Wakacje w Bułgarii. Po co tam jeździmy?

Wakacje w Bułgarii to bardzo częsta turystyczna decyzja Polaków. Co sprawia, że tak wielu z nas wybiera na swoje wakacje właśnie to państwo? Dokąd jeździmy najczęściej? Czy poza osławionymi plażami Bułgaria ma coś więcej do zaoferowania wczasowiczom? Zapraszamy do krótkiej lektury “Bułgaria wczasy.”

Wczasy Bułgaria – plaże, które zachwycają

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, dla wielu Bułgaria to przede wszystkim widok szerokich i piaszczystych plaż. W Polsce o ich niezwykłej urodzie mówi się od czasów PRL-u, ponieważ był to wówczas jeden z głównych kierunków zagranicznych podróży. Odwiedzano przede wszystkim kurorty w Złotych Piaskach, czy miastach takich, jak Słoneczny Brzeg oraz Nessebar ze swoim przepięknym Starym Miastem. Obecnie możliwości na wczasy w Bułgarii jest znacznie więcej, jednak to właśnie te miasta oblegane są najczęściej przez miłośników korzystania z promieni słonecznych i zbierania wyrzucanych przez spienione fale na brzeg muszelek.

bułgaria plaża

Niesamowite zabytki Bułgarii 

Podróż do południowo-wschodniej części Bałkanów to także światowej klasy zabytki sięgające nawet czasów starożytnych. Jeśli podczas wakacyjnej podróży poza biernym odpoczynkiem, lubicie również odkrywać historię i piękno przyrody odwiedzanego miejsca – Bułgaria sprawi, że będziecie chcieli do niej wrócić. Wiele miejsc w kraju znajduje się od lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym obiekty architektoniczne, czy parki i rezerwat przyrody. W Bułgarii można znaleźć ponadto mnóstwo muzeów, a zatem każdy z pewnością znajdzie miejsce odpowiadające jego zainteresowaniom.

Kuchnia bułgarska

Bułgarskie potrawy to temat, który trudno streścić w kilku zdaniach. Wakacje w Bułgarii są bowiem niewątpliwie ściśle połączone z koniecznością skosztowania kilku reprezentacyjnych dań lokalnej kuchni. Ponadto Bułgarzy to naród kochający biesiadowanie do samego rana łączące jedzenie, popijanie lokalnej rakiji oraz tańce.

sałatka szopska

Do listy potraw, których nie można pominąć na wczasach w Bułgarii koniecznie należy wpisać takie smakołyki, jak choćby:

  • jogurt naturalny – niesamowicie kremowy, nieporównywalnie smaczniejszy od tych dostępnych u nas w kraju;
  • sałatka szopska – najczęściej przygotowywana z ogórków, pomidorów, papryki, cebuli i owczego sera sirene, którego obowiązkowo nie może zabraknąć;
  • kawarma – zapiekana w glinianym naczyniu wieprzowina serwowana z serem i warzywami;
  • kebapcze – przyprawione, a następnie grillowane mielone mięso wieprzowo-wołowe podawane często z sałatką szopską lub frytkami posypanymi owczym serem;
  • tarator – orzeźwiający chłodnik z zielonych ogórków, gęstego jogurtu i zsiadłego mleka;
  • baklawa – słodki orzechowy deser znany w wielu krajach bałkańskich, a także Turcji i Azerbejdżanie.

Wakacje w Bułgarii to korzystne ceny 

Aspekt, o którym także należy pamiętać, wybierając wymarzone wakacje w Bułgarii to kwestia lokalnych cen. Bułgaria stanowi tu świetny przykład wakacyjnego kierunku, gdzie otrzymujemy bardzo dobry standard usług, świetną infrastrukturę i liczne rozrywki w atrakcyjnych cenach. Korzystając z ofert first minute lub trafiając na ciekawe okazje last minute można znaleźć upragniony wakacyjny relaks w cenie nawet od 750 zł. Przykładowe ceny w marketach są zbliżone do tych, które znamy z własnego podwórka. Trzeba mieć też na uwadze, że produkty spożywcze kupowane w sklepikach w dużych kurortach turystycznych będą nieco droższe (taka tendencja jest jednak powszechnie spotykana w każdym kraju).

wakacje w bułgarii

Bułgaria wczasy to klimat sprzyjający pozbyciu się zmartwień

Pewnie słyszeliście o długowieczności Bułgarów. Jak wskazują naukowcy, tajemnica dłuższej średniej życia mieszkańców Bułgarii ma silny związek z niskim poziomem stresu, zdrowym odżywianiem, systematyczną aktywnością fizyczną, a także pozytywnym podejściem do życia i codziennych problemów. Wczasy w Bułgarii to świetna okazja, by się zrelaksować. Być może kilka dni wytchnienia w towarzystwie uśmiechniętego otoczenia pozwoli spojrzeć na zmartwienia z innej perspektywy.

Wakacje w Bułgarii to niezawodna pogoda

Nie trzeba chyba się rozpisywać jak ważna przy wyborze rodzinnych wczasów jest pogoda. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem Bułgarii jako miejsce docelowe letnich wakacji jest słoneczna pogoda i temperatury oscylujące w okolicach 27-30°C. Miłośnicy sportów wodnych, ale też kąpieli słonecznych z pewnością będą usatysfakcjonowani. Co więcej, przyjemne wieczory pozwalają na niespieszne spacery po plaży, a także po urokliwych uliczkach zabytkowych części odwiedzanych miast. To również doskonała okazja na przechadzkę po klimatycznych barach i tawernach, jak również licznych miejscowych restauracjach, oferujących wyżej opisane przez nas smaczne potrawy.

wakacje w bułgarii

Wakacje w Bułgarii to opcja na każdą kieszeń

Walorów Bułgarii jest znacznie więcej, aniżeli te, które wskazaliśmy powyżej. Mamy nadzieję, że nigdy nie mieliście wątpliwości, co do uczynienia Bułgarii miejscem swoich upragnionych wakacji. A jeśli tak, to że choć trochę udało nam się je rozwiać. Jeśli więc w przyszłości będziecie zastanawiali się jaki kierunek wybrać na wczasy – Bułgaria to strzał w dziesiątkę.

Bułgaria

Zachęcamy do przejrzenia propozycji na wakacje w Bułgarii i nie tylko w naszej wyszukiwarce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024