Boże Narodzenie na świecie – jak jest celebrowane?

Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejszy czas w roku. Miejskie ulice, place i rynki zamieniają się wówczas w kolorowe i rozświetlone przestrzenie. Przystrojone choinki rozbłyskują feerią barw, a wystawy sklepowe prześcigają się w jak najlepszym oddaniu ducha Narodzenia Chrystusa. Wszędzie dookoła panuje niesamowita atmosfera. Nawet pomimo mroźnej pogody ludzie wydają się być weselsi i bardziej radośni. Ale jak wygląda Boże Narodzenie na świecie? Czy Święta i Narodziny Chrystusa wszędzie wyglądają tak samo?

Boże Narodzenie na świecie

W zależności od kultury, dominującej religii, przestrzeganego w danym kraju kalendarza, a czasem pogody magiczny czas świąt może się różnić. Niezależnie jednak od wymienionych czynników w każdym zakątku świata jest to czas szczególny i świętowany na swój własny sposób (o świętowaniu w Polsce pisaliśmy już wcześniej).

swiateczna-atmosfera

Gruzja, czyli święta w kraju toastów

W Gruzji w związku z obowiązującym tam kalendarzem juliańskim mieszkańcy obchodzą święta 7 stycznia. Gruzini uwielbiają Boże Narodzenie, co po przyjeździe do ich kraju w tym okresie widać już na pierwszy rzut oka. Przepiękne dekoracje i błyszczące świąteczne iluminacje rozświetlają ulice większych miast i przyciągają wzrok zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców.

Tradycyjna gruzińska choinka nazywa się „cziczilaki” i wyrabiają ją mężczyźni z drewna leszczynowego lub orzechowego. Ustrugany drewniany słupek obwiesza się wysuszonymi i skręconymi strużynami leszczyny, przypominającymi nieco brodę. Czubek „drzewka” zdobi się małymi owocami (np. jagodami), co odzwierciedlać ma płodność. Cziczilaki w gruzińskiej kulturze symbolizuje biblijne rajskie drzewo życia. Tradycyjne, znane nam choinki też są popularne i widoczne na ulicach.

gruzja

Nieodłącznym elementem celebracji Narodzin Jezusa jest udział w Alilo – pochodzie po ulicach miast, w którym biorą udział tysiące osób. Uczestnicy marszu przebierają się w tradycyjne stroje, które w zależności od regionu mogą się nieco różnić. Dużą część biorących udział w Alilo stanowią dzieci, które tego dnia dorośli obdarowują słodyczami. Wszyscy śpiewają kolędy i wspólnie powtarzają, że „25 grudnia narodził się w Betlejem Jezus Chrystus” (7 stycznia w kalendarzu juliańskim to odpowiednik 25 grudnia w obowiązującym u nas gregoriańskim).

Boże Narodzenie w Gruzji to również przede wszystkim czas, który spędza się w gronie bliskich i rodziny. Po udziale w Alilo ludzie spotykają się w domach, gdzie wspólnie celebrują ten magiczny czas wznosząc toasty i klutywując tradycje z pokolenia na pokolenie.

Boże Narodzenie na świecie: Kolumbia 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Kolumbii rozpoczyna tzw. Dzień Świeczek (hiszp. Día de las velitas), który przypada 7 grudnia. Tego dnia w hołdzie Maryi Kolumbijczycy dekorują domy i ulice świeczkami i lampionami. Uwagę przykuwa wówczas każdy drobny szczegół: werandy, okiennice, balkony, krawężniki, place, parki – wszystko usiane jest kolorowymi ognikami świec.

swieczki

Po zmroku przychodzi czas na kulminację wieczoru. W blasku świec mieszkańcy zaczynają huczne świętowanie. W niebo wystrzeliwane są fajerwerki, dookoła rozbrzmiewa muzyka, a tańce nie mają końca. Nieodłącznym elementem party są również potrawy i przekąski, takie jak buñuelos (smażone na głębokim tłuszczu kulki ciasta z twarożkiem) czy empanady (pieczone lub smażone ciasto z farszem).

Z kolei od 16 grudnia, przez 9 dni przed Bożym Narodzeniem Kolumbijczycy uczestniczą w tzw. Novena of Aguinaldos. Jest to czas, kiedy rodziny i przyjaciele modlą się, kosztują przygotowane wcześniej potrawy i wspólnie śpiewają kolędy.

Po pierwsze w tym okresie ludzie zdobią swoje domy świątecznymi dekoracjami i przystrajają choinki. Po drugie – konstruują tradycyjne w Kolumbii spektakularne szopki betlejemskie i żłoby, do których wkłada się listy do dzieciątka Jezus spisane przez dzieci. Te tradycje i zwyczaje królują w Kolumbii od wielu lat. 

kolumbia-bogota

Na stole podczas „Cena de Navidad” czyli świątecznego obiadu nie może zabraknąć takich potraw, jak np. lechona (pieczona świnia faszerowana żółtym groszkiem, cebulą i ryżem) czy ajiaco (zupa z kurczakiem, pomidorami, kukurydzą i ziołem zwanym guascas). Dla uczestników biesiady dostępne są również tradycyjne arepy, buñuelos i wiele innych smakołyków. Po posiłku, podobnie jak w Polsce, większość Kolumbijczyków wspólnie udaje się na wieczorną mszę, po której ponownie rodzinnie zasiadają do stołu. Takie Boże Narodzenie na świecie na długo pozostanie w Twojej pamięci!

Boże Narodzenie na świecie egzotycznie – Kenia

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w kraju położonym we wschodniej części Afryki? W Kenii okres świąteczny to czas szczególny zwłaszcza dlatego, że jest to często jedyny okres w roku kiedy rodziny mają możliwość wspólnie spędzić kilka dni lub tygodni. Mieszkańcy miast odwiedzają swoich krewnych żyjących na wsi, dlatego ulice niektórych miast czasami mogą wydawać się wyludnione.

Boże Narodzenie na świecie

W przygotowaniach do świąt biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Po pierwsze dekoracje: kenijczycy dekorują domy i kościoły ozdobami z papieru, kolorowymi balonami, kwiatami, zielonymi roślinami i wstążkami. W dużych miastach, jak Nairobi dzieci śpiewają kolędy i odwiedzają sąsiednie domy, w zamian za co otrzymują łakocie lub pieniądze. 

Co pojawia się na świątecznym stole, zapytacie? Otóż tradycyjny kenijski posiłek podczas Bożego Narodzenia musi zawierać „nyama choma”. Jest to pieczone mięso kozie lub wołowina podawane zazwyczaj z obfitym dzbanem piwa, które poza miastem produkowane jest głównie w domach. Ponadto na wigilijnym stole często spotkać można pieczone kurczaki i baraninę, podawane z ryżem lub chlebkiem chapati. Różne plemiona posiadają też specjały przygotowywane według własnych przepisów. 

Świat stoi przed Wami otworem! Warto otwierać się na nowe formy spędzania okresu Narodzin Jezusa, a wtedy takie Boże Narodzenie na świecie na pewno nie będzie nudne.

Sprawdźcie oferty Wakacyjnej Papugi również na Boże Narodzenie na świecie. Polecamy Wam przede wszystkim naszą wyszukiwarkę. Z kolei biuro podróży Gliwice Wakacyjnej Papugi jest do dyspozycji 6 dni w tygodniu. Naszym zdaniem warto zapoznać się z aktualnymi ofertami na wakacje i nie tylko!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024