Tajlandia na wakacje – jaki termin wybrać?

Planując wakacje do głowy przyszła ci Tajlandia? Marzą Ci się wycieczki i relaks na egzotycznych tajskich plażach, ale nie wiesz jaki termin wybrać? Planujesz spędzić niezapomniane chwile w rajskiej scenerii, ale nie wiesz kiedy lecieć do Tajlandii? Spieszymy z pomocą.

Tajlandia – planuj lot najlepiej wg pór roku 

Jeśli w Twoich planach wyjazdowych jest to piękne miejsce w Azji ze stolicą w Bangkoku – przede wszystkim powinieneś zdawać sobie sprawę z klimatu, jaki tam występuje. Obowiązujące w kraju 3 pory roku to często główny wyznacznik przy wyborze terminu wakacyjnego odpoczynku pod tajską palmą:

    • Pora ciepła (nazywana też przez Tajów porą chłodną), która przypada na okres od listopada do lutego. W tym czasie średnie temperatury oscylują między 28-32 stopniami Celsjusza – w nocy lekko chłodniej. Opady występują bardzo rzadko.
    • Pora gorąca, trwająca od marca do maja. W tym okresie temperatury sięgają nawet 40 stopni, deszcz prawie nie występuje, a wilgotność powietrza spada.
    • Pora deszczowa to czas od czerwca do października. Temperatury w tym okresie są wysokie, ale w związku z częstymi rzęsistymi deszczami jest dość duszno.

tajlandia-pola-ryzowe

Terminy w porze ciepłej

Na wylot do Tajlandii najlepiej wybrać porę ciepłą. Szczyt turystyczny przypada tam na okres od stycznia do marca, kiedy deszcze ustają, a my mamy niemal 100% szansę na błękitne niebo, idealne warunki do nurkowania i sportów wodnych czy zwiedzanie zabytków i fotografowanie cudownych krajobrazów tego egzotycznego kraju.

Zwiększa się jednak w tym okresie ilość turystów i ceny na miejscu mogą ulec podwyższeniu. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ ilość ciekawych miejsc w kraju białych plaż jest bardzo obfita, stąd największy tłok obecny jest głównie w kilku najbardziej rozpoznawalnych lokalizacjach (np. Ko Phi Phi). 

tajlandia-plaza

Warto też zaznaczyć, że początek pory ciepłej, tj. listopad i grudzień powinien zdecydowanie bardziej przypaść do gustu tym z Was, którzy preferują mniejsze tłumy, spokojne wycieczki i spacery w nocy wzdłuż malowniczych plaż. W późniejszym okresie, już od początku stycznia te zaciszne, rajskie plaże tajskich wysp często zamieniają się w miejsca dyskotekowych szaleństw. 

Tajlandia w porze gorącej

Pora gorąca, pomimo upałów dochodzących nawet do 40 stopni Celsjusza, wcale nie jest złym pomysłem. Już tłumaczymy dlaczego…

W związku z praktycznie niezauważalną ilością opadów wilgotność powietrza spada. To skutkuje mniejszą odczuwalnością wysokiej temperatury. Jeśli więc na przykład chcielibyście wybrać się na swoje wymarzone wakacje w Tajlandii w okresie między marcem a majem – nie zastanawiajcie się, na pewno nie będziecie rozczarowani wycieczkami w tym czasie.

tajlandia-wioska

Jest jeszcze coś, co może Was przekonać do wyboru takiego terminu. Mianowicie fakt, że dzięki małej wilgotności, istnieje minimalna szansa, żeby uświadczyć na swojej skórze ugryzienia komarów, które już w porze deszczowej dają o sobie znać. Turystów też w tym okresie będzie zdecydowanie mniej, co pozwoli Wam na nieco spokojniejsze wycieczki w tym szczególnym kraju w Azji i fotografowanie najpiękniejszych zabytków Tajlandii.

Jak zatem wygląda Tajlandia w porze deszczowej?

Pora deszczowa to w Tajlandii czas nie do końca przewidywalny, jednak wiele osób decyduje się na odwiedziny właśnie w tym okresie. Bo choć niebo jest na ogół pochmurne i trzeba nastawić się na nagłe, kilkugodzinne deszcze, to jednak normalne życie toczy się dalej. Poza okresem naszych europejskich wakacji masy turystów znikają, co daje nam możliwość przyjrzenia się życiu lokalnych mieszkańców z bliska.

mnich-kwiaty

A co z cenami, zapytacie? Oczywiście spadają. Nie są to ogromne obniżki, jednak jeśli planujecie spać w hotelach, korzystać z lokalnych biur podróży i spożywać posiłki w restauracjach, to różnica stanie się zauważalna. To kolejny argument, by zdecydować się na wizytę w południowo-wschodniej Azji właśnie w porze deszczowej.

Jeśli powyższe argumenty jeszcze Was nie przekonały, to jest jeszcze coś… Pomyślcie czy kiedykolwiek w życiu marzyła Wam się wielka przygoda w nieprzewidywalnych tropikach? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to zapewniamy, że nie ma nic lepszego niż spontaniczny wyjazd.

Mieszkańcy Tajlandii to bardzo pomocni, życzliwi i uśmiechnięci ludzie, którzy chętnie służą pomocą. W razie nieprzewidzianych sytuacji na pewno możecie liczyć na to, że nie zostaniecie na lodzie.

Wakacje w Tajlandii – podsumowując…

Tajlandia to kraj, do którego turyści, podróżnicy i backpackerzy przybywają przez cały rok. Wszystko zależy od preferowanej formy wypoczynku i czasu, jaki możecie przeznaczyć na wyjazd.

słoń

Załóżmy, że planujecie wakacje obejmujące wygrzewanie się na rajskich piaskach tajskich wysp i zwiedzanie najważniejszych punktów turystycznych. A może interesuje Was uczestniczenie w lokalnych świętach i festiwalach? Wtedy pora ciepła i początek gorącej będą najlepszym z możliwych wyborów.

Powiedzmy, że bardziej Wam jednak zależy na aktywności innej niż wcześniej wymieniona. Preferujecie “uciekanie” od turystycznego zgiełku? A może planujecie fotografować przyrodę i krajobrazy pełne soczystej zieleni? Wówczas terminy w porze deszczowej są z pewnością dla Was.

Sprawdź też inne kierunki i terminy niezapomnianych podróży do Azji i nie tylko. Również Gruzja, Wietnam, Indonezja, Chiny, Egipt czy Emiraty Arabskie mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki lub wizyty w naszym biurze podróży w Gliwicach. Jeszcze nigdy szukanie ofert na wakacje nie było takie proste!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024