Wakacje w Chorwacji – część 2: te miejsca są idealne na udane wczasy

Krystalicznie czysta woda, przez którą można zobaczyć dno morskie, słoneczne plaże i malownicze średniowieczne miasta portowe… Brzmi bajkowo – a to wcale nie bajka! To wszystko i więcej można przeżyć decydując się na wakacje w Chorwacji. Ten mały kraj na wybrzeżu Adriatyku czeka na Ciebie z długim wybrzeżem, licznymi atrakcjami przyrodniczymi, urokliwymi zachodami słońca i interesującymi miejscami z unikatowym klimatem!

wakacje w Chorwacji

W drugiej części artykułu dowiesz się więcej o:

  • Istrii, półwyspie należącym głównie do Chorwacji
  • zatoce Kvarner i jej wyspach
  • Dalmacji
  • i dalmatyńskich wyspach

Istria – jeden z najsłoneczniejszych regionów w Europie

Istria

Istria to prawie 3500 km² duży półwysep w zachodniej części Chorwacji. Słowenia i Włochy również mogą pochwalić się dostępem do tego słonecznego półwyspu. Nic więc dziwnego, że region ten jest również pod silnym wpływem sąsiadów. Szczególnie wenecki klimat wielu istryjskich miast portowych, kuchnia i pewien sposobu życia „Dolce Vita“ dominują na tym obszarze.

Jeśli do Istrii doliczymy przybrzeżne wyspy to ma ona prawie 550 kilometrów linii brzegowej, gdzie małe skaliste zatoczki przeplatają się z piaszczystymi, słonecznymi plażami. Jednak jeśli zamierzasz nie tylko plażować to na Istrii jest wiele ciekawych miejsc takich jak:

  • malowniczy Rovinj z piękną starówką
  • Porec z dobrze zachowanym rzymskim kompleksem miejskim
  • i Pula, która może oczarować swoją ponad 3000-letnią historią.

Prawie 70 km długości ma z kolei „Rivera of Rovinj“, czyli jednen z najpopularniejszych odcinków linii brzegowej Istrii. To tutaj zlokalizowane są liczne zatoki z możliwością uprawiania sportów wodnych. Natomiast rodzinom z dziećmi polecamy wybrać 800-metrową plażę Kuvi, której płytki brzeg jest szczególnie odpowiedni dla dzieci.

Zatoka Kvarner wraz z wyspami

Między Istrią a południowym wybrzeżem Dalmacji leży Zatoka Kvarner z jej 40 przybrzeżnymi wyspami. Ponad 2500 godzin słońca w roku oraz osłonięta przed wiatrem lokalizacja zatoki sprawiają, że jest ona idealnym celem wakacyjnym od wiosny aż do jesieni. Ponadto opadająco do morza góry Velebit gwarantują Ci spektakularne krajobrazy. Najwyższe szczyty sięgają 1800 metrów nad poziom morza. W samym środku zatoki znajdują się z kolei parki narodowe i przyrodnicze z unikalną florą i fauną. Wielu urlopowiczów przyciągają również wyspy w pobliżu Kvarner. Największe z nich to Krk, Rab, Cres i Losinj. Wszystkie te wyspy oferują piękne zatoki kąpielowe i rozległe plaże.

Dalmacja – serce chorwackiej turystyki

Dalmacja

Od Zadaru do Dubrownika wzdłuż lazurowego Adriatyku rozciąga się wybrzeże Dalmacji przez ponad 400 km. Niezliczone wyspy tworzą nieziemskie widoki niczym perły w łańcuszku. Nawet w najbardziej na południe wysuniętej części Chorwacji, imponujące pasma górskie towarzyszą dużej części pasa przybrzeżnego. Północna Dalmacja to obszar od Zadaru do Sibenika. Tutaj znajdziesz wiele małych zatoczek z cudownym piaskiem. Polecamy jednak szczególnie spacer po Parku Narodowym Krka z bajkowymi wodospadami, które spadają z  22 metrów wysokości w głąb lądu lub wycieczkę statkiem po Parku Narodowym Kornati z ponad 300 krasowymi wyspami.

Między średniowiecznym miastem Trogir i miastem portowym Ploce leży centralna Dalmacja z jej pięknymi plażami, górami Biokovo i światowej sławy miejscami kultury. Najpiękniejsze plaże środkowej Dalmacji znajdują się wzdłuż 60 kilometrowej Riwiery Markarskiej a popularne kurorty nadmorskie właśnie tam to Markarska, Donja Brela i Baska Voda.

Południowa Dalmacja jest znana na całym świecie z unikalnego dziedzictwa kulturowego na czele z miastem Dubrownik. Z daleka widać imponujący mur miejski „Perły Adriatyku”. Dubrownikowi powinieneś poświęcić dużo czasu. Natomiast dobre warunki do kąpieli znajdziesz na plaży Banje Beach, plaży miejskiej w Dubrowniku, na półwyspie Lapad i na plaży Sv. Jakov na północ od Dubrownika.

Wyspiarskie oblicze Dalmacji – idealne wakacje w Chorwacji

wyspy

Wybrzeże Dalmacji to wspaniały świat wyspiarski. Do największych i najbardziej popularnych wysp należą Brac, Hvar, Korcula i półwysep Peljesac. Oprócz słońca, plaży i morza, wyspy te oferują szeroką gamę krajobrazów i możliwości spędzania wolnego czasu. 

Brac jest największą wyspą dalmatyńską, do której najwygodniej jest dotrzeć promem z Splitu. Dookoła wyspy znajdują się plaże, większość z nich nadaje się również dla rodzin. Na południowym wybrzeżu w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Bol leży jedna z najbardziej znanych piaszczystych plaż Chorwacji, czyli plaża Zlatni Rat.

Sąsiadująca wyspa Hvar jest szczególnie popularna na wakacje w Chorwacji wśród rodzin. Większość plaż znajduje się na zachodnim wybrzeżu w pobliżu Hvar, Stari Grad, Vroboska i Jelsa i wyróżnia się płytkymi wodami przy brzegu. Warto udać się do wnętrza wyspy, gdie czekają na Ciebie niekończące się pola z lawendą, szałwią i rozmarynem.

Korcula

Główną atrakcją wyspy Korcula jest średniowieczne miasto Korcula. Znajdziesz tam imponujące gaje oliwne, cyprysy czy winnice. Niektóre z najlepszych chorwackich win pochodzą właśnie stąd. Tylko kilka kilometrów na południe od Korcula w pobliżu Lumbarda znajdują się z kolei piękne i spokojne plaże.

Podobnie jak Korcula, półwysep Peljesac jest raczej dobrym wyborem dla tych, którzy szukają spokoju i ciszy. Te dwie wyspy są oddzielone tylko wąskim kanałem. Prawie nietknięta przyroda i górzysty krajobraz są istnym eldorado dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody.

Jeśli ten artykuł zainteresował Cię na tyle i chcesz zaplanować swoje wakacje w Chorwacji to zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki wakacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *