Bon turystyczny: 500 zł na wakacje na każde dziecko – ważne zmiany

Aktualizacja z 28.01.21

Na skutek nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 przez Sejm rozszerzy się zakres aktywności opłacanych bonami i lista podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu. Jak wcześniej zapowiadano trwały cały czas prace nad udoskonaleniem Polskiego Bonu Turystycznego wynikające  z obecnej sytuacji pandemii koronawirusa i “zamrożonej” turystyki. Ponadto zarówno beneficjenci bonu, jak i osoby prowadzące działalność turystyczną zgłaszały swoje pomysły czy uwagi. Głównym rezultatem tych prac jest wsparcie większej grupy przedsiębiorców branży turystycznej rejestrujących się jako podmiot przyjmujących płatność bonem. Bon Turystyczny – update poniżej.

Bony teraz nie tylko z noclegiem, ale i bez

Dotychczas bony można było realizować w obiektach czy podczas imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem. Natomiast po ostatnich zmianach bonem zapłacisz też za wycieczkę jednodniową z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej propozycji. W efekcie operator turystyczny sam decyduje, z jakich usług branżowych będą mogli skorzystać klienci. Swoje oferty będą mogli wzbogacać o na przykład przewodnika, zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazd autokarem, zwiedzanie różnych obiektów, rejs statkiem czy zajęcia rekreacyjno-sportowe. W praktyce Twoje dziecko skorzysta z bonu nie tylko podczas urlopu, ale i np. na wycieczce szkolnej czy obozie sportowym. W ten sposób bon ten dociera do większej liczby przedsiębiorców z branży turystycznej.

Dokładniejszy system rejestracji przedsiębiorców

W ramach procesu rejestracji przedsiębiorca jest zobligowany nie tylko do podania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. Jest to ważne również, gdy dana firma posiada kilka obiektów. W katalogu informacji dodatkowych znajdują się takie informacje jak nazwa handlowa oraz adres strony internetowej przedsiębiorstwa, o ile dana firma istnieje online. Dzięki usprawnionej bazie danych podmioty mają szansę dotrzeć do większej grupy odbiorców.

Przyjęte regulacje dotyczą zarówno organizacji i przedsiębiorców już zarejestrowanych w bazie, którzy powinni uzupełnić brakujące dane o swojej działalności, jak i nowych uczestników programu. Aktualizacja i rozszerzenie zakresu informacji wprowadzanych do systemu zwiększy ich zasięg, a tym samym możliwości wypromowania poszczególnych miejsc i usług.

Sprawdź listę dostępnych obiektów

Aby szybko i wygodnie sprawdzić firmy oferujące swoje usługi noclegowe, wycieczki, atrakcje czy inne usługi touroperatorów zachęcamy do odwiedzenia poniższej strony:

Aktualizacja z 27.07.20

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (17.07.20) ustawę o Polskim Bonie Turystycznym*, czyli 500 złotych wsparcia na każde dziecko i 1000 złotych na dziecko niepełnosprawne. Co ważne wartość bonu zwolniona jest z podatku oraz nie będzie wliczana do dochodu. Bonem tym będzie można opłacić usługi wakacyjne w Polsce m. in.: pobyt w hotelu, na obozie harcerskim czy kolonii. Bon ważny jest do końca marca 2022.

rodzinne wakacje

O bonie turystycznym słów kilka

 • Nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. 
 • Wartość bonu to jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
 • Bonem tym zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

Kto może skorzystać z bonu?

 • Rodziny z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.
 • Dopłatę w formie bonu turystycznego otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. Warto dodać, że 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, a w praktyce oznacza to wysokość świadczenia 1000 zł i więcej. W sumie z tego finansowego wsparcia będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Jak funkcjonuje bon?

 • Ma on formę elektroniczną i jest ważny do końca marca 2022 r.
 • Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.

Jak prawidłowo złożyć wniosek?

 • Zarejestruj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), czyli podobnie jak w przypadku programu 500+. 
 • Rejestracja jest dość łatwa, tym bardziej jeśli robisz to za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
 • Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

W razie pytań skorzystaj z infolinii

 • Wraz z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia, zarówno dla turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odpoczywaj w Polsce - mapa inspiracji Polskiej Organizacji Turystycznej

Jeśli zastanawiasz się jak spożytkować środki na wypoczynek w ramach Bonu Turystycznego zerknij na poniższe wideo:

Zachęcamy ponadto do regularnego śledzenia ofert na naszym portalu, gdyż znajdziesz wiele naprawdę oryginalnych pomysłów na wakacje w kraju! Naturalnie chętnie pomożemy Ci wyszukać propozycje na Twoje wakacje w Polsce!

*Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny 

Aktualizacja z 09.06.2020

Prawie przed miesiącem informowaliśmy o rządowym projekcie wsparcia dla branży turystycznej. Bony turystyczne 1000+ miały stanowić pomoc dla tych, którzy zarabiali poniżej średniej krajowej etatowej oraz oczywiście miały być zastrzykiem finansowym dla krajowej turystyki. Jednak w ostatnich tygodniach z tego pierwotnego pomysłu niewiele pozostało. Zamiast 1000+ na urlop każde dziecko, które dostaje 500 plus, otrzyma jeszcze 500 zł na wakacje – ogłosił prezydent Andrzej Duda.

