Koronawirus – najważniejsze pytania i odpowiedzi – część I

Koronawirus zmienia nasze życie zarówno zawodowe jak i prywatne już od kilku tygodni. Wywołał on falę chorób, najpierw w Azji, a następnie na całym świecie. Trochę przypomina się sytuacja sprzed 18 lat kiedy to mieliśmy do czynienia z SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Ale skąd pochodzi nowy wirus i jak bardzo jest on niebezpieczny? Jakie są objawy? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszej serii „Koronawirus – najważniejsze pytania i odpowiedzi“.

Aktualne dane - mapa zachorowań na świecie

Klikając w poszczególne miejsca na mapie świata otrzymasz aktualne statystki dotyczące osób zakażonych, ofiar śmiertelnych oraz osób, które już wyzdrowiały. Dane aktualizują się automatycznie na bieżąco.

Czym jest koronawirus?

koronawirus

Koronawirusy to RNA-wirusy (ich genom zbudowany jest z RNA) znane od dziesięcioleci. Zarażają się nimi zarówno ludzie jak i zwierzęta. Koronawirusy wywołują różne choroby, od zwykłego przeziębienia po choroby potencjalnie śmiertelne. Na przykład, choroba dróg oddechowych SARS była również wywoływana przez RNA-wirusy. Ich nazwa ma dużo wspólnego z ich obrazem pod mikroskopem, gdyż otoczka wokół wirionów przypomina koronę.

Nowy koronawirus o nazwie Sars-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Chinach w grudniu 2019 roku. Natomiast eksperci zidentyfikowali go na początku 2020 roku. O pierwszych infekcjach mówiło się w odniesieniu do targu rybnego w Wuhan, gdzie sprzedawano również dzikie i egzotyczne zwierzęta. Obecny koronawirus jest wariantem patogenu SARS z 2002 roku, który po raz pierwszy pojawił się również w Chinach. Wtedy to około 8000 osób na całym świecie cierpiało na tę chorobę, a co dziesiąty pacjent zmarł.

Dlaczego koronawirus jest tak groźny?

koronawirus

Po pierwsze dlatego, że może powodować poważne trudności w oddychaniu, aż do zapalenia płuc i wysoką, zagrażającą życiu gorączkę. Choroba wywołana przez koronawirus to COVID-19, przy czym

  • „Co“ = korona
  • „vi“ = wirus
  • „d“ (z ang. disease) = choroba

Zgodnie z danymi z WHO wskaźnik śmiertelności w Wuhan w połowie lutego wynosił od 2 do 4 procent. Natomiast w skali świata na COVID-19 umiera od około 0,3 do 0,7 procent osób zakażonych. Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego w Chinach śmiertelność jest wyższa. Powód jest dość trywialny, a więc przeciążenie tamtejszego systemu opieki zdrowotnej. Według WHO, faktyczną śmiertelność i tak da się ustalić dopiero po zakończeniu epidemii, ponieważ tylko wtedy mamy dostęp do globalnych danych. Warto podkreślić, że do tej pory z powodu koronawirusa umierały przede wszystkim osoby starsze i cierpiące wcześniej na różne przewlekłe choroby.

W jaki sposób koronawirus się przenosi?

koronawirus

Prawdopodobnie dzieje się to poprzez infekcje drogą kropelkową. Mówiąc prościej podczas wdychania patogenów z powietrza, gdy osoba zakażona kicha lub kaszle. Ponadto wirus jest również aktywny w okresie inkubacji tzn. jeszcze przed wystąpieniem objawów u pacjenta, co z kolei dodatkowo zwiększa skalę zachorowań. Należy dodać, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka.

Czy mutacja osłabia działanie wirusa?

koronawirus

Koronawirus nie zmienił się znacząco odkąd po raz pierwszy wystąpił u człowieka. Eksperci – wirusorolodzy – podkreślają, że ewentualna mutacja nie oznacza automatycznie zmiany cech charakterystycznych wirusa. Przykładem jest grypa, gdzie częstotliwość mutacji jest wielokrotnie wyższa w związku z czym pojawiają się coraz to nowe wirusy grypy. 

Jaki jest czas inkubacji koronawirusa?

inkubacja

Lekarze przyjmują, że między zakażeniem a pojawieniem się choroby może upłynąć do 14 dni. Jednak w większości przypadków okres inkubacji obejmuje od dwóch do dziesięciu dni. Wiadomo, że są ta dane szacunkowe i okres inkubacji w zależności od przypadku może trwać dłużej lub krócej. Jeśli choroba przebiega łagodnie to w ciągu dwóch tygodni pacjenci wracają do zdrowia. Natomiast u osób z ciężkim przebiegiem choroby ustępuje ona dopiero po trzech do sześciu tygodni.

Kiedy należy robić test na obecność koronawirusa?

koronawirus

Testy na Sars-CoV-2 przeprowadza się przede wszystkim wtedy, gdy ktoś wykazuje objawy, przebywał wcześniej w strefie ryzyka zakażenia lub miał kontakt z osobą zakażoną. Ponadto czasem wynik testu w okresie inkubacji może być mimo obecności infekcji.

Jakie objawy występują w przypadku zakażenia?

koronawirus

Pierwszymi objawami są po prostu przeziębienie, a więc kaszel, katar, gorączka i bóle gardła. Ponadto niektórzy zakażeni mieli też biegunkę. U niektórych pacjentów występują dodatkowo  problemy z oddychaniem aż do zapalenia płuc. Warto zaznaczyć, że infekcja może być również całkowicie bezobjawowa.

Jak leczy się koronawirus?

koronawirus

Nie da się bezpośrednio zwalczyć wirusa, bo nie ma jeszcze żadnej szczepionki. To co pozostaje to leczenie objawów zakażenia. Na przykład pacjentom można podać dodatkowe płyny lub wspomagać oddychanie. Dodatkowo w przypadku towarzyszącej infekcji bakteryjnej można podać antybiotyki.

Czy po przebyciu choroby można się na nią automatycznie uodpornić?

covid-19

Tak, ale tylko przez krótki czas. Funkcjonuje to podobnie jak przy grypie, że na początku nasz system odpornościowy potrafi się bronić sam bez dodatkowej pomocy lekarskiej czy leków. Jednak aby chronić się przed grypą szczepienie trzeba powtórzyć co najmniej raz w roku. Szacunkowo mówi się, że po przebytej chorobie wywołanej przez COVID-19 prawdopodobnie przez dwa lub trzy następne miesiące ryzyko ponownego zachorowania jest minimalne.

Kolejne odpowiedzi na pytania w II części tej serii

info

W II części naszego artykułu „Koronawirus – najważniejsze pytania i odpowiedzi“ zajmiemy się między innymi tematem szczepionki oraz jak się chronić przed zakażeniem. Ponadto zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów w rubryce „Koronawirus“.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024