Halloween – „cukierek albo psikus“ i o co w tym wszystkim chodzi 🎃👻🧛

Na hasło Halloween, wielu z nas od razu myśli o amerykańskiej tradycji polegającej na polowaniu na cukierki i mniej lub bardziej przerażające kostiumy. Święto czarownic, duchów, wampirów i innych przerażających rzeczy jest obchodzone w wielu krajach w bardzo różny sposób i ma różne znaczenia.

Słowo “Halloween” pochodzi od “All Hellow’s Eve” i oznacza “wieczór poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych“. Ludzie przebrani za szkielety, czarownice lub zombie włóczą się po ulicach, ozdabiają domy wydrążonymi dyniami, a dzieci dzwonią do drzwi z pytaniem „cukierek albo psikus“. W wielu częściach świata z biegiem czasu rozwinęły się z tego jednak bardzo szczególne tradycje. Ale skąd tak naprawdę pochodzi Halloween i dlaczego jest tak popularny wśród Amerykanów? Na te i na inne pytanie związanie z Halloween odpowiadamy poniżej.

Skąd się wzięło Halloween?

halloween

Jak już wspomnieliśmy słowo “Halloween” pochodzi od angielskiego terminu “All Hellow’s Eve” (wieczór przed Świętem Wszystkich Świętych). Święto to ma dość długą tradycję, a jego początki sięgają Irlandii. Celtowie świętowali wtedy „Samhain“, które oznacza koniec lata i zwiastuje zimę. 31 października Irlandczycy chcieli uchronić się przed nieumarłymi i ciemnością, więc sami przebierali się za nieumarłych. Dzięki temu mieli nadzieję, że zostaną w ten sposób oszczędzeni przed zombie i innymi niebezpiecznymi mocami. Za sprawą irlandzkich imigrantów Halloween dotarło również do Ameryki Od 1990 roku tradycja Halloween jest celebrowana również w innych krajach europejskich.

Co łączy dynie i Halloween?

Wiadomo, że kolor „czarny“ jest symbolem ciemności. Jednak również kolor „pomarańczowy“ jest mocno związany z tradycjami obchodzonymi 31 października. Dalej jednak nie rozwiązuje to zagadki dlaczego wydrążone dynie są tak nieodzownym elementem Halloween. 

Otóż jest z tym związana pewna legenda o złoczyńcy Jack’u Oldfield. Oldfieldowi udało się złapać diabła i wypuścił go dopiero wtedy, gdy ten obiecał mu, że nie będzie mu komplikował życia. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba z powodu swoich grzechów. Ponadto za to, że zdradził diabła, nie wolno mu było iść do piekła i dlatego jego zagubiona dusza była przeklęta i musiała błądzić po podziemiu aż do dnia zagłady. Jednak diabeł zlitował się nad Jackiem i podarował mu rzepę z żarzącym się węglem jako latarnię w środku, Dzięki temu nie musiał on błądzić w całkowitej ciemności. W USA rzepę z legendy (znaną dziś jako Jack O’Lantern) zastąpiono bardziej dostępną tam dynią. Stąd też dziś w oknach każdego domu można znaleźć wydrążoną dynię, w której jest coś dla dzieci w Halloween.

31 października i jego obchody w różnych krajach na świecie

Halloween w USA

Halloween USA

Halloween w USA to przeważnie czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi a nawet z kolegami z pracy. Oczywiście z tej okazji ludzie dekorują domy, a motywami przewodnimi w dekoracjach są duchy, szkielety, czarownice, czarne koty itd. Często też wtedy Amerykanie jedzą specjalne halloweenowe menu. Około 75% dorosłych wychodzi na imprezy dla przebierańców, a wiele dużych galerii handlowych ma w swojej ofercie gry i atrakcje dla dzieci. Młodzi ludzie zazwyczaj świętują w szkole i używają do tego najbardziej wymyślnych kostiumów. 31 października poprzebierane dzieci późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, włóczą się po okolicy. Jeśli drzwi się otwierają, wołają “Trick or Treat”, co oznacza „cukierek albo psikus“. Wiele amerykańskich miast organizuje również specjalne imprezy i wycieczki z przewodnikiem w nawiedzonych domach i do zaczarowanych miejsc. Bardzo szczególnym miejscem jest na przykład Salem w Massachusetts.

Irlandia, czyli tam wszystko się zaczęło

Halloween Irlandia

Irlandia to jak już pisaliśmy miejsce „narodzin“ Halloween. Obchody tego święta w tym kraju są bardzo podobne do tych w Ameryce. Dzieci w kostiumach „chodzą“ po domach i proszą o słodycze. Dodatkowo w Halloween Irlandczycy grają w specjalną grę karcianą. W tej grze dzieci muszą wybrać kartę, za którą ukrywa się nagroda. 31 października Irlandczycy jedzą tradycyjne ciasto owocowe o nazwie Barnbrack, w środku którego znajduje się przeważnie coś słodkiego. Co więcej, w Halloween w Irlandii można podziwiać spektakularne parady, imprezy lub ozdoby nawiązujące do Halloween.

