Zalipie – „malowana wieś“ w Małopolsce, którą musisz zobaczyć!

Zalipie to niesamowite miejsce na mapie Polski oraz jedno z najbardziej oryginalnych miejsc na skalę europejski oraz – naszym zdaniem – światową. Tutaj na darmo szukać eleganckich hoteli czy przepełnionych barów. Wieś ta jest wyjątkowa z całkiem innego powodu, który rzuca się w oczy i zachwyca. Mamy tu na myśli kolorowe domy i piękny zwyczaj ich malowania w motywy kwiatowe. Stąd też Zalipie znane jest jako „malowana wioska“. Naszym zdaniem każdy powinien choć raz pojechać do Zalipia, aby poczuć atmosferę tej miejscowości i przenieść się na chwilę do kolorowej krainy na południu Polski.

Zalipie

Gdzie leży Zalipie?

Zalipie znajduje się około 100 km od Krakowa w województwie małopolskim i jest łatwo dostępne autostradą (z Krakowa). Dokładniej rzecz ujmując do Zalipia masz blisko zarówno z Krakowa (80 km), z Tarnowa (30 km), również z Rzeszowa (110 km) jak i z Kielc (80 km).

Malowanie domów w Zalipiu - o co tak właściwie chodzi?

Tradycja malowania domów zakorzeniła się już ponad 100 lat temu, gdy w domach dymiące piece pozostawiały czarne plamy na ścianach. Aby rozjaśnić te jednak nieestetyczne wnętrza mieszkanki Zalipia postanowiły malować je najpierw na biało. Warto wspomnieć, że dawniej nie było profesjonalnego sprzętu do malowania, więc do produkcji (kolorowej) farby używano tłuszczu kuchennego i barwnika. Jako pędzle służyły natomiast włochate części krowich ogonów. Z czasem kobiety postanowiły nie tylko upiększać wnętrza swoich chat, ale również fasady domów. Mimo wynalezienia kominów z wentylacją, które nie okopcały już ścian mieszkańcy Zalipia nie zrezygnowali z kolorowego malowania domów. Tradycja ta przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Zalipie

Felicja Curyłowa jako pionierka sztuki malowania domów

Zalipie

Zalipie nieodłącznie związane jest z postacią Felicji Curyło (1903-1974), artystką ludową i malarką ze wsi Zalipie. Przyjmuje się, że to właśnie ona zaczęła malować chaty w Zalipiu. Była osobą bardzo angażującą się w szerzenie lokalnej sztuki. Mimo tego, że Zalipie stało się w ostatnich latach dość popularnym miejscem nie straciło ono swojego pierwotnego charakteru z dawnych lat. Nie znajdziemy tu praktycznie żadnej infrastruktury turystycznej jak w innych miejscowościach. Naszym zdaniem ma to swój urok i czyni Zalipie naprawdę wyjątkowym i wartym uwagi punktem na mapie Polski.

Dom Malarek w Zalipiu?

Dom Malarek istnieje od 1977 roku i mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury. Główną misją Domu Malarek jest ochrona i kultywowanie wartości kulturowych środowiska, głównie poprzez kontynuację tradycji malowanek zalipińskich, opiekę nad twórcami ludowymi, promowanie Zalipia w kraju i za granicą oraz w środkach masowego przekazu. Jest to miejsce spotkań, w którym bije serce lokalnego malarstwa. Odwiedzając Dom Malarek dowiesz się wiele o Zalipiu i jego sztuce.

Zwiedzaj Zalipie na własną rękę lub z przewodnikiem

My gorąco polecamy wycieczkę do Zalipia zarówno fanom malarstwa przede wszystkim ludowego oraz rodzinom z dzieciom. Poniżej nasza propozycja na wycieczkę do Zalipia z przewodnikiem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024