O czym pamiętać przed lotem samolotem? Sprawdzamy

Pierwszy lot samolotem przed Tobą? Pora na praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uporać się ze stresem związanym z podróżą. Przygotowanie się do lotu może być proste i przyjemne. Wystarczy byś pamiętał o poniższych poradach, a na pewno wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

lot

Lot – tego nie zabieraj ze sobą 

Pora na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Pamiętaj o tym, że pewnych przedmiotów nie możesz ze sobą zabrać! W bagażu rejestrowanym oraz podręcznym z pewnością nie mogą znaleźć się jakiekolwiek substancje wybuchowe czy też łatwopalne. Tutaj wyróżnić można, na przykład petardy, a nawet rozpałkę do grilla. W bagażu podręcznym, który będziesz miał przy sobie w trakcie podróży, nie powinny znaleźć się przedmioty, które można wykorzystać jako broń, czyli wszelkiego rodzaju narzędzia oraz nożyczki. W regulaminie linii lotniczych znajdują się również informacje dotyczące płynów. Pasażer może wnieść w swoim bagażu podręcznym nie więcej, niż dziesięć buteleczek płynów o pojemności 100 ml. Pamiętaj o tym, że powinny one zostać dodatkowo zapakowane w przeźroczyste woreczki – to dotyczy również kremów do rąk!

lot

Lot a kontrola na lotnisku

Kontrola obejmie nie tylko Twoje bagaże, ale również Ciebie! Przed bramkami, będziesz musiał włożyć do specjalnego koszyczka umieszczonego na taśmie wszystkie przedmioty, które znajdują się w Twoich kieszeniach. Powinieneś zdjąć bluzę, kurtkę, czy też pasek od spodni. Następnie rzeczy umieszczone w koszyku przejadą przez skaner, z kolei Ciebie “zbada” specjalna bramka. Jeżeli zapiszczy, obsługa lotniska może poprosić Cię, na przykład o zdjęcie obuwia.

lot

Lot – pamiętaj o dokumentach

Przed lotem warto również sprawdzić aktualność swojego paszportu. Musi on być ważny w trakcie całej podróży. Niektóre kraje mają bardziej restrykcyjne zasady. Wymaga się w nich, aby turysta posiadał paszport ważny nawet do sześciu miesięcy od zakończenia wycieczki. Nie zapomnij również o aktualnej wizie, jeżeli jest ona wymaga w danym państwie. Istotne jest także to, żeby Twoje nazwisko było zapisane w taki sam sposób na bilecie samolotowym, jak i w paszporcie. Warto to sprawdzić, ponieważ niekiedy występują rozbieżności, a to może skończyć się niewpuszczeniem na pokład samolotu.

samolot

Bądź punktualny

Zdarzają się opóźnienia w lotach, jednak nie traktuj tego jako regułę. Przewoźnikom zależy na punktualności. Wyjdź z domu szybciej, byś nie miał żadnego problemu z odprawą bagażu, a także przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. Nie zapominaj o tym, że w tych miejscach mogą tworzyć się kolejki. Minimalny czas odprawy może się różnić, w zależności od kraju, do którego będziesz lecieć.

lotnisko

Weź ze sobą… cukierki!

Start i lądowanie samolotu to dla wielu osób dość męczące przeżycie. Wiąże się to ze zmianą ciśnienia, co skutkuje nieprzyjemnym uczuciem zatkanych uszu. Część osób znosi to lepiej, część nieco gorzej. Jeśli nie wiesz, do której z grup należysz – zaopatrz się w gumę do żucia albo cukierki. Podczas przełykania śliny, żucia gumy albo ssania cukierka, nieprzyjemne objawy będą mniej dokuczliwe.

lotnisko

Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś swojej podróży – dłużej nie zwlekaj. Wybierz swoje wymarzone wakacje.

A w oczekiwaniu na lot – sprawdź też nasze propozycje wakacyjnych podróży w naszej wyszukiwarce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023