Wycieczki autokarowe – zalety i wady takiej podróży

Tajlandia, Francja a może narty? Chodzą Ci po głowie wakacje, ale zastanawiasz się czy wycieczki autokarowe są dla Ciebie? Przybliżymy Ci wszystkie opcje oraz plusy i minusy objazdowej wyprawy autokarem turystycznym zamiast tak popularnym samolotem.

Czy wycieczki autokarowe są dla Ciebie?

Na luźno rzucone w gronie znajomych hasło „wycieczki autokarowe” i reakcje są zazwyczaj skrajnie różne. Część z nas reaguje zachwytem, a w głowie od razu pojawiają się nam przepiękne krajobrazy widziane zza szyby pojazdu. Z drugiej strony jednak wielu skwasi minę i wykaże brak zainteresowania ofertą wycieczki objazdowej. Dlaczego tak jest?

wycieczki-autokarowe-widok-z-okna

Jakie są plusy i minusy tej formy podróżowania, jaką są opcje na wycieczki autokarowe? Czy pozytywy przysłaniają negatywne odczucia? Poniżej przedstawiamy listę wszystkich argumentów “za” i “przeciw”. Mamy nadzieję, że pomogą Wam wyrobić sobie opinię i samodzielnie podjąć decyzję o wyborze wymarzonych wakacji.

Wycieczki autokarowe i ich plusy

Duża ilość odwiedzanych miejscowości i atrakcji

To argument, z którym nie da się kłócić. Bo przecież zobaczenie kilku (lub często nawet kilkunastu) miast, kilkudziesięciu zabytków, niezliczonej ilości budynków sakralnych, muzeów, pomników itp. w trakcie wyjazdu liczącego od 2 do 14 dni to naprawdę bardzo dobry wynik.

Bezpieczeństwo bagażu

Kolejny argument przemawiający za podróżą lądową to gwarancja pełnej kontroli swojego bagażu. Od początku do końca podróży mamy go ze sobą lub znajduje się on pod opieką kierowcy lub organizatora. Praktycznie nie ma możliwości zagubienia swoich rzeczy.

autokar-azja

Wycieczki autokarowe – ciekawe informacje na temat odwiedzanych destynacji

Niemal każda wycieczka objazdowa wiąże się z obecnością pilota lub organizatora, którego zadaniem jest jak najlepiej przybliżyć nam historię odwiedzanych zabytków, miejsc czy postaci z nimi związanych. Nierzadko piloci to rezydenci kraju, do którego przybyliśmy, zafascynowani nim tak samo jak my. A to przekłada się na wiedzę i autentyczność przekazywanych informacji. Niejednokrotnie możemy usłyszeć ciekawostki, których nie znajdziemy podróżując inaczej.

Minibarek, toaleta i inne udogodnienia w zasięgu ręki

Dostęp do kawy, herbaty czy przekąsek w momentach, gdy dopadnie nas mały głód i ochota na coś ciepłego to zawsze miłe urozmaicenie podróży. Ponadto każdy znalazł się pewnie kiedyś w sytuacji, gdy niespodziewanie dopadnie nas potrzeba fizjologiczna w podróży. Wyeliminowanie tych niekomfortowych momentów zapewniają wycieczki autokarowe.

autokar-góry-droga

Wycieczki autokarowe – brak stresu dotyczącego planowania i pilnowania czasu

Podczas wycieczek autokarowych mamy zagwarantowany ściśle ułożony plan całej ekspedycji i jej terminy. Nie musimy też co rusz spoglądać na zegarek i martwić się, że nie zdążymy na wcześniej wykupiony pociąg czy samolot. Zamiast tego możemy w pełni się odprężyć i skupić całą energię na doświadczaniu odwiedzanego miejsca – to się nazywa gwarancja udanej wycieczki!

Widoki zapierające dech w piersiach

To niezaprzeczalnie potężny argument za wyjazdem na wycieczki autokarowe. Przemierzając setki kilometrów mijamy dziesiątki “pocztówkowych” widoków, których nie zobaczylibyśmy siedząc w kadłubie samolotu na wysokości ok. 10 tys. metrów nad ziemią. Dodatkowo mamy możliwość przyjrzenia się tym częściom miast, do których być może byśmy się nie wybrali. Wycieczki autokarowe mają swój urok!

autokar-góry-droga

Dodatkowo do plusów wycieczki autokarowej można również zaliczyć możliwość integracji z innymi uczestnikami wyprawy. Przecież w tym samym składzie spędzimy co najmniej kilka dni. Kto wie, może przerodzi się to w znajomość na długie lata. Warto też zaznaczyć, że coraz więcej przewoźników w trosce o dobre samopoczucie urlopowiczów zapewnia tablety z dostępem do bazy filmów, muzyki i internetu dla każdego uczestnika eskapady.

Wycieczki autokarowe – minusy podróży 

Choroba lokomocyjna

W przypadku tego schorzenia wyjazd autokarem niewątpliwie nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Jeśli zażycie odpowiednich środków nie jest w stanie ukoić skutków przypadłości, decyzja o wakacyjnej podróży autokarem zamiast relaksować może okazać się kłębkiem niepotrzebnych nerwów.

wycieczki-autokarem-widok-z-tylu

Wycieczki autokarowe = długi czas podróży

Nie ma co z tym argumentem dyskutować. Wycieczki autokarowe mają to wpisane w swój charakter. Kilometry pokonywane drogą lądową przemierzamy w czasie dłuższym niż podczas podróży samolotem i niestety nic z tym nie zrobimy.

Kilka godzin w jednej pozycji

To również jeden z pojawiających się argumentów na temat wycieczki autokarowej. I z jednej strony się zgadzamy, faktycznie czasem jazda może zająć cały dzień i dać się we znaki. Jednakże nie zapominajmy, że kierowcy co kilka godzin organizują postoje zapewniając czas na rozprostowanie kości.

autokar-stado-gory

Mało miejsca na nogi

Brak możliwości wyprostowania nóg może uprzykrzyć podróż, nie ma co do tego wątpliwości. Tu jednak też warto zaznaczyć, że komfort autokarów wycieczkowych cały czas się podwyższa. Warto przed rezerwacją wycieczki skontaktować się z biurem podróży i zapytać o standard pojazdu. 

Wycieczki autokarowe to wczesne pobudki

Turystyczny wypad objazdowy często wiążą się z wstawaniem skoro świt. Dla rannych ptaszków nie powinno to być problemem, jednak fani długiego spania muszą nastawić się na pobudki w okolicach 6-7 godziny. Biorąc pod uwagę, że plan wycieczki zakłada zwiedzanie każdego dnia innego miasta (lub kilku) oraz pokonanie danej trasy jest to niestety konieczne. 

Wycieczki autokarowe – decyzja należy do Ciebie…

Powyżej przedstawione wady i zalety korzystania z ofert na wycieczki autokarowe to najczęstsze opinie uczestników tego typu wypraw. A jakie jest Wasze zdanie? Czy “waga” zalet przewyższa te mniej komfortowe odczucia? Czy wyjazd autokarem wchodzi u Ciebie w ogóle w grę?

Wycieczki objazdowe - Praga

Naszym zdaniem warto spróbować i przekonać się na własnej skórze czy wycieczki autokarowe są odpowiednią formą podróżowania dla Ciebie. Na naszej stronie znajdziesz wiele ofert na wycieczki objazdowe do różnych krajów w Europie i na świecie. Ponadto zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024