Meksyk i „Dia de los Muertos“

dia-de-los-muertos

Święto Zmarłych to bardzo ważny czas w Meksyku, a tradycja jego obchodów została nawet wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Dla Meksykanów śmierć jest częścią życia i uważają oni, że zmarli krewni wracają 31 października. Meksykanie chcieliby ich odpowiednio powitać i przygotowują się do tego w ich własnym stylu. Świętowanie zaczyna się 31 października i kończy 2 listopada i nie ma w nim miejsca na ponure kolory. Dla “gości” z zaświatów przygotowywane są m.in. ołtarze z pysznym jedzeniem i słodyczami. Typowym symbolem są czaszki, czy to jako przebranie, czy też jako forma marcepanowa do przekąsek. Niektóre rodziny również odwiedzają cmentarz.

Anglia ma swoją „Nut Crack Night“

Halloween Anglia

W Anglii Halloween nie świętuje się tak hucznie jak w powyżej opisanych krajach. Poza imprezami halloweenowymi i paradami kostiumowych dzieci, Anglicy nie specjalnie celebrują Halloween. Pary wrzucają orzechy do ognia, żeby sprawdzić, czy pękają. Jeśli tak i będzie głośny huk, zakochanym wróży się świetlaną przyszłość i wielką miłość. Z powodu tego zwyczaju wielu Anglików nazywa Halloween „Nut Crack Night”.

Austria i „Striezelpaschens“

Allerheiligenstriezel

Tradycja głosi, aby 31 października pozostawić na stole wodę, kawałek chleba i lampę na powitanie zmarłych krewnych. Są też gminy, które w Halloween przestrzegają zwyczaju “Striezelpaschen”. 31 października rzuca się kostką w knajpkach, aby wygrać “Allerheiligen-Striezel“, czyli ciasto drożdżowe z plecionki. W grze chodzi głównie o poczucie wspólnoty, a zwycięzca może zakończyć wieczór kilkoma pysznymi struclami (Striezel).

„Dolcetto o scherzetto“ we Włoszech

We Włoszech podobnie jak w Ameryce, dzieci w przebraniu biegają wieczorami od domu do domu, mając nadzieję na słodycze od sąsiadów. Z kolei Borgo a Mozzano w Toskanii odbywa się coroczna parada Halloween, w czasie której czarownice, demony i inne duchy tańczą, bawią się i świętują.

Japonia i jej „Kawasaki Halloween Parade“

W Japonii nie obchodzi się zbytnio Halloween. W sumie tylko w Kawasaki odbywa się Kawasaki Halloweend Parade. Aż 4000 przebranych fanów Halloween bawi się 31 października. Ciekawostką jest, że jeśli chcesz wziąć udział w paradzie, to musisz się zarejestrować z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Od kilku lat w Tokio zawsze odbywają się imprezy Halloween, ale bardziej ze względów handlowych Disneylandu w Tokio i Universal Studios w Japonii. Natomiast warto wspomnieć o buddyjskim festiwalu Obon od 13 do 16 lipca, który przypomina Halloween. Podczas tego święta niektórzy ludzie w Japonii wracają do swoich rodzinnych stron i odwiedzają groby swoich przodków. Z festiwalem związane są Bon Dance i Bon Odori. To taniec radości, który ma na celu upamiętnienie śmierci przodków.

„Hungry Ghost Festival“ w Chinach

hungry ghost festival

Hungry Ghost Festival to cały miesiąc poświecony Halloween. Przysmaki, woda i inne specjały stawia się przed zdjęciami zmarłych ludzi (krewnych), aby w ten sposób zapewnić ich duchom dobrą podróż do nieba. W Hongkongu, na przykład, pali się zdjęcia jedzenia, pieniędzy i innych cennych przedmiotów, aby oddać hołd duchom zmarłych.

„Pchum Ben“ w Kambodży

Pchum Ben Kambodża

Tak nazywa się dwutygodniowy festiwal w Kambodży, w czasie którego składa się hołd zmarłym przodkom. W tych tygodniach zapala się świece, spędza dużo czasu z rodziną i oczywiście konsumuje dużo tradycyjnego, smacznego jedzenia! Przed ostatnim dniem festiwalu Pchum Ben mnisi śpiewają, by oznajmić otwarcie bram piekła.

„Festival of the Cow" w Nepalu

W Nepalu mieszkańcy obchodzą Festival of the Cow. W Nepalu Halloween jest bardzo kojarzone z krowami. Rodziny prowadzą krowę przez Kathmandu, ponieważ są przekonane, że krowa pomaga zmarłym w podróży do nieba. Bardzo wyjątkowy festiwal uliczny, który odbywa się przez 8 dni w lipcu.

W Rosji unika się Halloween

W Rosji Ministerstwo Edukacji pracuje nad wyeliminowaniem tradycji Halloween i ostrzega przed nią. Jako argument mówi się o spopularyzowaniu kultu śmierci, co rzekomo wpłynęłoby (negatywnie) na zdrowie psychiczne i moralność dzieci.

A Ty jak spędzasz Halloween – kultywujesz tradycje czy raczej zwyczaj ten dla Ciebie nie istnieje? Daj znać w komentarzu 😉 A jakbyś chciał w tym czasie wybrać się na wakacje to zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *