Przewodnik po Polsce: Kraków atrakcje

Kraków to niesamowite miejsce na mapie Polski o niezwykłym uroku ze mnóstwem zabytków. Do takich należy z pewnością Rynek Główny, największy średniowieczny rynek w Europie. Z kolei  Stare Miasto i Wzgórze Wawelskie, zwieńczone imponującym Zamkiem Królewskim to super destynacja na spacery. Ponadto Kraków to chyba najczęściej odwiedzane miasto w Polsce oraz zarazem polska stolica kultury. Na terenie Krakowa działa ponad 23 renomowanych uczelni, przez co studenci z całego świata nadają temu miastu oryginalny, międzynarodowy klimat. Kraków atrakcje to trochę taki temat rzeka, bo w Krakowie spotkasz je na każdym kroku. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze z nich.

Gdzie leży Kraków?

Dawna stolica Polski leży w Małopolsce nad Wisłą i znajduje się około 250 km od stolicy Polski, Warszawy.

Rynek Główny

Rynek-Glowny

Rynek Główny w Krakowie ma formę kwadratu o wymiarach 200 x 200 metrów. Jest on największym średniowiecznym rynkiem w Europie i prawdziwym unikatem architektonicznym. Projekt rynku powstał w 1257 roku i bazuje na średniowiecznej koncepcji planistycznej, chociaż w sensie architektonicznym znajdziesz w nim elementy praktycznie wszystkich epok stylistycznych. Większość budynków na Rynku zbudowano w stylu neoklasycznym. Na jego terenie mieszczą się:

  • Sukiennice (najstarsze na świecie centrum handlowe liczące ponad 700 lat)
  • XIII-wieczna gotycka wieża ratuszowa
  • unikalny XIV-wieczny gotycki kościół Mariacki
  • oraz mały kościółek św. Wojciecha, którego fragmenty pochodzą nawet z XI wieku.

Kraków atrakcje: Mały Rynek

Mały Rynek to nieco ukryty na tyłach kościoła Mariackiego równie piękny, jak Rynek Główny plac – ale bez tak wielkich tłumów. Ten regularny, prostokątny rynek pomocniczy oczaruje Cię kamienicami w stonowanych odcieniach zieleni, żółci i czerwieni. Niektóre z nich zachwycają swoją XVII-wieczną barokową ornamentyką. Na rynku znajduje się między innymi kościół św. Barbary. Warto dodać, że w epoce średniowiecza mieścił się tu targ mięsny, który dziś obejmuje wszelkiego rodzaju kramy z ręcznie malowanymi jajkami, bursztynową biżuterią i tradycyjnymi słodyczami.

Kościół Mariacki

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie góruje w północno-wschodniej części Rynku Głównego w centrum Krakowa. Charakterystyczną cechą tej budowli sakralnej są na pewno różnej wielkości wieże. Kościół Mariacki zbudowano z czerwonej cegły w stylu gotyckim i konsekrowano go w 1320 roku. Wieża północna ma wysokość 80 metrów i była strażnicą miejską. Niesamowicie zachwycające jest wnętrze kościoła ze swoim wspaniałym niebieskim sufitem wysadzanym gwiazdami, gotyckimi ornamentami i witrażami. Dodatkowo niepodważalnym arcydziełem jest fantastyczny ołtarz główny z 1489 roku, wykonany z drewna przez niemieckiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Z kolei z wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki upamiętniający dzielnego trębacza, który próbował ostrzec mieszkańców Krakowa przed atakiem Tatarów, ale został trafiony strzałą i zginął.

