Najbardziej popularne jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Zapach ciasteczek, grzanego wina, prażonych migdałów, gorącej zupy. Do tego świąteczna muzyka w tle, renifery, sanie, mikołaje, choinki oraz uśmiechnięte twarze dookoła – taki klimat tworzy raz w roku jarmark bożonarodzeniowy. Oczywiście jest on też okazją do spotkania się z rodziną i znajomymi w szczególnej atmosferze i mnóstwem emocji. Jarmarki bożonarodzeniowe to też miejsce, gdzie jest mnóstwo stoisk z rękodziełami i innymi artykułami idealnymi na prezent pod choinkę. I nas fascynuje ten wyjątkowy czas w roku, dlatego przygotowaliśmy naszą subiektywną TOP listę  10 najbardziej popularnych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie.

Jarmarki bożonarodzeniowe: Madera w Portugalii

W sercu stolicy wyspy, czyli w Funchal, deptaki Avenida Arriaga zamieniają się raz w roku w niesamowitych spektakl. W 2021 roku wspólne świętowanie ma się odbyć od 1 grudnia do 9 stycznia 2022 roku. Na jarmarku czekają na Ciebie egzotyczne kwiaty, tradycyjne pamiątki i oczywiście typowe przysmaki i napoje tamtejszego regionu. Ponadto nie zabraknie też bogatego programu rozrywkowo-artystycznego z występami zespołów folklorystycznych na czele. Wg nas super przeżycie i fajny pomysł na choćby krótkie wakacje.

Tibilisi w Gruzji

Gruzja to naprawdę niesamowity kierunek na mapie Europy, choć być może trochę zapomniany. Niedaleko przepięknej alei Shota Rustaveli ustawiona jest choinka z drewnianymi chatami i kolorowymi światłami. W pobliżu organizowane są również przedstawienia teatralne, muzyczne i plenerowe. Jarmarki bożonarodzeniowe znajdują się oprócz tego w niemal każdym zakątku stolicy, gdzie lokalni handlowcy sprzedają rękodzieło, pamiątki, świąteczne smakołyki, gruzińskie słodycze i grzane wino. Impreza ta odbywa się co roku i trwa zwykle do końca grudnia.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie: Manchester w Wielkiej Brytanii

Manchester
©elements.envato.com

„Manchester Christmas Markets” obejmuje główny jarmark bożonarodzeniowy i wiele małych jarmarków, tworząc w ten sposób największą scenę świąteczną w Wielkiej Brytanii. Co roku około 300 domków i straganów kusi swoimi produktami, takimi jak międzynarodowe jedzenie, napoje i pięknie wykonane prezenty świąteczne. W tym roku dodatkowo planowane jest stworzenie lokalizacji dla rodzin z karuzelami i programem rozrywkowym. Różni artyści w tym magicy i teatr uliczny zadbają o wyśmienitą zabawę dla absolutnie każdego.

Urokliwy Trewir w Niemczech

Jarmarkt para
©elements.envato.com

Na naszej TOP liście nie mogło zabraknąć niemieckiego Trewiru i jego ponad 95 świątecznie udekorowanych stoisk. To tutaj na tle katedry w Trewirze możesz skosztować grzanego wina znad Mozeli czy kupić interesujące wyroby rękodzielnicze. W tym roku program jest bardzo atrakcyjny – od historycznego teatru lalek, przez śpiew tenorowy i wiele innych atrakcji. Jarmark odbędzie się od 19 listopada do 22 grudnia 2021. Naszym zdaniem jest to absolutnie cudowna destynacja przedświąteczna w Niemczech.

Bruksela w Belgii

Jarmarkt Bruksela
©elements.envato.com

Winter Wonders czy też Plaisirs d’Hiver to jest jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Belgii. Przygotuj się na kolorowe światła, szopkę, lodowisko i wiele innych rozrywek od 26 listopada do 2 stycznia 2022 roku. Warto dodać, że w tym roku postawiono na kilka innowacji, jak na przykład nowoczesna kopuła z audiowizualnymi spektaklami i koncertami. Poza tym na jarmarku pojawić się mają prawdziwy Święty Mikołaj i Smerfy. W takim towarzystwie wypad do Brukseli na pewno zaliczysz do udanych i chętnie tam wrócisz.

