Halloween – „cukierek albo psikus“ i o co w tym wszystkim chodzi 🎃👻🧛

Na hasło Halloween, wielu z nas od razu myśli o amerykańskiej tradycji polegającej na polowaniu na cukierki i mniej lub bardziej przerażające kostiumy. Święto czarownic, duchów, wampirów i innych przerażających rzeczy jest obchodzone w wielu krajach w bardzo różny sposób i ma różne znaczenia.

Słowo “Halloween” pochodzi od “All Hellow’s Eve” i oznacza “wieczór poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych“. Ludzie przebrani za szkielety, czarownice lub zombie włóczą się po ulicach, ozdabiają domy wydrążonymi dyniami, a dzieci dzwonią do drzwi z pytaniem „cukierek albo psikus“. W wielu częściach świata z biegiem czasu rozwinęły się z tego jednak bardzo szczególne tradycje. Ale skąd tak naprawdę pochodzi Halloween i dlaczego jest tak popularny wśród Amerykanów? Na te i na inne pytanie związanie z Halloween odpowiadamy poniżej.

Skąd się wzięło Halloween?

halloween
©elements.envato.com

Jak już wspomnieliśmy słowo “Halloween” pochodzi od angielskiego terminu “All Hellow’s Eve” (wieczór przed Świętem Wszystkich Świętych). Święto to ma dość długą tradycję, a jego początki sięgają Irlandii. Celtowie świętowali wtedy „Samhain“, które oznacza koniec lata i zwiastuje zimę. 31 października Irlandczycy chcieli uchronić się przed nieumarłymi i ciemnością, więc sami przebierali się za nieumarłych. Dzięki temu mieli nadzieję, że zostaną w ten sposób oszczędzeni przed zombie i innymi niebezpiecznymi mocami. Za sprawą irlandzkich imigrantów Halloween dotarło również do Ameryki Od 1990 roku tradycja Halloween jest celebrowana również w innych krajach europejskich.

Co łączy dynie i Halloween?

©elements.envato.com

Wiadomo, że kolor „czarny“ jest symbolem ciemności. Jednak również kolor „pomarańczowy“ jest mocno związany z tradycjami obchodzonymi 31 października. Dalej jednak nie rozwiązuje to zagadki dlaczego wydrążone dynie są tak nieodzownym elementem Halloween. 

Otóż jest z tym związana pewna legenda o złoczyńcy Jack’u Oldfield. Oldfieldowi udało się złapać diabła i wypuścił go dopiero wtedy, gdy ten obiecał mu, że nie będzie mu komplikował życia. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba z powodu swoich grzechów. Ponadto za to, że zdradził diabła, nie wolno mu było iść do piekła i dlatego jego zagubiona dusza była przeklęta i musiała błądzić po podziemiu aż do dnia zagłady. Jednak diabeł zlitował się nad Jackiem i podarował mu rzepę z żarzącym się węglem jako latarnię w środku, Dzięki temu nie musiał on błądzić w całkowitej ciemności. W USA rzepę z legendy (znaną dziś jako Jack O’Lantern) zastąpiono bardziej dostępną tam dynią. Stąd też dziś w oknach każdego domu można znaleźć wydrążoną dynię, w której jest coś dla dzieci w Halloween.

31 października i jego obchody w różnych krajach na świecie

Halloween w USA

Halloween USA
©elements.envato.com

Halloween w USA to przeważnie czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi a nawet z kolegami z pracy. Oczywiście z tej okazji ludzie dekorują domy, a motywami przewodnimi w dekoracjach są duchy, szkielety, czarownice, czarne koty itd. Często też wtedy Amerykanie jedzą specjalne halloweenowe menu. Około 75% dorosłych wychodzi na imprezy dla przebierańców, a wiele dużych galerii handlowych ma w swojej ofercie gry i atrakcje dla dzieci. Młodzi ludzie zazwyczaj świętują w szkole i używają do tego najbardziej wymyślnych kostiumów. 31 października poprzebierane dzieci późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, włóczą się po okolicy. Jeśli drzwi się otwierają, wołają “Trick or Treat”, co oznacza „cukierek albo psikus“. Wiele amerykańskich miast organizuje również specjalne imprezy i wycieczki z przewodnikiem w nawiedzonych domach i do zaczarowanych miejsc. Bardzo szczególnym miejscem jest na przykład Salem w Massachusetts.

Irlandia, czyli tam wszystko się zaczęło

Halloweend Irland
©elements.envato.com

Irlandia to jak już pisaliśmy miejsce „narodzin“ Halloween. Obchody tego święta w tym kraju są bardzo podobne do tych w Ameryce. Dzieci w kostiumach „chodzą“ po domach i proszą o słodycze. Dodatkowo w Halloween Irlandczycy grają w specjalną grę karcianą. W tej grze dzieci muszą wybrać kartę, za którą ukrywa się nagroda. 31 października Irlandczycy jedzą tradycyjne ciasto owocowe o nazwie Barnbrack, w środku którego znajduje się przeważnie coś słodkiego. Co więcej, w Halloween w Irlandii można podziwiać spektakularne parady, imprezy lub ozdoby nawiązujące do Halloween.