Katedra na Wawelu

Katedra-na-Wawelu

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, czyli po prostu Katedra na Wawelu to miejsce ceremonii koronacyjnych, pogrzebów i pochówków polskich monarchów i dostojników. Jest to wyjątkowa katedra będąca skarbem polskiej historii. Zwiedzając ją i przechodząc wśród wspaniałych grobowców i królewskich sarkofagów z pewnością poczujesz podniosły klimat tej budowli sakralnej. Warto dodać, że Katedra na Wawelu to też imponujące dzieło architektoniczne zbudowane z cegły i białego kamienia wapiennego. Dodatkowo dzisiejsza katedra wawelska jest w zasadzie budowlą gotycką, ale później wznoszono kaplice w różnych stylach. W jej murach spoczywają nie tylko jedni z najważniejszych monarchów Polski, ale także ich rodziny i wielcy bohaterowie, jak na przykład marszałek Jan Piłsudzki. 

Kraków atrakcje: Sukiennice

Sercem Rynku Głównego w Krakowie są z pewnością Sukiennice. Pierwotnie były one punktem handlowym dla miejscowych kupców tekstylnych. Początki Sukiennic były i może skromne, ale dziś mieszczą one w 108-metrowym budynku w stylu renesansowym najlepszy targ z pamiątkami w mieście. Spacerując tam znajdziesz na miejscu stragany z malowanymi jajkami, biżuterię z bursztynu, produkty drewniane, pocztówki i wiele innych pamiątek. Polecamy wybrać się wieczorem na rynek, bo wtedy Sukiennice pięknie się prezentują w świetle reflektorów. Na pierwszym piętrze Sukiennic znajduje się oddział Muzeum Narodowego.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek-Krolewski-na-Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu był politycznym i kulturalnym centrum Polski do końca XVI wieku. Jest on wielkim symbolem polskiej państwowości. Pierwotnie była to raczej skromna rezydencja zbudowana na początku XI wieku przez Bolesława I obok kaplicy poświęconej Najświętszej Marii Pannie. Następnie Zamek Królewski został przebudowany na zlecenie Kazimierza III na spektakularny gotycki zamek, jednak budowla spłonęła w 1499 roku. Po tym wydarzeniu Zygmunt I zlecił budowę nowej rezydencji. W ciągu 30 lat ukończono budowę potężnego renesansowego pałacu zaprojektowanego przez włoskich architektów. Zamek był wielokrotnie przebudowywany mimo to do dziś zachowała się trzykondygnacyjna renesansowa budowla z dziedzińcem otoczonym z trzech stron arkadami.

Kraków atrakcje: Krakowski Kazimierz

Kazimierz to dziś jedna z najpopularniejszych dzielnic miasta. Kiedyś jednak był on samodzielnym miastem z własnym statutem miejskim i prawami. W dzielnicy tej żyła diaspora żydowska oraz ludność żydowsko-polska. Dziś oczywiście struktura etniczna Kazimierza się zmieniła, jednak po architekturze widać wpływy z dawnych czasów. W tej dzielnicy Krakowa czekają na Ciebie różne punkty turystyczne, w tym kościoły, synagogi i muzea. Oczywiście nie brakuje tu popularnych kafejek oraz znanych pracowni artystycznych i galerii w rejonie ulic Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Jeśli chcesz zatem doświadczyć atmosfery krakowskiej bohemy to koniecznie wybierz się właśnie tam.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Oskara Schindlera

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera znajduje się na krakowskim Zabłociu. Jest to budynek administracyjny dawnej fabryki naczyń emaliowanych znany jako Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera. Był on niemiecko-morawskim kierownikiem fabryki, który w czasie III Rzeszy zatrudniał setki Żydów w swojej fabryce naczyń emaliowanych w Krakowie. Jeśli chodzi o jego przekonania polityczne to był on zwolennikiem reżimu nazistowskiego, ale dzięki swoim działaniom uratował wiele istnień ludzkich. Warto odwiedzić to miejsce po to chociaż, aby dowiedzieć się więcej na temat okupacji hitlerowskiej w Krakowie.

