Przewodnik po Polsce: Gdańsk atrakcje ⚓

Gdańsk to dawne miasto hanzeatyckie i jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w naszym kraju. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy tzw. Trójmiasto. Gdańsk wyróżnia się swoim korzystnym położeniem przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego. Ponadto miasto to jest centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym oraz popularnym miejscem wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk zachwyca piękną architekturą i niezwykłą atmosferą przez co corocznie odwiedza je setki turystów z całej Europy. Postanowiliśmy zatem zebrać – naszym zdaniem – najciekawsze zabytki w jednym miejscu. Poznaj naszą TOP-listę „Gdańsk atrakcje“.

Główne Miasto

Zaledwie kilkaset metrów na południe od Starego Miasta znajduje się Główne Miasto (Prawe Miasto) i jest ono atrakcją samą w sobie. To tutaj znajdziesz większość zabytków miasta jak na przykład:

  • Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP
  • Złota Brama 
  • Ratusz Głównego Miasta 
  • oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu.  

Przy tych ulicach mieszkali niegdyś najbogatsi gdańszczanie, co widać po bogato zdobionych fasadach i wielkości domów. 

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz-Gdansk

Znajduje się on bezpośrednio przy Drodze Królewskiej. Jest to gotycko-renesansowa budowla wzniesiona w latach 1379-1492, a jej wieża mierzy 80 metrów. Miejski budowniczy – Dirk Daniels – z niderlandzkiej Zelandii, zaprojektował wspaniały hełm na ratuszowej wieży. W czasie II wojny światowej budynek spłonął doszczętnie, a remont trwał do 1970 r. Dziś mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP

Bazylika-Mariacka-Wniebowzięcia

W centrum Gdańska góruje Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, najwyższa ceglana świątynia na świecie. Na powierzchni 4.900 m² może pomieścić się około 25.000 osób. Imponujące jest wnętrze tej spektakularnej budowli z 26 filarami, podtrzymującymi sklepienia trzech naw, osiągających prawie 30 metrów wysokości. Kościół Mariacki w Gdańsku powstawał w kilku etapach przez 159 lat.

Gdańsk atrakcje: Złota Brama

Złota-Brama

Złota Brama powstała w latach 1612-1614 w stylu manierystycznym według planów Abrahama van den Blocke. W tym samym miejscu znajdowała się niegdyś brama z XIII wieku w stylu gotyckim. Brama została odbudowana dopiero w 1957 roku, ponieważ została uszkodzona w czasie II wojny światowej.

Ulica Długa i Długi Targ

Na ulicy Długiej i przy przylegającym do niej Długim Targu mieszczą większość zabytków i stanowią główną ulicę w Gdańsku. Obszar ten jest również strefą dla pieszych, podobnie jak równoległa do niego ulica Mariacka i biegnąca w poprzek niej promenada.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna jest chyba najbardziej znanym zabytkiem Gdańska. Stoi on pośrodku Starego Rynku przed Dworem Artusa od 1633 roku. Historia fontanny sięga początków XVII wieku. Na polecenie ówczesnego burmistrza Schachmanna Abraham van-den Blocke zaprojektował fontannę, a rzeźbiarze Johann Rogge i Peter Husen wykonali figurę Neptuna. W 1634 roku fontanna otrzymała żelazną kratownicę.

Zielona Brama

Po drugiej stronie Ulicy Długiej znajduje się Zielona Brama. Jest ona znacznie większa niż pozostałe bramy miejskie w Gdańsku, a także nieco bardziej ozdobna. Wcześniej w tym miejscu stała tzw. Brama Kogi z XIV wieku. Budowla ta wyróżnia się swoim stylem architektonicznym, a więc flamandzkim manieryzmem rzadko spotykanym w Europie Wschodniej. Projektantem bramy był drezdeński architekt Hans Kramer. Brama ta zachwyca swoją optyką, bo wygląda jak zamek. Powodem tego jest fakt, że kiedyś miała być też miejską rezydencją dla królów polskich, gdy przebywali oni w Gdańsku. 

Gdańsk atrakcje: Żuraw

Żuraw

Żuraw to chyba obok fontanny Neptuna chyba najbardziej charakterystyczny motyw na pocztówkach z Gdańska. Jest to murowano-drewniana brama z funkcją załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania masztów jednostek. Pierwsza brama była wykonana w całości z drewna i została zniszczona przez pożar w 1442 roku. Obecna forma pochodzi z XV wieku. Dziś mieści się tam jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Dwór Artusa

Dwór-Artusa

Dwór Artusa znajduje się w tym samym rzędzie domów co Złota Kamienica i powstał już w 1342 r. Natomiast pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1350 r. jako “curia regis Artusi”. Bogaci kupcy i szlachta spotykali się tu, by spędzać wspólnie czas oraz by zawierać transakcje handlowe. Dwór Artusa został odbudowany po pożarze w 1476 r., najpierw w stylu późnogotyckim, a następnie od 1552 r. w stylu renesansowym. W takiej formie budynek prezentuje się do dziś. 

Złota Kamienica

Złota Kamienica, zwana też Domem Speymanna lub Steffensa to chyba najbardziej okazała z dawnych gdańskich kamienic mieszkalnych – przynajmniej jeśli chodzi o fasadę. Powstała ona na początku XVII wieku. Na górze fasady widnieją rzeźby Kleopatry, Edypa, Achillesa i Antygony. Budynek pochodzi z inicjatywy ówczesnego burmistrza Gdańska, Johannesa Speymanna, a autorem projektu był Abraham van den Blocke.

Dom Uphagena

Dom Uphagena rzuca się w oczy swoją czerwoną fasadą. Wąska zabudowa doskonale odzwierciedla zabudowę wszystkich domów w okolicy. Dom Uphagena powstał w latach 80-tych XVII wieku, jest jednym z najważniejszych zabytków architektury w Gdańsku. Od 1910 roku budynek pełni funkcję muzeum. Znajdziesz w nim ekspozycje wyposażenia domu mieszczańskiego z dawnych czasów (głównie z XVIII wieku). Od czasu do czasu odbywają się tam również występy muzyczne.

Brama Mariacka

Brama Mariacka

Powstanie tej późnogotyckiej bramy wodnej szacuje się na prawdopodobnie ostatnią ćwierć XV. Plan bramy to wydłużony prostokąt o wymiarach około 25 m × 7,3 m, zamykający wylot ulicy Mariackiej. W przyziemiu jest przejazd nad którym umieszczono herby od strony Motławy herb Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach herby Gdańska i Prus Królewskich. Od strony ulicy Mariackiej herb Gdańska trzymany jest przez dwa lwy. Elewacje wschodnie rozczłonkowane są blendami (częściowo podwójnymi), zamkniętymi od góry podwójnym ostrołukiem. Całość wieńczy dach dwuspadowy o kalenicy równoległej do Motławy.

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia została wybudowana w Gdańsku w latach 1600-1609. Jej autorem i architektem był prawdopodobnie Anton van Obberghen. Również tutaj można znaleźć doskonały przykład manieryzmu flamandzkiego. Budynek został spalony w czasie działań wojennych w 1945. Odbudowano go w latach 1947-1965, z rekonstrukcją hełmów wież i kamieniarki szczytów.

Gdańsk atrakcje: Długie Pobrzeże

Długie-Pobrzeże

Długie Pobrzeże to deptak nawodny wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Znajdziesz tu mnóstwo kawiarni, barów i restauracji. Ponadto czekają tu na Ciebie bramy wodne. Stąd też możesz udać statkiem w rejs choćby na Westerplatte. Idealne miejsce na klimatyczny spacer i spotkanie się z przyjaciółmi.

Archikatedra Oliwska

Przed 1926 rokiem Oliwa była samodzielnym miastem, teraz jednak należy do Gdańska. Oliwa znajduje się nieco na północny wschód od centrum Gdańska. Katedra Oliwska została założona przez cystersów. Barokowy ołtarz główny z 1680 roku jest bardzo interesujący pod względem historyczno-artystycznym. Absolutną ozdobą katedry są jednak rokokowe organy, które zostały zbudowane w latach 1763-1788 przez Friedricha Dalitza i Johanna Wulfa. Rzeźbione ornamenty i filigranowe ruchome figurki są niesamowitą ozdobą tego instrumentu.

