i zabytki historyczne. Warto dodać, że spacer w tym terenie nie jest wymagający i nadaje się dla każdej grupy wiekowej. Ponadto polecamy wybrać się tam kilka razy – w różnych porach roku. Eksplorację Doliny Kościeliska śmiało można połączyć ze zwiedzaniem polskich jaskiń czy wypadem nad Smreczyński Staw. Jeśli chodzi o nocleg to w Schronisku na Hali Ornak spokojnie możesz spędzić noc.

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to popularny cel wędrówek turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż widoki są obłędne!

Giewont

Giewont

Giewont to masyw górski z najwyższym szczytem Wielki Giewont (1895 m). Trasa na Giewont jest bardzo popularna wśród miłośników górskiej przygody. Aby dostać się na szczyt trzeba nastawić się na około 5-6 godzin marszu. Szlak prowadzi przez piękny las, obok wspaniałych punktów widokowych i często można tam zobaczyć dziką przyrodę. Ze względu na nachylenie i odległość, trasę tę zalicza się jako trudną. Na Giewont najlepiej wybrać się od maja do października.

Zakopane atrakcje: Nosal

Nosal

Nosal to 1206-metrowa góra w pobliżu Zakopanego w polskich Tatrach Zachodnich na północny wschód od masywu Giewontu. Ze szczytu rozciąga się cudowny panoramiczny widok na Zakopane i Tatry. Droga na szczyt jest średnio trudna.

Siklawica

Siklawica jest to wodospad w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad spada z dwóch prawie pionowo pochylonych ścian, przy czym pomiędzy górną a dolną częścią znajduje się pólka skalna. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 23 metry.

Zakopane atrakcje: Wielka Krokiew

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to najsłynniejsza polska skocznia narciarska. Została ona zbudowana na północnym stoku góry o tej samej nazwie w Tatrach Zachodnich. Na skoczni regularnie odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polecamy wszystkim pasjonatom tego sportu chociaż raz pokibicować naszym zawodnikom podczas wielkiej styczniowej imprezy w czasie skoków w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego to miejsce, którego nie mogą ominąć osoby interesujące się historią i kulturą. Tutaj zapoznasz się przede wszystkim ze sztuką ludową i poznasz historię Zakopanego. Ekspozycja podzielona jest na trzy części tematyczne: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza.

Dom do Góry Nogami

Dom do Góry Nogami

Jest to wyjątkowa atrakcja, która prezentuje oddziaływanie sił grawitacji na człowieka. Będąc w środku od razu się to zauważa i niektórym może się lekko kręcić w głowie. Dom stoi na dachu lekko po ukosie, a całe wyposażenie wewnątrz jest – no cóż po prostu na opak… Zamiast po podłodzie chodzi się po suficie. Wg nas wyśmienite miejsca dla małych i dużych!

Aquapark Zakopane

Baseny Termalne, Balneologia, Strefa Saun, Grota Solna, Kręgielnia, Sala Zabaw, Gym&Fitness i Aqua Fitness to główne atrakcje w Aquapark Zakopane. Leży on około 3 km od Kuźnic i roztacza się stamtąd piękny widok na Tatry. Naszym zdaniem świetne miejsce, aby odpocząć od trudów górskich wędrówek i nieco się zrelaksować.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to najstarsza nekropolia w stolicy Tatr. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku jako pierwszy zakopiański cmentarz. Założycielem tego miejsca jest księdz Józef Stolarczyk, pierwszy zakopiański proboszcz w 1851 roku przy kościele p.w. św. Klemensa. Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku pochowani zostali m.in. Kornel Makuszyński, Jan Długosz, Stanisław Marusarz wraz żoną lreną oraz Helena Marusarzówna.

Zakopane atrakcje: Willa Oksza

Willa Oksza

Jest to dzieło Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Projekt powstał w latach 1894–1895 dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich. Nad budową pracowali góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896.  W 2006 r. obiekt został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na cele ekspozycyjne. W pierwszej połowie 2011 roku w Galerii odbyła się pierwsza wystawa zatytułowana „Zakopane – pępek świata“.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Pierwsza kaplica na miejscu obecnego sanktuarium została wybudowana w 1951 roku. Od początku odbywały się tu nabożeństwa ku czci Matki Bożej, która pojawiła się w Fatimie. Budowę kościóła w obecnym kształcie rozpoczęto 13 maja 1990 roku. Uroczyste poświęcenia kościoła przez papieża Jana Pawła II miało miejsce w dniu 7 czerwca 1997 r. 

Mamy nadzieje, że tym tekstem zainspirowaliśmy Cię do urlopu w Zakopanem. Natomiast jeśli szukasz wakacji to setki ofert dostępnych jest w naszej wyszukiwarce. Chętnie pomożemy Ci w wyborze!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024