Miejska podróż? 10 stolic na europejskie city break

Wypady, najczęściej weekendowe, cieszą się od wielu lat niezmiennie ogromną popularnością. To dość prosty organizacyjnie sposób na krótszą podróż, która dostarczy i rozrywki, i może być przy okazji kształcąca. Kuszą nas nowe miejsca, smaki i ludzie – a tego można w małych porcjach posmakować podczas city break. Ta świetna forma poznawania kultury, historii czy kuchni bywa także sposobem na zerwanie z rutynowym spędzaniem czasu. Od czasu do czasu po prostu warto się wyrwać z zacisznych domowych pieleszy, by przyjrzeć się światu.

podróż

Podróż motywowana pasją

Bywa, że wyruszając w podróż do stosunkowo niedaleko znajdującego się miasta miewa się określony cel związany z pasjami takimi jak np. muzyka, sztuka, film czy architektura. Motywacją do ujrzenia miasta bywają filmy, których akcja rozgrywała się w określonej scenerii. Chcemy sami przechadzać się ulicami, którymi przemierzali bohaterowie dużego ekranu. Fani muzyki czasem w miastach szukają śladów swoich idoli. Z kolei amatorzy literatury wyruszają w podróż tropem książek czy konkretnych pisarzy. Jeszcze inni wędrują do aglomeracji, by oddać się kontemplowaniu sztuki w muzeach – stanąć naprzeciwko płótna pieczołowicie wypełnianego farbą przez mistrzów sprzed setek lat. Bywa też tak, że podróż do określonych miejsc nastawiona jest na pałaszowanie lokalnych przysmaków, podpatrywanie mistrzów kuchni w różnych miejscach świata. A jeśli w wycieczce uczestniczą najmłodsi – city break koncentruje się na szukaniu atrakcji i rozrywek adresowanych do dzieci.

Walorów i motywacji do krótkich podróży dałoby się znaleźć znacznie więcej, ale nie traćmy czasu. Przybliżymy dzisiaj 10 europejskich stolic, które na pewno warto odwiedzić i sprawdzić, czym mogą zaskoczyć.

Królewska podróż – Londyn 

podróż

O walorach turystycznych tej stolicy nie ma co dyskutować – to bezsprzecznie atrakcyjne miasto dla każdego. Nieważne wokół czego krążą Wasze zainteresowania – Londyn zawsze znajdzie na to odpowiedź. W tym trzecim co do wielkości mieście Europy znajdziecie i obiekty zabytkowe, muzea związane ze sztuką, ale też i bogatą ofertę rozrywkową. Mnóstwo tu parków, w których po prostu można zasiąść i nasycić wzrok widokiem Londynu.

Angielska stolica to istny raj dla historyków, jak też fanów muzyki i mody. Wszakże rozgrywała się tu wielka historia. Tworzyli w Londynie najwybitniejsi pisarze, tu także miała miejsce “brytyjska inwazja” przyczyniająca się do popularyzacji muzyki rockowej.

Punkty obowiązkowe w tej aglomeracji? Na pewno wypada zobaczyć: Big Ben, Buckinhgam Palace, Tower Bridge, Trafalgar Squere, Hyde Park, Tower of London i Greenwich. 

Planując wizytę w królewskiej stolicy jest zatem z czego wybierać – można też skorzystać ze zorganizowanych wycieczek oferujących zwiedzanie Londynu. 

Londyn

Amsterdam, czyli Wenecja Północy

Stolica Holandii przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii i sztuki, jak i imprezowiczom. Dla pierwszych z pewnością ważna okaże się wizyta w Muzeum Vincenta van Gogha czy w domu Anny Frank. A jeśli tradycyjne muzea nie przemawiają do Was – nic straconego. Amsterdam ma w swej ofercie miejsce, w którym nikt nie będzie się nudził. To gabinet figur woskowych Madame Tussaud proponujący spotkanie z gwiazdami muzyki, kina, telewizji czy politykami i postaciami historycznymi.

Drudzy na pewno nie zmrużą oka, gdy zdecydują się na imprezowanie w amsterdamskich klubach czy w słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni. Stolica Holandii słynie bowiem z bujnego życia nocnego, a coffee shopy urozmaicają zestaw rozrywek.

Amsterdam-Holandia

Podróż do sąsiadów – Berlin

Stolica Niemiec często bywa charakteryzowana jako skrzyżowanie kultury Nowego Jorku z kosmopolityzmem Londynu. To także miasto, które jest pełne zieleni. Miejsce wymarzone zarówno dla tych, którzy szukają podczas city break śladów historii, lokacji wypełnionych kulturą, jak też rozrywek.