Meksyk i „Dia de los Muertos“

dia-de-los-muertos
©elements.envato.com

Święto Zmarłych to bardzo ważny czas w Meksyku, a tradycja jego obchodów została nawet wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Dla Meksykanów śmierć jest częścią życia i uważają oni, że zmarli krewni wracają 31 października. Meksykanie chcieliby ich odpowiednio powitać i przygotowują się do tego w ich własnym stylu. Świętowanie zaczyna się 31 października i kończy 2 listopada i nie ma w nim miejsca na ponure kolory. Dla “gości” z zaświatów przygotowywane są m.in. ołtarze z pysznym jedzeniem i słodyczami. Typowym symbolem są czaszki, czy to jako przebranie, czy też jako forma marcepanowa do przekąsek. Niektóre rodziny również odwiedzają cmentarz.

Anglia ma swoją „Nut Crack Night“

Halloween Anglia
©elements.envato.com

W Anglii Halloween nie świętuje się tak hucznie jak w powyżej opisanych krajach. Poza imprezami halloweenowymi i paradami kostiumowych dzieci, Anglicy nie specjalnie celebrują Halloween. Pary wrzucają orzechy do ognia, żeby sprawdzić, czy pękają. Jeśli tak i będzie głośny huk, zakochanym wróży się świetlaną przyszłość i wielką miłość. Z powodu tego zwyczaju wielu Anglików nazywa Halloween „Nut Crack Night”.

Austria i „Striezelpaschens“

Haloween ciastka
©elements.envato.com

Tradycja głosi, aby 31 października pozostawić na stole wodę, kawałek chleba i lampę na powitanie zmarłych krewnych. Są też gminy, które w Halloween przestrzegają zwyczaju “Striezelpaschen”. 31 października rzuca się kostką w knajpkach, aby wygrać “Allerheiligen-Striezel“, czyli ciasto drożdżowe z plecionki. W grze chodzi głównie o poczucie wspólnoty, a zwycięzca może zakończyć wieczór kilkoma pysznymi struclami (Striezel).

„Dolcetto o scherzetto“ we Włoszech

Halloween dzieciaki
©elements.envato.com

We Włoszech podobnie jak w Ameryce, dzieci w przebraniu biegają wieczorami od domu do domu, mając nadzieję na słodycze od sąsiadów. Z kolei Borgo a Mozzano w Toskanii odbywa się coroczna parada Halloween, w czasie której czarownice, demony i inne duchy tańczą, bawią się i świętują.

Japonia i jej „Kawasaki Halloween Parade“

Halloween Japan
©elements.envato.com

W Japonii nie obchodzi się zbytnio Halloween. W sumie tylko w Kawasaki odbywa się Kawasaki Halloweend Parade. Aż 4000 przebranych fanów Halloween bawi się 31 października. Ciekawostką jest, że jeśli chcesz wziąć udział w paradzie, to musisz się zarejestrować z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Od kilku lat w Tokio zawsze odbywają się imprezy Halloween, ale bardziej ze względów handlowych Disneylandu w Tokio i Universal Studios w Japonii. Natomiast warto wspomnieć o buddyjskim festiwalu Obon od 13 do 16 lipca, który przypomina Halloween. Podczas tego święta niektórzy ludzie w Japonii wracają do swoich rodzinnych stron i odwiedzają groby swoich przodków. Z festiwalem związane są Bon Dance i Bon Odori. To taniec radości, który ma na celu upamiętnienie śmierci przodków.

„Hungry Ghost Festival“ w Chinach

Hungry ghost halloween
©elements.envato.com

Hungry Ghost Festival to cały miesiąc poświecony Halloween. Przysmaki, woda i inne specjały stawia się przed zdjęciami zmarłych ludzi (krewnych), aby w ten sposób zapewnić ich duchom dobrą podróż do nieba. W Hongkongu, na przykład, pali się zdjęcia jedzenia, pieniędzy i innych cennych przedmiotów, aby oddać hołd duchom zmarłych.

„Pchum Ben“ w Kambodży

©elements.envato.com

Tak nazywa się dwutygodniowy festiwal w Kambodży, w czasie którego składa się hołd zmarłym przodkom. W tych tygodniach zapala się świece, spędza dużo czasu z rodziną i oczywiście konsumuje dużo tradycyjnego, smacznego jedzenia! Przed ostatnim dniem festiwalu Pchum Ben mnisi śpiewają, by oznajmić otwarcie bram piekła.

„Festival of the Cow" w Nepalu

Halloween Nepal
©elements.envato.com

W Nepalu mieszkańcy obchodzą Festival of the Cow. W Nepalu Halloween jest bardzo kojarzone z krowami. Rodziny prowadzą krowę przez Kathmandu, ponieważ są przekonane, że krowa pomaga zmarłym w podróży do nieba. Bardzo wyjątkowy festiwal uliczny, który odbywa się przez 8 dni w lipcu.

W Rosji unika się Halloween

©elements.envato.com

W Rosji Ministerstwo Edukacji pracuje nad wyeliminowaniem tradycji Halloween i ostrzega przed nią. Jako argument mówi się o spopularyzowaniu kultu śmierci, co rzekomo wpłynęłoby (negatywnie) na zdrowie psychiczne i moralność dzieci.

A Ty jak spędzasz Halloween – kultywujesz tradycje czy raczej zwyczaj ten dla Ciebie nie istnieje? Daj znać w komentarzu 😉 A jakbyś chciał w tym czasie wybrać się na wakacje to zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wakacyjna Papuga 2024