Dzień Kobiet – historia i ciekawostki

Każdego roku 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Sprzedawcy przede wszystkim kwiatów, perfum i biżuterii  mają wtedy co robić, bo mężczyźni poszukują oryginalnych drobiazgów, upominków dla swoich mam, żon, sióstr, przyjaciółek – po prostu dla kobiet, które są bliskie ich sercu. Dzień ten ma długą tradycję i symbolizuje niejako trudną drogę kobiet do równości i niezależności.

dzień kobiet

Dzień Kobiet – skąd wzięła się ta tradycja?

Inicjatorami pierwszego w historii święta pań były socjalistki z USA. Z powodu nieracjonalnych warunków pracy w fabrykach włókienniczych, w 1908 r. ogłosiły one 8 marca świętem pań. Pomysł ten został podjęty na drugiej międzynarodowej konferencji socjalistycznej kobiet w Kopenhadze w 1910 r. Podążając za przykładem pracownic amerykańskich, 98 kobiet z 17 krajów postanowiło zorganizować coroczne święto kobiet o charakterze międzynarodowym. Dzień ten miał na celu zwrócenie uwagi szerokiej opinii publicznej na zapewnienie prawa wyborczego dla kobiet i udziału kobiet we władzy politycznej. Święto to obchodzone było po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. W Polsce w 1918 r. z powstaniem rządu Ignacego Daszyńskiego kobiety po raz pierwszy otrzymały prawo do głosowania w wyborach.

Jak dziś świętujemy 8 marca?

dzień kobiet

Dzień Kobiet w Polsce

Socjalistyczne święto z czerwonymi goździkami już w latach 80-tych zaczęło powoli tracić na popularności. Kilkanaście lat później z wielką siłą zawitały Walentynki, kiedy to kwiaty wręczane są ukochanym kobietom. Mimo to tradycja świętowania 8 marca nie wymarła, bo do dziś w szkołach i nie tylko panie otrzymują małe prezenty i bukiety z okazji swojego święta.

Włochy

We Włoszech kobiety obdarowywane są żółtymi mimozami. Wybór właśnie tych kwiatów to upamiętnienie trzech bojowniczek ruchu oporu za panowania faszystów, które wybrały je jako swój symbol. Od tego czasu żółta mimoza jest we Włoszech uważana za znak wyzwolenia kobiet z męskiego ucisku.

Niemcy

Szczególnie w nowych krajach związkowych 8 marca kojarzony jest z czerwonymi goździkami. W czasach NRD dzień ten był wydarzeniem socjalistycznym. W mniejszym stopniu skupiono się na żądaniach politycznych a bardziej na wspólnym świętowaniu.

Rosja

W Rosji 8 marca jest jedną z najważniejszych dat od 1913 roku. Jest to oficjalne święto już od rewolucji październikowej w 1917 roku. W Związku Radzieckim miał on charakter socjalistyczny. W dzisiejszej Rosji dzień ten to kombinacja Walentynek i Dnia Matki, kiedy to mężczyźni i dzieci obdarowują swoje ukochane kobiety i mamy kwiatami, czekoladą, perfumami i biżuterią.

Etiopia

Podobnie jak w wielu innych krajach afrykańskich, kobiety od dawna walczą o równość. Dlatego właśnie 8 marca wiele organizacji wzywa do podjęcia inicjatyw i działań mających na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na wiele problemów związanych z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych, małżeństwami dzieci, HIV/AIDS, przemocą wobec kobiet i śmiertelnością okołoporodową matek z powodu braku opieki zdrowotnej.

Indie

Jeszcze kilka lat temu 8 marca nie odgrywał szczególnie ważnej roli w Indiach. Zmieniło się to po brutalnych i śmiertelnych gwałtach, które stały się głośne w ostatnich latach. Od tego czasu liczne grupy kobiet organizują duże marsze protestacyjne. Wiele indyjskich kobiet domaga się powstrzymania przemocy wobec kobiet i zmiany patriarchalnego społeczeństwa.

Chiny

Podobnie jak na Madagaskarze i w Nepalu, 8 marca to w Chinach święto tylko dla kobiet. W chińskich przedsiębiorstwach państwowych często otrzymują one wtedy pół dnia wolnego, czasami firmy rozdają również drobne prezenty. W firmach prywatnych i dużych miastach te dwie tradycje są jednak rzadko kultywowane.

Dzień Kobiet – ważne, aby pamiętać

dzień kobiet

„We don’t fight for flowers“ czyli “Nie walczymy o kwiaty”, często czytamy na plakatach demonstracyjnych z 8 marca. To prawda. Niemniej jednak każda kobieta ucieszy się z drobnego prezentu. Nie chodzi przy tym o to, aby kupić coś drogiego, ale pomyśleć o kobietach i ich zasługach. Najważniejsze jest to, aby nie pomijać tego dnia. Dlatego skorzystaj z naszych inspiracji podróżnych na wakacje i planuj swój urlop z nami. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023