Polska otwiera granice 13 czerwca 2020 i znosi tym samym ograniczenia w podróżowaniu

Na tę wiadomość czekali chyba wszyscy z utęsknieniem. Od 13 czerwca 2020 granice Polski ponownie zostaną otwarte. O północy z 12 na 13 czerwca znowu będziemy mogli podróżować do krajów Wspólnoty Unii Europejskiej, a obywatele z innych państw członkowskich bez przeszkód wjechać do Polski. Taka informacja zdecydowanie świadczy o powrocie do normalności od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. 

Polska otwiera granice - najważniejsze informacje

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w środę (tj. 10.06.2020), że od 13 czerwca (sobota) ze strony Polski nie będzie ograniczeń w ruchu granicznym i będziemy mogli swobodnie podróżować w kierunku Czech, Litwy, Niemiec i Słowacji. „Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami– żeby powróciły do poprzedniego stanu“ – dodał premier. Decyzję tę podjęto ze względu na malejącą liczbę zakażeń COVID-19 w Unii Europejskiej. Naturalnie możliwość swobodnego poruszania się wewnątrz Wspólnoty zależy oczywiście od postanowień krajów sąsiednich. 

Z takiego ruchu był bardzo zadowolony premier landu Brandenburgia, Dietmar Woidke. Wspomniał on, że pozwoli ona na powrót do sytuacji sprzed wybuchu pandemii, czyli do reaktywacji europejskiej normalności w tym względzie. Jeśli chodzi o granicę z Czechami to już od kilku dni czescy strażacy usuwali tymczasowe bariery. Natomiast nie jest jeszcze znane stanowisko Słowacji w tej sprawie i musimy jeszcze poczekać na rozwój sytuacji. Dodatkowo od 16 czerwca planuje się wznowienie lotów międzynarodowych.

Do Polski bez kwarantanny

granice

I kolejna uciążliwa kwestia, czyli przymusowa kwarantanna po przekroczeniu granic Polski idzie w zapomnienie. Bez obowiązku 14-dniowej izolacji do Polski wjadą zarówno Polacy, jak i obywatele krajów UE. W ten sposób zyskamy prawo do nieograniczonego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Kontrole na granicach będą miały charakter wyrywkowy (tak jak to miało miejsce przed pandemią). Warto dodać, że granice zewnętrzne UE pozostają zamknięte.

Tak dobre wieści oznaczają, że wakacje 2020 da się jeszcze uratować i cieszyć się wolnym czasem w miesiącach letnich. Jeśli zatem szukasz noclegu i wycieczek to chętnie pomożemy Ci w wyborze. Ponadto zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki lub kontaktu z nami czy to telefonicznie, drogą mailową czy za pomocą wiadomości prywatnej na Facebook’u

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023