Kraków atrakcje: Stare Miasto

Stare Miasto to najstarszy obszar Krakowa, a jego centrum stanowi wspomniany już Rynek Główny. Tworzą je najważniejsze krakowskie zabytki jak na przykład Sukiennice, Kościół Mariacki oraz niezliczona ilość kafejek i barów. To tutaj znajdziesz średniowieczne uliczki Krakowa we wszystkich kierunkach od Rynku Głównego. Ponadto na Starym Mieście podziwiać możesz wspaniałą architekturę gotycką, renesansową i barokową, a także około 25 muzeów. W 1978 Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem powędrowało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Barbakan

XV-wieczna budowla z siedmioma wieżyczkami w Krakowie, w której kiedyś mieściła się główna brama miasta – Brama Floriańska – a w jej obrębie Stare Miasto to Barbakan. Ponadto jest to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Dziś mieści się tam oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oprócz wystaw odbywają się tam walki sportowe jak chociażby mistrzostwa Polski w szermierce bądź historyzowane walki rycerskie i tańce dworskie.

Kraków atrakcje: Park miejski Planty

Planty
© Zygmunt Put Zetpe0202 (Wikimedia)

Planty rozpościerają się wokół Starego Miasta na długości 4 km i zajmują 21 hektary. Park ten powstał na początku XIX wieku, aby zastąpić stare mury miejskie po ich zniszczeniu. Planty składają się z ośmiu ogrodów zaprojektowanych w różnych stylach, połączonych chodnikami i trawnikami oraz zwieńczonych różnorodnymi fontannami i rzeźbami. Spacerując po Plantach od razu poczujesz ducha historii Krakowa, bo znajdziesz tam XIII-wieczną gotycką Bramę Floriańską oraz Barbakan. Natomiast bardziej nowoczesne budynki wzdłuż parku to secesyjny Pałac Sztuki i Bunkier Sztuki.

Uniwersytet Jagielloński

© Lestat (Jan Mehlich) - Wikimedia

Uniwersytet Jagielloński, którego początki sięgają 1364 roku to jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowej. Dodatkowo uchodzi on za jedną z najlepszych uczelni wyższych na naszym kontynencie. W budynku Collegium Maius zwiedzisz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym wyeksponowano pamiątki uniwersyteckie oraz przybory naukowe związane z dziejami uniwersytetu. W jego zbiorach znajdziesz na przykład kolekcję przyrządów astronomicznych, także te, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik.

Dzielnica Podgórze

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa nad Podgórzu © WiWok - (Wikimedia)

Podgórze leży na południowym brzegu Wisły, u podnóża Wzgórza Lasoty. Pierwotnie było to osobne miasto, ale w 1915 roku, po rozpadzie Cesarstwa Austro-Węgierskie, miasto zostało połączone z Krakowem. W dzielnicy tej mieszkała duża liczba ludności żydowskiej, a tysiące jej mieszkańców w czasie II wojny światowej trafiło do obozów koncentracyjnych. Ponadto w pobliżu znajduje się kilka innych miejsc pamięci, w tym Apteka „Pod Orłem“ i Miejsce Pamięci KL Płaszow.

Kraków atrakcje: Plac Bohaterów Getta

© Mister No (Wikimedia)

Plac Bohaterów Getta upamiętnia tysiące krakowskich Żydów, którzy zostali przymusowo przesiedleni i uwięzieni w getcie w Podgórzu. Plac Zgody, plac w sercu getta, w czasie II wojny światowej był punktem z którego ludność żydowska wsiadała do pociągów jadących do Płaszowa, Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych. Na placu mieści się pomnik upamiętniający krakowskie getto składający się z 70 krzeseł.

