Święta Bożego Narodzenia w Polsce

Święta Bożego Narodzenia w Polsce mają długą tradycję i są chyba najpiękniejszym czasem w roku. Boże Narodzenie to czas, gdy dzieciątko Jezus przychodzi na świat. To czas radości, miłości, oraz spotkań bliskich sobie ludzi. Ze względu na zmieniający się klimat, w grudniu często pogoda nie dopisuje. Wszyscy marzą by w te szczególne dni jakim jest wigilia i zobaczyć płatki śniegu spadające z nieba. Przeczytaj za co Polacy kochają Boże Narodzenie.

Śnieg i mróz w Święta nikomu nie przeszkadza

Święta Bożego Narodzenia

Jak tylko pierwsza gwiazdka na niebie zabłyśnie całe rodziny spotykają się w ten wyjątkowy dzień jakim jest wigilia. Po tym jak każdy z domowników złoży sobie świąteczne życzenia i podzieli się opłatkiem, podawane są potrawy określane przez tradycje regionalne i rodzinne.

Święta Bożego Narodzenia w Polsce: tradycje i zwyczaje wigilijne

W czasie wieczerzy wigilijnej na stole pojawia się dwanaście potraw, ponieważ ta magiczna liczba określa 12 miesięcy w roku oraz 12 uczniów Jezusa. Potrawy są różne, lecz te niezmienne jak zupa grzybowa, kluski z makiem, barszcz grzybowy czy ryby można zobaczyć prawie na wszystkich stołach. Stary obyczaj mówi, iż powinno się spróbować każdej potrawy. Niezależnie czy się ją lubi czy nie, ale i w ten sposób według starych wierzeń okazuje się szacunek dla przyszłych płodów ziemi. W Polsce najbardziej popularną potrawą z makiem jest kutia.

Wigilia: potrawy i ich symbolika

Ciekawostką jest to, że przysmaki przygotowywane na stół wigilijny są ze składników niepoliczalnych np. z maku lub kaszy. Jest to magiczny symbol płodności oraz dobrobytu. Pomimo zachodzących zmian oraz niektórych zniesionych obrzędów na stole nie ma potraw mięsnych. Ze względu na rejon w którym się mieszka, zaczynając od nazewnictwa kończąc na różnorodności potraw, Wigilia wygląda to inaczej.

Święta Bożego Narodzenia w Polsce: choinka

Święta Bożego Narodzenia

U jednych pod choinkę prezenty przynosi Mikołaj a u innych Gwiazdor. Jest to wpływ mieszania się kultur. Prezenty każdemu z nas kojarzą się z radością i uśmiechem na twarzy. Najbardziej cieszą się dzieci. To one z niecierpliwością czekają na moment, aby pobiec pod choinkę i zobaczyć jaki prezent otrzymały. To są chwile, podczas których każdy rodzic cieszy się z tego iż, sprawia radość swojemu dziecku.

A może by tak Święta inaczej

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia w Polsce to magiczny czas na mapie naszych zajęć, kiedy można zapomnieć o troskach i smutkach. Rodziny rozmawiają, kultywują razem ze swoimi pociechami zwyczaj śpiewania kolęd i cieszą się, że mogą być razem.

Dla rodzin jest to moment odpoczynku, relaksu a czasem też wyjazdów, by moc spotkać się  z najbliższymi po trudach całego roku. Dlatego tez proponujemy zorganizować swoje świąteczne wakacje  z nami. Jeśli wybieracie się na wczasy to zapraszamy do rzucenia okiem na loty na naszej stronie. Dodatkowo zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki wakacji. Życzymy owocnych poszukiwań i udanych Świąt Bożego Narodzenia!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024