Jet lag – jak sobie z nim poradzić?

Wielogodzinne podróże samolotem z przesiadkami i międzylądowaniami mogą być wyczerpujące i nieco zakłócić dopiero co rozpoczęte wakacje. Naturalnie podobnie dzieje się po powrocie do domu z fantastycznej wycieczki. Ale bez paniki! Podpowiemy Ci, co możesz zrobić przed, w trakcie i zaraz po locie, aby jet lag nie zrujnował Ci urlopu!

Jet lag i jego przyczyny

jet lag

Przyczyną jet lagu jest najzwyczajniej w świecie nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który bardzo powoli przestawia się na nowy rytm dnia i nocy. Procesy hormonalne sterujące tym wewnętrznym zegarem działają stosunkowo niezależnie, jednak zmiana czasu wpływa na dużą liczbę funkcji organizmu. I tutaj kolejna ciekawa zależność. Większość z nas odczuwa silniej objawy jet lagu, gdy leci na wschód niż na zachód. Powodem tego jest fakt, że dzień się skraca i mamy problemy z zasypianiem w danym czasie lokalnym. Z kolei jeśli lecisz na zachód to dzień staje się dłuższy przez co szybciej odczuwamy zmęczenie, przy czym nie jest to aż tak uciążliwe. 

Jet lag i jak z nim walczyć

Dobre przygotowanie to podstawa, aby zminimalizować objawy jet lagu, a więc

  • problemów z koncentracją
  • zaburzeń snu
  • nietypowego zmęczenia
  • zaburzenia apetytu i dolegliwości żołądkowych
  • senności
  • bólu głowy
  • czy ogólnego złego samopoczucia

Dlatego nie daj się i wprowadź w życie tych kilka trików, a z pewnością zmniejszysz dyskomfort związany z jet lag.

Dopasuj swój dzień

zegar

Bardzo prosta zasada przed lotem na miejsce oddalone o kilka stref czasowych. Warto po prostu kilka dni wcześniej przestawić swój rytm dnia. Jeśli podróżujesz na wschód to spróbuj położyć się spać trochę wcześniej. Odwrotnie natomiast, czyli chodząc spać kilka godzin później, przygotujesz swój organizm jeśli lecisz na zachód. Niezwykle banalna taktyka, a naprawdę może zdziałać cuda.

Lekka dieta i dużo wody pomogą

dieta

Nie zmuszaj się do jedzenia, a za to przygotuj sobie lekki posiłek przed lotem jak na przykład zdrowe przekąski w postaci owoców czy orzechów. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody oraz unikanie alkoholu ma zbawienny wpływ na Twoją kondycję i samopoczucie w trakcie lotu. Co więcej warto jest się poruszać przed wejściem na pokład samolotu. To animuje Twoje mięśnie, uwalnia ich napięcie oraz stymuluje transport tlenu w komórkach. Wszystko to sprawia, że Twój organizm łatwiej zaaklimatyzuje się w nowej strefie czasowej.

Nastaw się na nowy rytm dnia

zegarek

Też wydaje się być oczywiste, jednak wielu z nas o tym zapomina. W momencie wejścia do samolotu polecamy od razu ustawić zegarek na nową strefę czasową. Jest to ponadto ważne dla Twojej psychiki, bo dzięki temu jet lag i jego symptomy nie powinny Ci się uciążliwie dawać we znaki, ale wręcz przeciwnie.

Po przylocie wyjdź na spacer

spacer

Nie myśl od razu po wylądowaniu o wylegiwaniu się w łóżku po długim locie. Świeże powietrze, odrobina ruchu i  odpowiednia ilość światła to idealne trio w walce z jet lag. W ten sposób ustabilizujesz swój wewnętrzny zegar i dostawczych swojemu organizmowi bodźców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Melatonina przeciwko jet lag - odradzamy

tabletki

Może Cię to zaskoczy, ale personel pokładowy czasami przyjmuje melatoninę, czyli hormon produkowany przez nasz organizm w celu regulowania dobowego cyklu snu i czuwania. Ten „hormon snu“ ma wpływ na równowagę naszych czynności życiowych, a jak wiadomo niedobór snu nam nie służy. My jednak nie polecamy tego sposobu, gdyż tabletka nie pomaga Ci w naturalnym dostosowaniu się do nowego rytmu snu, a za to zapewnia Ci mocny sen.

Unikaj krótkich drzemek

drzemka

Niezależnie od tego jak bardzo jesteś zmęczony nie ratuj się sposobem „ja tylko na chwilę zamknę oczy“. Nie pozwoli Ci to natychmiast pozbyć się jet lag, a jedynie doraźnie zaspokoi potrzebę snu. Lepiej poczekać, aż lokalny zegar pokaże godziny nocne i w ten sposób efektywnie zaaklimatyzujesz się w nowej strefie czasowej.

Jet lag - słuchaj sygnałów swojego ciała!

Czy naprawdę każdy symptom to od razu jet lag? Niekoniecznie! Na przykład suchość oczu, opuchnięte stopy, podrażnienia nosa czy bóle uszu często spowodowane są przez suche powietrze, zmiany ciśnienia i ciasne siedzenia podczas lotu. Dlatego obserwuj swoje ciało i nie wpadaj w panikę.

Jesteśmy przekonani, że te triki pozwolą Ci zmniejszyć skutki jet lag i cieszyć się w pełni cudownym relaksem. Dodatkowo po więcej takich informacji zapraszamy do rubryki porady w naszym Magazynie Podróży!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024