Krzywy Las koło Gryfina – koniecznie musisz go zobaczyć!

Zapierający dech w piersiach, spektakularny, mistyczny, tajemniczy.  Ale co sprawiło, że sosny w pobliżu Gryfina w okolicy nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo rosną w taki charakterystyczny i nietypowy sposób? Będąc na miejscu, aż nie można uwierzyć własnym oczom. Nagle widzisz przed sobą drzewa jakby odwrócone do góry nogami wręcz przypominające znaki zapytania. Krzywy Las koło Gryfina to miejsce na mapie Polski na pewno atrakcyjne i idealne jako motyw fotograficzny. Spróbujemy zatem zastanowić się jak powstał ten nietuzinkowy las i czym natura (a może człowiek?) nas w tym przypadku zaskoczyła…

krzywy las
Krzywy Las (Der krumme Wald)

Krzywy Las koło Gryfina - wybryk natury czy naturalne zjawisko?

Może zacznijmy od faktów. Na obszarze 1,7 hektara wyrosło około 400 zdeformowanych drzew. Sosny są wygięte pod kątem około 90 stopni blisko 40 centymetrów nad ziemią, a w dodatku prawie wszystkie w tym samym kierunku. To zagięcie dochodzi od jednego do trzech metrów wysokości. Co więcej wokół tych nietypowych okazów są też normalne sosny. Wiek tych krzywych drzew szacuje się na prawie 80 lat. Oznacza to, że musiały zostać zasadzone w drugiej połowie lat 30-tych ubiegłego wieku. Na temat ich powstania krąży wiele teorii. Wśród nich są zarówno te rodem z bajki oraz bardziej prawdopodobne scenariusze. Oto kilka z nich:

  1. Mieszkańcy tamtejszych terenów często mówią, że ten las jest najzwyczajniej w świecie nawiedzony.
  2. Podejrzewa się, że silne działanie pola magnetycznego mogło doprowadzić do wygięcia pni.
  3. Kolejna teoria za deformację drzew obwinia toksyczne chemikalia lub ewentualne choroby.
  4. Przypuszcza się także, że obfite opady śniegu mogły doprowadzić do powstania tych charakterystycznych krzywizn.
  5. Kolejna legenda mówi, że dziwne kształty pni drzew są wynikiem przejechania czołgów przez młody las pod koniec II wojny światowej.
  6. Chyba najczęściej słyszy się, że za wygląd tych drzew są odpowiedzialni ludzie. Ponoć ukształtowali je oni celowo, by uzyskać krzywulce do budowy statków lub mebli. Ten kształt drzew to mógłby być efekt wycinania młodych pni sosen od strony północnej i dociskanie ich czubków, zawsze zwróconych na północ, do ziemi. W miarę wzrostu drzew, wierzchołki wyginają się do góry, tworząc krzywizny, które przetrwały w tej formie do dziś.

Jakoś tak trudno uwierzyć w żadną z nich. Z kolei miejscowy, 85-letni kronikarz Günter Höppner z pobliskiego Mescherina po drugiej stronie Odry przypomina sobie pewne wydarzenie z tamtego czasu. W 1942 roku przechodziły ekstremalne wichury w wyniku których wiele dużych drzew zostało wyrwanych i przełamanych. Więc może to silne podmuchy doprowadziły do powstania tego mistycznego wręcz miejsca. 

Krzywy Las to pomnik przyrody, który warto odwiedzić

Krzywy Las
Krzywy Las - spacer wśród tajemniczych drzew

A może  ktoś z Was słyszał o innej teorii i chce się z nią podzielić? Zapraszamy do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami.

Naszym zdaniem ten las sosnowy to niebywała atrakcja i gorąco polecamy wycieczkę w to miejsce. Po drodze na wakacje w Berlinie na pewno opłaca się tam wstąpić. 

 

Gdzie znajduje się Krzywy Las

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024