Synagoga Remu

Kraków

Synagoga Remu znajduje się na krakowskim Kazimierzu i jest najmniejszą z zabytkowych synagog na terenie Krakowa. Jest ona ponadto drugim najstarszym żydowskim domem modlitwy w Krakowie, przez co pierwotnie zwana była Nową. Jak wiele obiektów sakralnych w Krakowie, również i Synagoga Remu była wykorzystana przez Niemców w czasie II wojny światowej jako magazyn i została splądrowana z przedmiotów kultu religijnego i mebli, jednak sam budynek ocalał. Przy synagodze mieści się ostatni dobrze zachowany żydowski cmentarz renesansowy w Europie (pochowany jest tam rabin Moses Isserles).

Stara Synagoga

© Jakub Hałun (Wikimedia)

Stara Synagoga powstała w XV wieku i łączy w sobie niemiecki i czeski styl gotycki. Co więcej jest ona jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Podobnie jak w przypadku Synagogi Remu w czasie II wojny światowej Niemcy przejęli budynek i wykorzystywali go jako magazyn. Obecnie w zrekonstruowanej synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. W zbiorach muzeum znajdują się żydowskie przedmioty obrzędowe, stroje świąteczne i wyroby rzemieślnicze, a także stała wystawa poświęcona życiu rodzinnemu i prywatnemu.

Kraków atrakcje: Synagoga Tempel

Zbudowana w latach 1860-1862 z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych i Towarzystwa Religijno-Cywilizacyjnego w Krakowie Synagoga Tempel jest jedną z czterech czynnych synagog w dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz. Znana jest ona ze swojego wnętrza dekorowanego w stylu mauretańskim oraz pięknego zespołu 36 witraży z motywami florystycznymi i geometrycznymi. Obecnie odbywają się tu okazjonalne nabożeństwa oraz regularne wydarzenia społeczności żydowskiej, takie jak koncerty.

Apteka „Pod Orłem“

© Adrian Grycuk (Wikimedia)

Apteka prowadzone przez Tadeusza Pankiewicza w sercu Podgórza, która bardzo dobrze prosperowała do czasu, gdy w 1941 roku naziści zamknęli dzielnicę i utworzyli getto dla społeczności żydowskiej. Tutaj mieszkańcy kupowali leki i różne produkty farmaceutyczne, których używali nie tylko ze względów zdrowotnych. Wielu mieszkańców używało farby do włosów, by ukryć swoją tożsamość, a nawet środków uspokajających, by uciszyć dzieci podczas obław nazistowskich. „Apteka pod Orłem“ jest obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajdziesz tam między innymi multimedialne eksponaty, a także liczne świadectwa ocalałych z Holokaustu i Polaków. Zaprezentowano tam w sposób bardzo praktyczny informacje dot. realiów życia w getcie i roli apteki.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum-Lotnictwa

Mieści się ono na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny i znajdziesz tam stare samoloty, silniki oraz tablice informacyjne dot. historii lotnictwa. Lotnisko wojskowe jest jednym z najstarszych na świecie. Zbudowano je w 1912 roku za czasów rozwoju Cesarstwa Austro-Węgier. Tutaj odbywały się szkolenia załogi i remonty samolotów w czasie wojny. Do II wojny światowej lotnisko było ważną bazą Polskich Sił Powietrznych, podczas której Niemcy wykorzystywali je do zaopatrywania frontu wschodniego. W zbiorze muzeum znajduje się ponad 200 samolotów, w tym kilku unikalnych i niezwykle rzadkich modeli z okresu I wojny światowej, a także ogromny zbiór archiwów i fotografii.

Kraków atrakcje: Dom Jana Matejki

Dom-Jana-Matejki-2
© Julo, using (Wikimedia)

Jan Matejko pracował i mieszkał w trzypiętrowej kamienicy, która krótko po jego śmierci pod koniec XIX wieku została przekształcona w muzeum biograficzne. Setki przedmiotów i drobiazgów należących do Matejki i gromadzonych przez lata tworzą stosunkowo niewielką, ale bardzo znaczącą kolekcję – od jego okularów do czytania po renesansowe meble czy zabytkową broń palną. Sam Jan Matejko to oczywiście jeden z najsłynniejszych polskich malarzy. Do jego najbardziej znanych dzieł należą Bitwa pod Grunwaldem, Unia Lubelska, Rejtan, a także cykl rysunków Poczet królów i książąt polskich.

