Ferie zimowe 2021 – wyjazdy na obozy i półkolonie tylko i wyłącznie w kraju

Dalej mamy szalony rok i początek 2021 też taki będzie. Ferie zimowe 2021 nie będą takie same jak na początku tego roku, bo koronawirus dalej nie odpuszcza. Mimo to jest takie maleńkie światełko w tunelu. O ile zajęcia dydaktyczne do Świąt dalej będą odbywały się zdalnie, to mimo to w czasie ferii MEN zezwala na organizowanie półkolonii i obozów szkoleniowych. Wreszcie jakaś pozytywna wiadomość w tych trudnych czasach. Szczegółowe informacje poniżej.

ferie zimowe

Kiedy ferie zimowe 2021?

ferie zimowe
  • W tym roku ferie zimowe odbędą się w terminie 04.01.-17.01.2021.
  • Nowością w porównaniu do poprzednich lat jest fakt, że wypoczynek zimowy w tym czasie będzie obowiązywał na terenie całej Polski. Spowodowane jest to dalej nieustępującą pandemią koronawirusa.
  • Zmieni się też forma wypoczynku i będzie zdecydowania inna od tego, co znamy dotychczas.

Rozporządzenie dotyczące przerwy świątecznej i ferii - szczegóły

W środę, tj. 16.12.2020, Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki podpisał w nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, w tym też dopuszczalne formy organizacji wypoczynku w czasie przerwy świątecznej i ponoworocznej w szkołach.

Zakaz organizacji wypoczynku w czasie przerwy świątecznej

Pewnie nikogo z nas to nie dziwi w obecnej sytuacji. Szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to wielu z nas ma urlop należy trzymać się ustalonych zasad, aby liczba zakażeń po Świętach drastycznie nie wzrosła.

Obozy i półkolonie w czasie ferii zimowych możliwe tylko w kraju

ferie zimowe

Jak czytamy dalej w rozporządzeniu w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Ponadto dopuszczono tylko diwę formy zorganizowanego wypoczynku, czyli:

  • półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej 
  • oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Kto może organizować obozy i półkolonie?

W treści rozporządzenia zawarto informacje kto może być organizatorem wypoczynku w czasie ferii. Są to wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. Naturalnie opieka nad dziećmi w czasie trwania półkolonii i obozów powinna odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Na początku przyszłego tygodnia* MEN zaprezentuje dyrektorom szkół i organizatorom szczegółowe wytyczne sanitarne i rekomendacje w tym zakresie.

My życzy wszystkim dzieciom i ich rodzicom udanych ferii zimowych i oby te kolejne były już bez ograniczeń! Dodatkowo zachęcamy do zerknięcia na aktualne oferty w czasie ferii zimowych klikając poniżej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023