Koronawirus – w tych krajach nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku

Wszędzie słyszymy o światowej pandemii koronawirusa. Ale czy aby na pewno koronawirus zawitał w każdym zakątku naszego globu? Spośród 193 państw na świecie 181 zgłosiło potwierdzone przypadki zachorowań na COVID-19. Oznacza to, że 12 krajów jest nadal wolnych od pandemii i zakażeń koronawirusem. Ale czy jest to w ogóle możliwe? A jeśli tak to dlaczego tak jest? 

Koronawirus - w tych państwach na próżno go szukać

samoa

W ostatnich miesiącach koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie i znalazł się tym samym nawet w najbardziej odległych regionach świata. Jednak 12 krajów nie zgłosiło jeszcze ani jednego przypadku Coronavirus SARS-CoV-2 do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ani do Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Kraje, które w ogóle nie pojawiają się w statystykach jako dotknięte pandemią to:

  • Kiribati
  • Korea Północna 
  • Mikronezja (Sfederowane Stany Mikronezji)
  • Nauru
  • Palau
  • Samoa
  • Tonga
  • Turkmenistan 
  • Tuvalu
  • Wyspy Salomona 
  • Wyspy Marshalla
  • oraz Vanuatu 

12 krajów bez koronawirusa - jak to możliwe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno rzuca się w oczy fakt, że 10 z 12 wyżej wymienionych państw należy do grup wyspiarskich na środku Oceanu Spokojnego. Można by zatem wysnuć tezę, że ich położenie geograficzne ma wpływ na brak zachorowań na koronawirus. Ponadto rządzący w tych krajach odpowiednio wcześnie podjęli rygorystyczne działania, aby się odizolować. Przykładem wprowadzenia surowych obostrzeń są choćby Wyspy Salomona, na teren których od lutego wjechać można tylko z ważnym zaświadczeniem lekarskim. Dodatkowo podróżni przybywający z krajów z potwierdzonymi infekcjami muszą spędzić 14 dni w kwarantannie. Podobnie odbywa się to też w Vanuatu. Jednak ma to też swoje konsekwencje. Ogromne straty w turystyce i rybołówstwie to cena jaką należy zapłacić za tak mocne odizolowanie się. Eksport ryb jadalnych i akwariowych załamał się, a eksperci spodziewają się strat w wysokości od 30 do 50%. Ale wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze.

W Turkmenistanie wiele przypadków zachorowań na zapalenie płuc

koronawirus planeta ziema

Sytuacja nieco inaczej wygląda w Turkmenistanie. Oficjalnie Turkmenistan nie zgłosił WHO ani jednego przypadku zachorowania na koronawirus. Jednak wielu ekspertów nie jest do końca pewnych czy tak faktycznie jest, ponieważ Turkmenistan graniczy z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem, Iranem i Afganistanem, w których infekcje występują. Turkmenistan jest dość osobliwym przypadkiem, gdyż w państwie tym przez stosunkowo długi czas społeczność ignorowała zalecane środki higieny i rygor sanitarny. Dopiero w połowie lipca władze wydały pierwszy apel o noszenie masek ochronnych, ale ze względu na rzekome wysokie stężenie pyłu w powietrzu. Na początku lutego ograniczono jedynie ruch lotniczy, zawieszono loty do i z Chin oraz zamknięto granice. Z informacji Biura Spraw Zagranicznych wynika również, że od 13 lipca nie jest możliwe dalsze podróżowanie po kraju.

W pozostałych krajach wdrożono środki zapobiegawcze związane z rozwojem pandemii COVID-19. Warto dodać też, że Tuvalu i Nauru są bardzo sporadycznie odwiedzane przez turystów, co na pewno przyczyniło się do braku infekcji w tych miejscach.

Ponadto w rubryce koronawirus znajdziesz pozostałe informacje dotyczące COVID-19, ograniczeń w podróżowaniu i news’ów związanych z tym tematem.

*Informacje aktualne w dniu publikacji, tj. 19.10.2020

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024