Zamiast 1000 zł na wypoczynek 500 zł na wakacje na każde dziecko

rodzina
500 zł na każde dziecko na wakacje

Prezydent Andrzej Duda w sobotę (06.06.20) w Stalowej Woli skomentował pomysł 1000 plus w formie bonu turystycznego na wakacje:

„Wiele się ostatnio mówi o tak zwanym bonie turystycznym, po to, by wesprzeć polską branżę turystyczną, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Chciałbym, żeby branża turystyczna została wsparta przez polską rodzinę. Bon turystyczny będzie kierowany do rodzin tak, jak teraz kierowane jest 500 plus. Rodziny będą mogły przeznaczyć go na na wyjazdy, kolonie, wczasy. Wszystko z tym związane. […]  O szczegółach powiem wkrótce. Mam nadzieję, że skorzystanie z tego już w te wakacje przez rodziny, przez dzieci, przez młodzież będzie możliwe. A finalnie pieniądze ułatwią życie rodzinom i trafią do branży turystycznej w trudnym czasie kryzysu.“

A co jeśli nie masz dzieci?

para
A co z singlami i parami bez dzieci?

Tam gdzie są i zalety są też i wady. Można by zatem zaryzykować stwierdzenie, że jeśli żyjesz i pracujesz jako singiel lub jesteś w związku bezdzietnym to takie 500 zł na dzień dzisiejszy nie jest przewidziane dla Ciebie. Idea sama w sobie, czyli wspieranie polskich rodzin nie jest zła, ale może być podłożem do krytycznej dyskusji dla tych, którzy dzieci nie posiadają. Być może załapaliby się oni, jako osoby zarabiające poniżej średniej krajowej, na wsparcie z już nieaktualnego 1000 plus na wakacje.  Ale kto wie co przyniosą kolejne dni, gdyż jeszcze nie są znane wszystkie szczegóły.

Czekamy na więcej informacji w kolejnych dniach

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy znali więcej szczegółów w tej sprawie. Jakie dane będą konieczne do złożenia wniosku i jak miałoby się to odbywać? Jak tylko będzie wiadomo coś więcej to oczywiście poinformujemy Cię na bieżąco.

Informacje z 12.05.2020

Zamrożony ruch lotniczy, zamknięte hotele, opuszczone kurorty turystyczne na całym świecie i totalny chaos – jeszcze do niedawna tak wyglądała sytuacja w turystyce. Powoli zaczyna się to zmieniać, jednak strat z tym związanych nie da się odrobić. Koronawirus jeszcze przez jakiś czas będzie płatał nam figle i aby móc powrócić do „nowej“ rzeczywistości będzie obowiązywać szereg zasad. Jednak jest światełko w tunelu, że wakacje 2020 w Polsce będą możliwe dla każdego. Informujemy co w tej sprawie wymyśliło Ministerstwo Rozwoju wraz z Polską Organizacją Turystyczną.

morze

Program 1000 plus na wakacje w Polsce - o co właściwie chodzi?

Celem Ministerstwa Rozwoju jest wspieranie polskiej turystyki w tych trudnych czasach. Jadwiga Emilewicz – wicepremier i minister rozwoju – zdradza więcej szczegółów odnośnie wdrożenia programu 1000 plus. Całe przedsięwzięcie, czyli realizacja rządowego programu bonów turystycznych kosztować będzie 7 mld złotych. W ramach tej inicjatywy otrzymamy pieniądze – już wspomniane 1000 zł – do wykorzystania na urlop w Polsce.

Dla kogo bony?

Bony przysługiwać będą pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy zarabiają mniej niż średnie wynagrodzenie, które w 2020 roku ma wynieść 5227 PLN brutto. Start programu przewiduje się w połowie roku. W planie jest, że rząd pokryje 90 procent kosztów bonu turystycznego, a pozostałe 10 procent wyda pracodawca.

Na jakich zasadach zrealizujemy bony na wakacje w Polsce?

wakacje w górach

Z bonu będziemy mogli skorzystać w ciągu 2 lat. Miałby on mieć formę karty przedpłaconej, z której będziemy mogli zapłacić za usługi turystyczne. W praktyce ze środków na karcie sfinansować możemy:

 • miejsce noclegowe (hotel, hostel czy inne) na terenie kraju
 • wycieczkę krajową
 • zwiedzanie z przewodnikiem lokalnym
 • i wstęp do obiektów turystycznych jak na przykład muzea, galerie i wszyscy, które oferują atrakcje turystyczne

Czy bony turystyczne to rozwiązanie jednorazowe?

Wiceminister Jadwiga Emilewicz zapowiada, że w kolejnych latach chciałaby, aby pomoc z budżetu państwa się zmniejszała. Mówi ona, że bony zakupowe na święta czy jakiekolwiek inne na wakacje finansowane są przez pracodawców, przy czym oni odliczają to od podstawy opodatkowania. Dokładnie w ten sposób mogłoby to funkcjonować, ale w kolejnych latach. Jednak na kolejne detale i rozpoczęcie programu musimy jeszcze trochę poczekać.

Bony 1000+ jako zastrzyk dla turystyki krajowej

Nie ma co ukrywać, że w ten sposób rząd chce nie tylko już wspomnianego wsparcia finansowego, ale też rozbudzić naszą chęć podróżowania po Polsce. Czy ten pomysł zapobiegnie daleko idącemu kryzysowi w tej branży tego nie jest w stanie nikt powiedzieć. A jak wy myślicie, czy jest to dobra idea? Jesteśmy ciekawi waszych opinii – jeśli macie ochotę podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu. Oczywiście przy okazji serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki w poszukiwaniu idealnych miejsc na wakacje w Polsce. Dodatkowo w naszym Magazynie Podróży znajdziecie sporo propozycji na wypoczynek w kraju. Chętnie pomożemy w wyborze wymarzonej destynacji na wczasy!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2023