Jarmarki bożonarodzeniowe: Drezno w Niemczech

©elements.envato.com

„Dresdner Striezelmarkt“ to jeden z najpopularniejszych w Europie i najbardziej znanych na świecie jarmarków bożonarodzeniowych. Ta impreza bożonarodzeniowa w Dreźnie ma bardzo długą tradycję i jej początki sięgają zapisów z 1434 roku. Dziś jest to jarmark z ponad 200 stoiskami, które co roku przyciągają miliony turystów. W tym roku świętowanie zaplanowane jest na czas od 22 listopada do 24 grudnia 2021. Jak co roku czeka tam na Ciebie wiele atrakcji i smakołyków w tym oczywiście słodki Dresdner Christstollen (strucla z bakaliami lub marcepanem).

Magiczny jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu

©elements.envato.com

Od połowy listopada do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się w Wiedniu chyba najpiękniejsza „pora roku“, czyli place Wiednia zamieniają się w magiczne jarmarki. Dookoła czuć zapachy świątecznych wypieków i gorącego ponczu, które wprawiają turystów w jedyny w swoim rodzaju nastrój. Wiedeński świąteczny Christkindelmarkt przeobraża Rathausplatz w migoczącą bajkową krainę ze słodyczami, prezentami, karuzelą i warsztatami dla najmłodszych. Ten świąteczny obrazek uzupełniają  odświętnie udekorowane drzewa w pobliskim parku.

Budapeszt na Węgrzech

Jarmark bożonarodzeniowy na Placu św. Szczepana w stolicy Węgier to największy w Europie pokaz świetlny 3D przed największą katedrą w mieście. Na miejscu co 30 minut podziwiać możesz motywy bożonarodzeniowe wyświetlane na froncie katedry. Ponadto przygotowano też lodowisko o powierzchni 200 m2. Z kolei w weekendy organizowane się wspaniałe tańce ludowe. Nie brak też świątecznych smakołyków i tradycyjnego rzemiosła. Koniecznie musisz się tam wybrać i sam ocenić.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Jarmarkt zima kobieta
©elements.envato.com

„Betlejem Poznańskie“ na pl. Wolności i Starym Rynku to magiczna zimowa sceneria, która w ostatnich latach składała się z lodu, płatków śniegu i świątecznych atrakcji. Z kolei diabelski młyn gwarantuje spektakularny widok na historyczne części Poznania. “Betlejem Poznańskie” na Placu Wolności startuje w sobotę, 20 listopada 2021 r. i potrwa do niedzieli, 22 grudnia 2021r. Natomiast Jarmark na Starym Rynku rozpocznie się 4 grudnia. To co kto jest z Poznania i potwierdza niesamowity klimat tej imprezy?

Bazylea w Szwajcarii

Bazylea
©elements.envato.com

Naszym zdaniem absolutnie najpiękniejszy jarmark na całej TOP liście to jest właśnie ten na Barfüsserplatz i Münsterplatz. Jarmark w Bazylei uznawany jest też za najpiękniejszy w całej Szwajcarii. Cała starówka oraz sklepy i fasady wielu budynków są super oświetlone. Ponadto na ulicach oczarują Cię setki ogromnych, jasno świecących sosen. Od 25 listopada do 23 grudnia 2021 czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji i smakołyków, któym po prostu nie da się oprzeć. Gorąco polecamy! 

A może powinniśmy uzupełnić nasze zestawienie o jakieś inne jarmarki bożonarodzeniowe, które Ty odwiedziłeś? Daj znać – chętnie rozszerzymy naszą TOP listę. A jeśli szukasz prezentów pod choinkę inspirowanych podróżami to zerknij na ten artykuł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024