Miejscem, które każdy turysta zalicza w pierwszej kolejności podczas wizyty w Berlinie, są ślady niedawnej historii. A te reprezentuje przede wszystkim mur rozcinający niegdyś nie tylko miasto, ale i całą Europę. Obecnie we wschodniej części stolicy Niemiec znajduje się wiele galerii i muzeów.

Dla tych, którzy podróż do Berlina chcą połączyć z rozrywką, interesujące mogą się okazać propozycje wycieczek szlakiem rzemieślniczych browarów czy też wizyty w modnych klubach nocnych. 

Berlin-city-break

Rzym, czyli podróż do Wiecznego Miasta

O zaletach podróży do Rzymu nie trzeba też specjalnie przekonywać. I w tym przypadku krótki city break może przyprawić o zawrót głowy. Miasto oferuje tyle atrakcji, że wielu twierdzi, że nie starczyłoby jednego życia, by je ujrzeć. Ograniczymy się zatem w dzisiejszym wpisie do wskazania tych, które można podziwiać za darmo, udając się po prostu na spacer po Wiecznym Mieście.

A zatem na pewno spokojnym krokiem przemierzyć ścisłe centrum Rzymu, gdzie można ujrzeć Plac Wenecki, a na nim Ołtarz Ojczyzny wraz z Pałacem Weneckim. Innym placem, który koniecznie należy zaliczyć podczas poznawania Rzymu jest Plac Hiszpański tworzący nierozłączną całość z legendarnymi barokowymi schodami Trinita de Monti, na których organizowane są często pokazy słynnych projektantów mody. Jeśli będziecie tam w wiosennej porze dodatkowym walorem nie tylko wizualnym będzie dekoracja schodów żywymi kwiatami.

podróż

Oczywiście wizyta w Rzymie nie może się obyć bez podziwiania XVI-wiecznej Bazyliki św. Piotra, która jest dziełem wielu najwybitniejszych artystów, m.in. Bramante, Rafaela czy Berniniego czy Michała Anioła. Ten największy na świecie kościół chrześcijański wywiera ogromne wrażenie – i to zarówno, gdy przyjdzie podziwiać jego architekturę, jak też arcydzieła znajdujące się w jego wnętrzu. Tam m.in. znajdziecie „Pietę” Michała Anioła.

Rzym

Podróż do Rzymu nie może się też obyć bez ujrzenia imponującej fontanny pochodzącej z I połowy XVIII wieku. Mowa o znajdującej się na Piazza di Trevi przepięknej kompozycji, którą rozsławiły filmowe sceny. Fontanna di Trevi, zaprojektowana przez Nicola Salviego to zachwycające dynamizmem barokowe dzieło, które przedstawia m.in. powóz Okeanosa i statuy Dostatku i Zdrowia. Tam nie zapomnijcie wrzucić monety, koniecznie odwracając się tyłem do pluskającej wodą fontanny – to bowiem rzekomo gwarantuje powrót do Rzymu.

Rzym-fontanna-di-Trevi

Innym miejscem, które warto odwiedzić podczas podróży do włoskiej stolicy jest słynny Campo dei Fiori. To miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna – w kulturze polskiej osławione dzięki utworowi Czesława Miłosza. Ponadto umieśćcie w planie swojego rzymskiego spaceru Via Appia Antica, Forum Romanum, Kapitol, Koloseum, Panteon, Plac Navona, rzymskie katakumby czy Usta Prawdy.

Czasem warto skorzystać ze zorganizowanej formy zwiedzania i jeśli preferujecie takie sposób poznawania nowych miast – na naszej stronie znajdziecie wiele interesujących ofert, w tym również prowadzących Was do Rzymu.

Rzym

Paryż, czyli Miasto Świateł

Miasto Miłości od lat w rankingach najpopularniejszych kierunków podróży zajmuje czołowe miejsca. Stolica mody, siedziba organizacji międzynarodowych, miasto dyktujące trendy w kulturze i sztuce przyciąga turystów z całego świata niepowtarzalną atmosferą i mnóstwem zabytków, które potrafią zachwycić nawet tych mniej wrażliwych na estetyczne walory miejskiej architektury.

podróż

Paryż wyróżnia zabudowa, która nosi cechy wielu stylów i stanowi odzwierciedlenie zmieniającej się mody i upodobań poszczególnych władców, często traktujących francuską stolicę jako ucieleśnienie swoich marzeń. Oczywiście wizyta w Paryżu koncentruje się wokół odwiedzin symbolu miasta – wieży Eiffla, która w momencie, kiedy powstawała budziła olbrzymi społeczny bunt tradycjonalistów. Wielu sprzeciwiało się postawieniu w centrum miasta żelaznego szkieletu i pocieszać ich miała zapowiedź rychłego zdemontowania tego „monstrum”. Na szczęście z czasem tego planu zaniechano i dziś trudno wyobrazić sobie Paryż bez tej ażurowej konstrukcji.

Innym miejscem wymagającym ujrzenia są Pola Elizejskie osławione dzięki francuskim pieśniarzom, ale też i licznym wydarzeniom, które właśnie w tej lokacji się rozgrywały. Na pewno nie można ominąć podczas wizyty w Paryżu takich punktów, jak: Łuk Triumfalny, gotycka Katedra Notre Dame, Sorbona. Luwr, Ogród Luksemburski czy Moulin Rouge.

A jeśli w podróż do Paryża wybieracie się z maluchami – zaplanujcie sporo czasu, by odwiedzić baśniową krainę, jaką jest Disneyland.

Wiedeń, czyli podróż nad piękny modry Dunaj

Położona nad Dunajem stolica Austrii to miejsce, które potrafi olśnić. Historyczne centrum Wiednia zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z racji mnóstwa imponujących zabytków reprezentujących niemal wszystkie epoki historyczne.

Na pewno wybierając się w podróż do austriackiej stolicy nie można opuścić takich punktów w programie zwiedzania, jak Katedra św. Szczepana, pałac i ogrody Schönbrunn, Hofburg, Opera Wiedeńska, Brama Szwajcarska, plac Marii Teresy, Belweder, park rozrywki Prater, Muzeum Historii Sztuki, Wiener Musikverein, Ring.

A jeśli Wasza podróż do Wiednia przypadnie na okres wiosenny – koniecznie odwiedźcie tamtejsze jarmarki wielkanocne , by m.in. ujrzeć największą w Europie górę skonstruowaną z 40 tysięcy jajek.

podróż

Budapeszt, czyli Perła Dunaju

Kolejna stolica idealna na city break to Budapeszt, często nazywany „Perłą Dunaju”. To zaszczytne miano nie ma w sobie niczego na wyrost, bowiem węgierska metropolia potrafi naprawdę oczarować. Warto pozwolić sobie na zwiedzanie Budapesztu zarówno w dzień w blasku słońca, jak też i przy świetle księżyca. Za każdym razem miasto odsłoni inne oblicze. Przekonać się o tym można choćby podziwiając budynek Parlamentu, który wywiera niesamowite wrażenie wieczorową porą, kiedy oświetlony odbija się w rzece.

Na pewno należy zobaczyć również Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto Budy, Kościół Macieja, Baszta Rybacka, promenada naddunajska, Bazylika św. Stefana, Plac Bohaterów, Wzgórze Gellerta, Plac św. Trójcy, Most Łańcuchowy, zamek Vajdahunyad.

A jeśli znajdziecie więcej czasu – udajcie się na relaksujące kąpiele do kompleksu basenów termalnych na malowniczej Wyspie Małgorzaty.

Budapeszt

Złota Praga

Pragi nie trzeba specjalnie przedstawiać, bowiem stolica naszych południowych sąsiadów cieszy się ogromną popularnością wśród wybieranych kierunków city break. Czeska aglomeracja szczyci się się też wieloma zabytkami wpisanymi na listę UNESCO.

Pierwsze zetknięcie z miastem z mnóstwem mostów warto dobrze zaplanować, by nie przeoczyć tych sztandarowych obiektów, a jednocześnie zwrócić uwagę na te mniej oczywiste. Na pewno nie można pominąć wizyty na gotyckim Moście Karola na rzece Wełtawie, a także w kompleksie zabytków w dzielnicy Hradczany. Tam zlokalizowane są m.in. Zamek Królewski, Katedra św. Wita czy Stare Probostwo.

podróż

Fani muzyki na pewno ucieszą się na widok słynnej Ściany Johna Lennona, na której umieszczane są graffiti inspirowane twórczością „czwórki z Liverpoolu”.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Pragi musi też być reprezentacyjny Plac Staromiejski oraz Ratusz. Warto mu się bacznie przyjrzeć, zadzierając głowę – aby podziwiać maestrię umieszczonego tam zegara astronomicznego. Ten skonstruowany w roku bitwy pod Grunwaldem – 1410 – mechanizm składa się z trzech głównych części. Pierwsza – astronomiczna wskazuje położenie ciał niebieskich. Druga – kalendarzowa z medalionami sugeruje miesiące. Wreszcie trzecia – animacyjna przykuwa uwagę ruchomymi figurkami 12 apostołów i alegoriami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

podróż

Ponadto warto sobie zarezerwować trochę czasu na spacer Złotą Uliczką. To na niej w przeszłości mieściły się zakłady złotników, a zgodnie z legendą zamieszkiwali tam magowie i alchemicy. Przechadzając się wąskimi uliczkami można sobie wyobrazić dawnych mieszkańców tej części Pragi, takich jak choćby Franz Kafka czy czeski laureat literackiej Nagrody Nobla Jaroslav Seifert.