Kraków atrakcje: Kościół św. Wojciecha

Kosciol-sw.-Wojciecha
© Zygmunt Put (Wikimedia)

Ten kościół rzymskokatolicki znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie i jest jedną z najstarszych kamiennych budowli sakralnych w Polsce. Kościół był kilkakrotnie odnawiany, ale od czasu przebudowy w stylu barokowym w latach 1610-tych pozostał stosunkowo nienaruszony. Wedle tradycji w tym miejscu miał głosić kazania św. Wojciech, a na pamiątkę tego wydarzenia miał powstać drewniany kościółek. Warto zwrócić uwagę na podziemia kościoła, w których znajdziesz ekspozycję związaną z historią Rynku.

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika (Skałka)

Skałka
© Zygmunt Put Zetpe0202 (Wikimedia)

Jest to barokowy kościół i klasztor paulinów w Krakowie przy ulicy Skałecznej 15. Sanktuarium, – jak mówi legenda – jest miejscem makabrycznego mordu dokonanego w XI wieku na patronie Krakowa i Polski, biskupie Stanisławie ze Szczepanowa.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum-Etnograficzne
© Zygmunt Put (Wikimedia)

Muzeum Archeologiczne w Krakowie ma w swoich zbiorach słowiańskiego boga – czterotwarzowy kawałek kamienia. Nazwa tej rzeźby to Idol ze Zbrucza, idol zbruczański, idol z Liczkowiec, bałwan ze Zbrucza, pot. Światowid. W krakowskim Muzeum Archeologicznym znajdują się setki innych artefaktów, które zawierają informacje na temat ludzi z czasów starożytnych, którzy niegdyś rządzili Europą Wschodnią. Jako ciekawostkę warto dodać, że muzeum mieści się w XIV-wiecznej twierdzy o fascynującej historii, która z wystawnego średniowiecznego pałacu stała się w XIX wieku austriackim więzieniem.

Kraków atrakcje: Żydowskie Muzeum Galicja

© Zygmunt Put Zetpe0202 (Wikimedia)

Żydowskie Muzeum Galicja poświęcone jest pamięci ofiar Holokaustu i prezentuje na fotografiach żydowską kulturę byłego austro-węgierskiego regionu Galicji. Zobaczysz tu eksponaty, które na pewno na długo pozostaną w Twojej pamięci. Wystawa główna, zatytułowana „Śladami Pamięci“, przedstawia pracę fotoreportera Chrisa Schwarza i pokazuje pozostałości austro-węgierskiego dziedzictwa serca galicyjskiej społeczności żydowskiej na fotografiach cmentarzy, domów, synagog itp. Poruszające miejsce, którego naszym zdaniem nie można pominąć będąc w Krakowie.

Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach

Galeria-Sztuki-Polskiej-XIX-Wieku-w-Sukiennicach
© Jeroen Fossaert (Wikimedia)

Galeria ta znajduje się w słynnych krakowskich Sukiennicach. Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach koncentruje swoją uwagę na sztuce polskiej XIX wieku. Kolekcja obejmuje tysiące obrazów i rzeźb, a wystawa składa się głównie z darów od lokalnych kolekcjonerów i artystów. Poszczególne dzieła znajdują się w czterech różnych pomieszczeniach XIX-wiecznego salonu, z których każde nosi imię znanego polskiego artysty i jest związane z konkretnym okresem historycznym. Dzieła wystawione są w czterech salach: Oświecenie (sala Bacciarellego), Romantyzm. W stronę sztuki narodowej (sala Piotra Michałowskiego), Wokół Akademii (sala Siemiradzkiego, dawna Hołdu pruskiego) i Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu (sala Chełmońskiego, dawna Czwórki).