Muzeum Bursztynu

Muzeum-Bursztynu

Pierwsze w Polsce muzeum poświęcone wyłącznie bursztynowi znajduje się właśnie w Gdańsku. To właśnie nad Morzem Bałtyckim są największe złoża tej cennej pierwotnej żywicy. Na miejscu uzyskasz informacje na temat wydobycia tego surowca, szlaków handlowych, wykorzystania bursztynu jako lekarstwo, kamień magiczny, a także jako przedmiot sztuki. Reasumując – naszym zdaniem – warto wstąpić do tego wyjątkowego muzeum.

Katownia

Katownia

Katownię wzniesiono w XIV wieku i kilkakrotnie ją przebudowywano w kolejnych stuleciach. Przede wszystkim była ona wielokrotnie podwyższana. Katownia była częścią fortyfikacji Gdańska i mieściła w późniejszych latach więzienie i pomieszczenia tortur.

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum-II Wojny-Swiatowej

Zaledwie kilka kilometrów od Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku, podczas niemieckiej inwazji na Polskę, padły pierwsze strzały II wojny światowej znajdziesz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego optyka przypomina żagiel jako centralna część rdzawo-czerwonego kompleksu budynków i wznosi się w niebo miasta pod kątem 56 stopni. Muzeum podzielone jest na 3 strefy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Oglądać możesz tam czołgi, samoloty, dzwon z wraku statku Wilhelm Gustloff oraz zrekonstruowane zniszczone uliczki. Jest to miejsce, które inspiruje, czasem nawet budzi grozę, ale przede wszystkim przybliża nam historię tamtych czasów. Gorąco zachęcamy do wizyty tam przy okazji pobytu w Gdańsku.

Gdańsk atrakcje: Westerplatte

Westerplatte to miejsce symboliczne dla wybuchu II wojny światowej. Na tym zalesionym i piaszczystym półwyspie miał miejsce pierwszy oficjalny atak hitlerowskiego Wehrmachtu na Polskę. Za cel postawiono sobie wtedy opanowanie strategicznie ważnego portu w Gdańsku. Dziś znajdziesz tam stare bunkry, ruiny, pomniki i inne pamiątki po tym niezwykle smutnym wydarzeniu w dziejach świata. W miejscu tym upamiętnieni zostali polegli żołnierze, którzy mimo beznadziejnej sytuacji i ogromnej przewagi liczebnej wroga bardzo długo stawiali opór. Tutaj nie ma żadnych spektakularnych atrakcji, za to jest cicho i spokojnie – co dodatkowo podkreśla powagę tego miejsca. Poza tym w okolicy są tereny zalesione, co sprzyja spacerom i pieszym wędrówkom.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Latarnia-morska-Gdansk-Nowy-Port

Gdańska latarnia to jedna z najpiękniejszych tego typu na Bałtyku. Po raz pierwszy została oddana do użytku jako znak nawigacyjny w 1894 roku. Aż do 1984 pełniła swoją funkcję. Latarnia została zbudowana na wzór latarni w Cleveland (Ohio), która uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Ameryce. Źródłem światła była wówczas lampa elektryczna o natężeniu prądu od 20 do 28 amperów. Zasięg początkowo wynosił 13 mil morskich, później zwiększono go do 20 mil. Latarnia była światową nowością – świecąca w nocy lampa po raz pierwszy zasilana była bateriami, które w ciągu dnia ładowane były przez parowy generator. W nagłych wypadkach włączano światło gazowe. Po swoim czasie świetności w 1984 zastąpiła ją nowa latarnia w Porcie Północnym w Gdańsku. 

Zachęcamy do wizyty w latarni. Zobaczysz tam wnętrze wraz z pięknie zachowanymi starymi historycznymi urządzeniami optycznymi. Ponadto na miejscu rozkoszować się możesz z jej szczytu cudownym widokiem na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel. We wnętrzu dostępna jest interesującą wystawa latarnictwa. Ponadto latarnik Jacek Michalak zaprasza do posłuchania jego opowieści o latarnictwie i historii tej niezwykłej budowli.

Mamy nadzieję, że tym artykułem “Gdańsk atrakcje” zainspirowaliśmy Cię do zwiedzania Polski i jej pięknych miejskich zakątków. Naszym zdaniem wakacje w Polsce mogą być równe piękne, jak i te poza nią. Dlatego też chętnie doradzimy Ci w wyborze najpiękniejszych miejsc na urlop w Polsce. Zachęcamy do skorzystania z naszej j wyszukiwarki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024