Ciekawym miejscem jest również awangardowy budynek na prawym brzegu Wełtawy. To Tańczący Dom, nazywany też Ginger i Fred na cześć powabnego duetu Freda Astaira i Ginger Rogers.

Jeśli starczy czasu – można też udać się Stary Cmentarz Żydowski. A gdy będziecie planować podróż do Pragi w okolicach świąt wielkanocnych – koniecznie zajrzyjcie na tamtejszy jarmark. 

Praga-city-break

Madryt, czyli życie po królewsku

W samym środku Półwyspu Iberyjskiego znajduje się kolejne piękne miasto, które warto wybrać na miejską podróż. To stolica Hiszpanii, która zajmuje wysokie miejsce wśród miast oferujących najwyższą jakość życia – zgodnie z powiedzeniem „życie jak w Madrycie”.

Królewska siedziba pozwala poznać wielkomiejski styl życia Hiszpanów i oferuje mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla wielbicieli sztuki i architektury. To miasto, które może też zaimponować czystością i ilością zieleni w miejskiej przestrzeni. Znaleźć tam można mnóstwo skwerów, alejek i parków, w których odpoczynek podczas zwiedzania to prawdziwa uczta dla oczu. Na na szczególne wyróżnienie zasługuje Park Retiro przy Kościele Hieronimitów czy Real Jardin Botanico przy Muzeum Prado.

A jeśli Wasza podróż do Madrytu wypadnie wiosna – proponujemy świetne miejsca na kwaterunek.

Madryt-city-break

Bruksela – multikulturowa stolica

Na pewno warto umieścić na liście city break wielokulturową stolicę Belgii – Brukselę. Miasto, którego symbolami są wyroby koronkarskie, piwo, czekolada i frytki, ma wiele do zaoferowania. Jeśli planowana podróż ma obejmować weekend, trzeba zatem dokonać selekcji z bogatej listy obiektów i miejsc wartych uwagi. Na pewno nie można ominąć Wielkiego Placu (Grand Place) z gotyckim Ratuszem (Hotel de Ville), a także znajdującej się na wzgórzu Treurenberg Katedry św. Michała i św. Goduli z XVI-wiecznymi witrażami.

podróż

Podczas spaceru ulicami Brukseli nie można ominąć słynnej figurki Manneken Pis przedstawiającej siusiającego chłopca. Pamiętać przy tym należy, że zaledwie 5 minut od niej znajduje się również jej żeński odpowiednik Zinneke Pis.

Oczywiście miejscem kojarzącym się z Brukselą, której nie powinno zabraknąć na liście jest Atomium, czyli 165 miliardów razy powiększony model cząsteczki żelaza. Warto pamiętać, że ten największy atom świata został przygotowany na Wystawę Światową Expo w 1958 roku. Na jego budowę zużyto 2400 ton metalu.

podróż

Na pewno warto wybrać się na wycieczkę na najwyżej usytuowanej kuli (jednej z dziewięciu), gdzie znajduje się platforma widokowa. Inne miejsca warte uwagi w Brukseli to Park Miniatur Mini Europa, pochodzący z XIX wieku Dom Króla, a także oryginalne muzea, takie jak: Muzeum Kakao i Czekolady, Muzeum Browarnictwa czy Muzeum Komiksu.

Bruksela-city-break

Podróże kształcą

Zaprezentowane zestawienie 10 europejskich stolic potwierdza tylko słuszność starego stwierdzenia, że “podróże kształcą”. Jak się bowiem okazuje – z wizyty w każdym ze wskazanych miast można przywieźć inne wspomnienia, wrażenia i potężną dawkę wiedzy. Niezależnie, jaka motywacja przyświeca naszym miejskim wędrówkom – wzbogacają one nasze spojrzenie nie tylko o to, co udało nam się podziwiać, ale też innymi oczyma możemy popatrzeć na  swoje najbliższe otoczenie.

Koniecznie zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki i zapoznajcie się z naszymi aktualnymi ofertami na Waszą wymarzoną podróż!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024