Kraków atrakcje: Dom Józefa Mehoffera

Dom-Józefa-Mehoffera
© Cancre (Wikimedia)

Józef Mehoffer (uczeń Jana Matejki) jest to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Był on bardzo utalentowanym witrażystą, którego prace możesz dziś podziwiać w licznych kościołach Krakowa i całej Galicji. Mieszkał i tworzył w domu przy ulicy Krupniczej 26 aż do śmierci w 1946 roku. Sam dom jest w doskonałym stanie. Dom Józefa Mehoffera jest znany z pięknej kawiarni ogrodowej Meho Cafe – Bar & Garden, która jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Krakowie.

Cricoteka (Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora)

Cricoteka
© Jakub Hałun (Wikimedia)

Krakowska Cricoteka to teatr, przestrzeń wystawiennicza i księgarnia poświęcona dziwacznej formie teatru eksperymentalnego i człowiekowi, który ją stworzył w 1955 roku. Mamy na myśli awangardowego i kontrowersyjnego dramaturga, projektanta, reżysera i artysty Tadeusza Kantora. Udając się do muzeum znajdziesz w nim dziwaczne scenografie teatralne z przerażającymi manekinami, lalkami i kostiumami. Wizyta w Muzeum Cricoteka to naprawdę ciekawe doświadczenie. Nowoczesna architektura muzeum, czyli dawnej elektrowni, która służy jako nadrzeczna przestrzeń wystawiennicza z rdzawym metalem i czarnym szkłem na zewnątrz oraz wspaniałe widoki na miasto i Wisłę to powody dla którego warto  wybrać się na ulicę Nadwiślańską 2/4.

Kraków atrakcje: Muzeum Narodowe

Muzeum-Narodowe
© Kgbo (Wikimedia)

Największe muzeum w całym Krakowie, Muzeum Narodowe jest właściwie regionalnym (i najważniejszym) oddziałem Muzeum Narodowego. W samym Krakowie jest ponad 21 oddziałów, na które składa się 12 pracowni konserwatorskich, 2 biblioteki i 11 galerii podzielonych według epok sztuki, w sumie ponad 780 000 dzieł sztuki. Historia powstania muzeum sięga czasów Henryka Siemiradzkiego, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy, który ofiarował jedno ze swoich dzieł miastu Kraków. W ślad za nim poszło setki innych artystów i kolekcjonerów. W skutek tych darowizn miasto musiało złożyć specjalny wniosek o umieszczenie tej bezcennej kolekcji. Tworząc muzeum, rząd polski chciał przybliżyć dorobek krakowskiego środowiska artystycznego i sztuk plastycznych.

Kraków atrakcje: Pracownia i Muzeum Witrażu

© Cancre (Wikimedia)

Krakowska Pracownia i Muzeum Witrażu w historycznej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego 23 to wystawa sztuki i warsztat witrażowy z 1902 roku w jednym. Zwiedzając to miejsce nie tylko poznasz eksponaty i zbory muzeum, ale i na żywo zobaczysz proces powstawiania witraży. Dlaczego w ogóle powstała taka atrakcja? Odpowiedź jest dość banalna, gdyż krakowskie kościoły znane są z błyszczących witraży. Jest to forma rzemiosła, która osiągnęła swój szczyt na początku XX wieku w latach secesji. W tym czasie wielu znanych polskich witrażystów, w tym Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański, tworzyło swoje kolorowe i dzieła w pracowni, którą w 1902 roku otworzył polski artysta SG Żeleński.

Kraków atrakcje: Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii
© Delimata (Wikimedia)

Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (MuFo) to miejsce kultowe dla fanów fotografii oraz profesjonalnych fotografów. W muzeum zaprezentowano wystawę, która dostarcza informacji na temat ewolucji i rozwoju tej dziedziny sztuki. Znajduje się tam kilka kompaktowych sal wypełnionych starymi aparatami fotograficznymi, różnymi zabytkowymi urządzeniami, historycznymi zdjęciami Krakowa, a nawet starą ciemnią. Ponadto znajdziesz tam czasowe ekspozycje słynnych fotografów z całego świata.

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie powstało w 1905 roku. Jednak otwarto je dopiero w 1994 roku. Kolekcja muzeum przy ul. Kanoniczej 19-21 zawiera ponad 600 dzieł sztuki sakralnej z okresu od XIII do XVIII wieku prezentowanych w 16 salach. Nieżyjący już papież Jan Paweł II, znany wcześniej jako Karol Wojtyła, mieszkał tu jako młody ksiądz. Z kolei gdy został arcybiskupem krakowskim, w 2005 roku muzeum zostało nazwane jego imieniem. Będąc tam masz możliwość zobaczyć pokój, w którym papież mieszkał w latach 1958-1967, a także wiele jego osobistych przedmiotów, w tym narty.

Nowa Huta

© Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl (Wikimedia)

Nowa Huta to przedmieście zbudowane dziesięć kilometrów na wschód od centrum Krakowa. W sumie Nowa Huta była trochę elementem komunistycznej propagandy, aby oddać do dyspozycji  powierzchnię mieszkalną ludziom w „mieście-ogrodzie“. Jak w przypadku wielu idealistycznych planów, radzieckie miasto marzeń nigdy nie zostało ukończone, a Nowa Huta stała się punktem zapalnym politycznej rebelii podczas strajków solidarnościowych na początku lat 80-tych. Natomiast dziś Nowa Huta to jedno z największych przedmieść Krakowa, składające się głównie z rzędów prefabrykowanych bloków mieszkalnych.

Atrakcje w okolicach Krakowa - TOP 3

Nie tylko sam Kraków, ale również jego okolice są idealnym celem na wycieczki przy okazji pobytu w samym Krakowie.

Auschwitz-Birkenau – Miejsce Pamięci i Muzeum

Ausschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to największy pod względem liczby ofiar nazistowski obóz koncentracyjny oraz obóz zagłady w Oświęcimiu. Utworzono go latem 1940 r. i był pierwotnie przeznaczony dla polskich więźniów politycznych. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II – Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych. Auschwitz-Birkenau jest obecnie ważnym miejscem historycznym, w którym odwiedzający mogą zastanowić się nad okropnościami ludobójstwa.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka

Około 14 kilometrów na południowy wschód od centrum Krakowa mieści się Wieliczka. Jest to kopalnia soli, która działa nieprzerwanie od  ponad 700 lat. Znajdziesz tu labirynt komór ręcznie wyrzeźbione z bloków soli. Kopalnia Soli w Wieliczce od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Soli w Wieliczce słynie Znane ze swoich właściwości leczniczych ze względu na jej mikroklimat. W podziemiach powstało uzdrowisko, gdzie na głębokości 135 metrów leczy się przewlekłe alergie.

Tyniec

Na brzegu Wisły, kilka kilometrów na południe od centrum Krakowa, znajduje się opactwo benedyktyńskie z drugiej połowy XI w. Klasztor założył król Bolesław Śmiały. Romański kościół w XV i XVII wieku został gruntownie przebudowany i dziś prezentuje się w barokowym stylu. Oprócz barokowego wnętrza warto zobaczyć fragmenty architektury romańskiej oraz krużganek z gotyckimi malowidłami. Klasztor Benedyktynów w Tyńcu od lat znany jest z odbywających się tu koncertów organowych.

To była nasza subiektywna lista w ramach tematu „Kraków atrakcje“. Jest ich wprawdzie sporo, ale to tylko reprezentacyjne zestawienie naszym zdaniem tych miejsc w Krakowie, które na pewno trzeba zobaczyć. Jeśli szukasz noclegów na city break w Krakowie to spojrzyj na poniższe oferty.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024